engelleme seçeneklerijdsezer kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


jdsezer kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


jdsezer kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


458· 7· 0· 0· 25 gün önce
10.01.2019 tarihli günün blogu https://jdsezer.blogspot.com/ vermiş olduğu his teşekkürler (bkz: blog sözlük) .
10.01.2019 tarihli günün blogu https://jdsezer.blogspot.com/ vermiş olduğu his teşekkürler (bkz: blog sözlük) .
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • whorf hipotezi

  (bkz: Sapir)-Whorf Hipotezi'nin dilbilimindeki temel anlamı, insan düşüncesinin yerel dillerden çok yoğun bir şekilde etkilendiğini göstermektir. Bir insanın kendi dilinde belirli bir düşünce yapısı oluşmuştur ve bu insan başka bir insanın dilini hiçbir zaman tam anlamıyla anlayamaz.
 • sapir

  (bkz: Edward Sapir) Edward Sapir, Amerikalı dilbilimci ve etnologtur. Öncelikli unvanıysa, Amerikan yapısal dilbilimcisidir ve Sapir-Whorf Hipotezi'nin kurucularından biridir. 1889'da Amerika'ya gelmiştir. Franz Boas'ın öğrencisi ve Benjamin Whorf'un öğretmenidir. (bkz: Vikipedi)
 • kolektif bilinç

  İlk defa (bkz: Emile Durkheim) tarafından kullanılan ve onun sosyolojisinin köşe taşlarından birini oluşturan kolektif bilinç terimi, "insanda, birey olarak ruhi hayata ait olayları aşan ve zümrenin ortak düşünce, istek ve heyecanlarını temsil eden ortak bir bilinci" ifade etmektedir.(bkz: 22 Nis 2011)
 • kurmaca metin

  Kurmaca metin,yazınsal gelenekteki birtakım metinleri dışında bırakması olasılığıdır. Kurmaca metinde anlatılmak istenen şey kullanmalık metinlerden farklı olarak dolaylı anlatımla yazılır.Yani okuyucuya iletilen mesaj doğrudan verilmez. Sonunda okuyucunun metin hakkında yorum yapması istenir. Fabllar kurmaca metine örnek teşkil etmektedir.
 • tür

  Tür, ortak özellikler taşıyan, aynı veya yakın gen havuzunda bulunan biyolojik gruptur. Türlerin sınıflandırılmasında uluslararası ikili adlandırma sistemi benimsenmiştir. Bu sisteme göre her yeni türe Latince bir cins bir de tür adı verilir.