engelleme seçenekleri



gelecektengeldim kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


gelecektengeldim kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


gelecektengeldim kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


25· 25· 0· 0· 12 gün önce
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • blog sözlük olmasa biz ne yapardık sorunsalı

  Blog sözlüğün manifestosunu okuduğumda çok hoşuma gitmişti. Buraya kaydolurken ırkçı, türcü, cinsiyetçi, ayrımcı, ötekileştirici başlıklar görmemek umuduyla gelmiştim ama aradığımı bulamadım ne yazık ki. Bugün okuduğum birkaç başlıkta direkt belli bir grubu ya da topluluğu hedef gösteren, medeni ülkelerde suç sayılabilecek nefret içerikli entryler gördüm. Yönetime şikayet edecek ve çözüm bekleyecek enerjim de yok. Bu tarz platformları kontrol etmek güçtür muhtemelen. Güzide ülkemizde, belli ırkları hedef alan siyasi meselelerde ve dini konularda ağzı olan konuşuyor malumunuz. Bilgi sahibi olmayan daha çok konuşuyor. Varsın burası da onların olsun. Kısa bir sözlük macerası oldu ama olsun. Hoşçakalın.
 • bayan değil kadın

  Bayan kelimesinin ısrarla kullanılmasının benim açımdan tek olumlu tarafı, hayatımdaki insanları buna göre akıllı ya da gerizekalı diye sınıflandırıp mücadele edebilmemdir. Toplumumuz hala bayan tanımının cinsiyet belirtmediğini ve kadını güçsüz kılmak için söylendiğini anlamadı maalesef. Zaten ‘bana bayan değil kadın demelisin’ diyen birine saygı göstermemeniz bu tartışmanın ne kadar haklı olduğunu gösterir nitelikte. Azalarak bitmeleri umuduyla. Ortamlarda nene hatun cepheye mermi taşıdı der annenize donunuzu yıkatırsınız ya da islam öncesi türkler anaerkildi, türkler savaşçıydı yeahh deyip sizden boşanmak isteyen eşinizi namus bahanesiyle öldürürsünüz. Kim ne diyecek.
 • chauvet mağaraları

  Fransa'nın güneyinde bulunan,üst paleolitik döneme tarihlenen ve son yapılan araştırmalar neticesinde 33000 yıllık olduğu tespit edilen mağara resimlerini barındırır. Yeni keşiflerle birlikte bu tarih daha da önceye çekilecek mi hep birlikte göreceğiz. Chauvet, Mağara sanatının en etkileyici örneklerini sunar. Paleolitik dönem sanatçıları tarafından yapılan bu resimler, genel olarak av sahnelerini ve çeşitli ritüelleri betimler.
  Mağara sanatı konusunda öne çıkan diğer mağaralar ise şunlar;
  Fransa'da bulunan Lascaux mağaraları, İspanya'da bulunan El Castillo mağaraları ve La pesiega mağaralarıdır. Endonezya, Almanya gibi birçok ülkede, iyi korunmuş benzer mağara resimlerine rastlanabilmektedir.
  İlginç olan, bu resimlerin yapıldığı tarihler öne çekildikçe resimlerin Homo Saphiens tarafından mı yoksa Neandertaller tarafından mı yapıldığı konusunda yeni araştırma konuları doğurmasıdır. Özellikle El Castillo ve La pesiega bu tartışmaların odağında bulunmaktadır.

  edit:imla
 • camembert peyniri

  Geçen yıl tanıştığım bir küflü peynir çeşidi. Küflü peynirlere olan sevgim bir yana, Camembert'i Salvador Dali'nin sanatına ilham olduğunu öğrenince daha da sevmeye başladım. Söz konusu resmin adı "Belleğin Azmi". Bakınız lütfen. Peyniri eritince tablodaki eriyen saat gözlerinizin önünden geçebilir.
 • horse girl

  Yazı spoiler içermemektedir. Gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.
  2020 yapımı tazecik bir Netflix filmi. Netflix, diziler konusunda sağlam içerikler sunsa da film konusunda henüz kendini ispatlamış değil. Bu sebeple filmin, sadık izleyiciler tarafından popüler içerik olarak değerlendirilip farkedilmemesi olasılık dahilinde.
  Filmin yönetmen koltuğunda Jeff Baena oturuyor. Yönetmenle ilgili hiçbir fikrim yok açıkçası. Filmin ilginç bir adının olması ve dikkat çekici bir fragmana sahip olması beni filme yöneltti. Film; dram, gizem, bilim-kurgu ve komedi öğeleri barındırıyor. Öyle ki, filmin özellikle ilk yarısında absürd olaylar sayesinde oldukça eğlendim. Bunun sebebi, kurmaca karakterimizin tam olarak bildiğimiz gerçek dünyaya ait olduğu hissini yaşatması. Böyle olunca ister istemez baş karakterle bağ kurabiliyorsunuz. Bir filmi bitirdikten sonra genelde ekşisözlük yorumlarına bakarım. Genel olarak kimsenin beğenmediğini hatta zaman kaybı olarak nitelendirdiğini söyleyebilirim. Bu filme neden şans vermeliyiz? Gizem ve paranormal hikayeler seviyorsanız izlemekten keyif alabilirsiniz. Film her ne kadar IMDB'de bilim kurgu kategorisinde gözükmese de filmin bu kategoride değerlendirilmesinde fayda var. Filmin imdb puanı 5,9. Genelde favorilerime eklediğim filmler 6-7 bandındadır. Bunun sebebi gişe filmlerinden önce, daha az izlenen yapımlara önem veriyor olmam. Muhtemelen izleyici olarak bir filmi değerlendirirken, bir Matrix ya da Interstellar tadı almak istiyoruz. Hal böyle olunca, alternatif ya da bağımsız tüm filmleri gözden kaçırıyoruz. Bize sürekli aksiyon ve heyecan yaşatan ya da gözyaşı pınarlarımızı kurutan bir film gerçekten iyi midir? Bir film seçerken bu soruyu düşünmek gerek. Film bana yıllar önce izlediğim Jonathan Glazer'in under the skinisimli filmini anımsattı. Under the Skin'in imdb puanı da 6,3 ve film hala kötülenir. Under the skin'i izlediğimde ileride konuşulacak filmler arasında olacağını düşünmüştüm. Bu sene the guardianın en iyi filmler listesinde ilk 5'te yer bulması beni yanıltmadı. The Guardian elbette büyük bir kıstas değil ama bu, filmle ilgili ilk yorumları haksız çıkardı ve film hak ettiğini almaya bir adım daha yaklaştı diyebilirim. Uzun lafın kısası Horse Girl ileride hatırlanacak önemli filmlerden biri olmaya aday. Tek dezavantajı hayatına Netflix çatısı altında başlamış olması. Bu birçok izleyiciyi soğutabilir diye düşünüyorum. Normal şartlarda festival festival gezmesi gereken bir film olabilecekken, hatırı bilinmeyen bir Netflix filmi olarak hatırlanmamasını umuyorum. Filmin bildiğim kadarıyla festivallerle olan tek bağı Sundance Film Festivalinde prömiyerini gerçekleştirmesi. Sıkılsanız bile, önyargılara kapılmadan izleyin derim.
 • youth

  Paolo Sorrentino’nun sinematografik başarısıyla öne çıkan filmi. Son yıllarda, sinematografi deyince hep uçsuz bucaksız coğrafyalar, karlı manzaralar izleyiciye yediriliyor. Elinize kamera alıp karadeniz ya da doğu anadolu bölgesine gitseniz, çok güzel fotoğraflarla dönebilirsiniz. Çünkü sis, kar, boşluk gibi yardımcı elemanlar bir hayli fazladır. Bu filmin sinematografik başarısında ise, iç mekanların ustaca kullanılması yatıyor bana göre. Asıl zor olan budur. Filmin görüntü yönetmeninin de adını buraya bırakmak gerek. Luca Bigazzi
 • in fabric

  Türkçeye “Lanetli Kumaş” olarak geçen, 2018 yapımı Peter Strickland filmi. Lanetli bir elbise üzerine gelişen gizemli bir konusu var filmin. Mükemmel mi? Bence hayır. Eleştirel mi? Evet. Özgün bir konu arayışındaysanız bu film izlemek için ideal.
 • the duke of burgundy

  Bir Peter Strickland filmi. Filmin başrollerinde (bkz: Chiara d’anna) ve (bkz: Sidse Babett Knudsen) isimli daha önce bilmediğim iki kadın oyuncu bulunuyor.

  İçinde az karakter barındıran filmleri severim. İki kadın arasında geçen gizemli, biraz da romantik bir dram filmi izlemek isterseniz kaçırmayın derim. Finali belki tahmin edilebilir bir finaldir ama bu şaşırmayacağınız anlamına da gelmiyor. Böcekleri ve kelebekleri seviyorsanız, sinemada izlemesi oldukça keyifli olan ama evde aynı etkiyi vermeyeceğini düşündüğüm bir ara sahnesi var. Bunun için bile izlenebilir.