engelleme seçeneklericakma imparator kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


cakma imparator kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


cakma imparator kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


197· 0· 0· 0· 38 gün önce
hayat özgür olma hikayesidir bir nebze. önce ailenizden koparsınız, sonra çevrenizden. bulunduğunuz şehirden gidersiniz, bazen ülkenizden ayrılmanız gerekir. okula gider kaçmak istersiniz, işe girer çıkmak istersiniz. biriyle daima yan ...devamını oku
hayat özgür olma hikayesidir bir nebze. önce ailenizden koparsınız, sonra çevrenizden. bulunduğunuz şehirden gidersiniz, bazen ülkenizden ayrılmanız gerekir. okula gider kaçmak istersiniz, işe girer çıkmak istersiniz. biriyle daima yan yana olmak için evlenir, sonra o olmadan yapacak aktivite ararsınız.

neticesinde insanın aradığı özgürlük müdür? sartre'nin dediği gibi insan özgür olmaya mahkum mudur? yoksa bu özgürlükten beklentisi huzur mudur insanın? galiba böyle. neticede her insan huzura doğru kayar. çalışanların pek çoğunun hayali deniz kenarında huzurlu bir emekliliktir. huzurlu ve sessiz, kargaşasız.

çelişkiye bakın ki bir insanın sonsuz huzura ve sessizliğe kavuşabildiği tek yer de mezarıdır.

*yazmaya çabaladığım romanımdan sözlük formatına uyarlanan ufak bir pasaj*
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • karşı cins tarafından duyulan en klasik yalanlar

  daha yeni bugün farkettiğim "anlıyorum" tepkisidir. tasavvufla falan ilgileniyorum deyince heyecanlanıp yarım saat nutuk attım bi de, kızın tasavvuf bilgisi elif şafaktan ibaret çıktı. erkeklerde yine o kadar yok bu, anlamadığı yerde o ne lan diye sorar. herkes her şeyin uzmanı olacak değil.

  ama kızlarda daha rastlamadım bu olaya. yarım saat ot gibi dinlemiş, anladım diyor. neden sonra olayı fark edince de duramıyorum, iğneliyorum. laf sokuyorum. sonra kaba oluyoruz adımız çıkıyor.
 • ayn rand

  bireyciliğin en uçtaki temsilcisi diyebileceğimiz bir yazar. pek çok yazar gibi kapitalizmi yermek yerine aykırı davranarak kapitalizmi savunması ve sistemin revizyonlarla devam etmesi görüşüyle meşhurdur. türkiye'de kitaplarının ekseriyetle yeni baskısı yoktur. eski baskıları da 50 liradan aşağı satılmazlar. bu olay türk liberlizmini tanımlamak için de bence yeterlidir.
 • covid-19

  yaklaşık bir ay önce atlattığım hastalık. bana pek dokunmadı. babam sarsılmıştı biraz. o da hastalıktan ziyade ilaca alışkın olmadığı için verdikleri haplar mahvetti bünyesini.
 • zahit bizi tan eyleme

  asırlar ötesinden dini tekeline alan şeyhülislamlara, otoritelere, cenneti de cehennemi de kendi malı addeden sofulara bir haykırış gibi yükselen muhyi nefesi. hilafetin gelmesiyle yavaş yavaş püritenleşen, ebussuud gibi kendinden olmayanı zerre hazmedemeyen ve ölüm fetvaları çıkaran soğukkanlı katillerin saltanatına başkaldıran müthiş bir eser.

  ne yazık ki bu özgür ruhlu deyiş dahi sansüre uğramış, genellikle belli kısımları kesilerek seslendirilmiştir. meşhur olanı uşşak makamındadır. hüseyni ve şehnaz makamında da söylendiği olur. ahmet özhan hüseyni makamında söylüyor mesela. tamamını okuyan nadir sanatçılardandır kendisi. zaten o da halveti muhyi gibi.

  günümüz tarikatlarında da zikir esnasında söylenir toplu biçimde. ama onlarda genelde şehnaz makamında söyleniyor. benim şahsi tercihim özer özel üstadın kadife sesinden, ağlayan tamburundan dinlemektir.

 • homo economicus

  (bkz: alfred marshall) tarafından ortaya atılan insanın sürekli en fazla kar hevesinde (bkz: kar maksimizasyonu) olduğunu iddia eden ekonomi terimi. homo economicus dünyaya kar ve zarar endeksinden bakar ki serbest piyasaya hayat vermesiyle günümüz ekonomi teorilerinin de temelini oluşturur. üstad keynes bu konuda da farkını koymuş, ekonomiyi sosyal bir bilim olarak nitelendirip homo economicus'un pratikte mümkün olamayacağını ifade etmiştir.

 • self oryantalizm

  self oryantalizm ya da self şarkiyatçılık herhangi bir ülkedeki elit kesimin jakoben biçimde yerli halka batılı ahlak ve kültür normlarını dayatmasıdır. oryantalizmde özne batılı düşünür ve yazarlar, nesne doğulu toplumken self oryantalizmde özne doğulu toplumun batıya entegre olmuş azınlığıdır.

  bu durumda genellikle vatan kavramı toprağa bağlanır. yerli halk neredeyse aşağılanarak o bölgede yaşayan eski hakların batıyla bağı öne çıkarılır. yerli halk sadece vergi vermek ve asker yollamakla mükelleftir. bazen çin'de olduğu gibi zorla, bazen türkiye'deki gibi algı ve hor görmeyle yerli halk köyünde tutulmaya çalışılır.
 • pek bir şey yok