engelleme seçeneklericakma imparator kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


cakma imparator kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


cakma imparator kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


100halk kahramanı (510)
151· 67· 13· 3· dün
hayat özgür olma hikayesidir bir nebze. önce ailenizden koparsınız, sonra çevrenizden. bulunduğunuz şehirden gidersiniz, bazen ülkenizden ayrılmanız gerekir. okula gider kaçmak istersiniz, işe girer çıkmak istersiniz. biriyle daima yan ...devamını oku
hayat özgür olma hikayesidir bir nebze. önce ailenizden koparsınız, sonra çevrenizden. bulunduğunuz şehirden gidersiniz, bazen ülkenizden ayrılmanız gerekir. okula gider kaçmak istersiniz, işe girer çıkmak istersiniz. biriyle daima yan yana olmak için evlenir, sonra o olmadan yapacak aktivite ararsınız.

neticesinde insanın aradığı özgürlük müdür? sartre'nin dediği gibi insan özgür olmaya mahkum mudur? yoksa bu özgürlükten beklentisi huzur mudur insanın? galiba böyle. neticede her insan huzura doğru kayar. çalışanların pek çoğunun hayali deniz kenarında huzurlu bir emekliliktir. huzurlu ve sessiz, kargaşasız.

çelişkiye bakın ki bir insanın sonsuz huzura ve sessizliğe kavuşabildiği tek yer de mezarıdır.

*yazmaya çabaladığım romanımdan sözlük formatına uyarlanan ufak bir pasaj*
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • türkiye'deki gizli eşcinsellik

  bu olaya ben çok şaşırıyorum ya. eşcinsellik türkiye'de neden bu kadar ters bakılan bir kavram anlayamıyorum. islam etkisi desek değil, yani bundan 100 yıl öncesinde anadolu halkı için pek de müslüman denemez. enver paşayı peygamber sanan adamlar vardı oradan alın pay biçin.

  umberto eco'ydu galiba, batıda eşcinsellik karşıtlığı için taşrada her ne kadar normal karşılansa da sanayi devrimiyle beraber şehirleşme başlayınca şehrin yerlileri taşralıları bu kimlikle aşağıladı diyordu. bu avrupa için doğru bir yaklaşım, ama bizde köyden kente göç halen bile oturmamış bir kavram. bizim için kolaycılık gibi olur bu bakış açısı.

  galiba bu olaya karşı çıkılmasının temel nedeni eşcinselliğin kabulünün bize batıdan dayatılması. ortalama anadolu insanı bunu batının bir oyunu gibi algılıyor, ahlakı bozmak istiyorlar diyor. kendince haklı bir refleks. halbuki eşcinsellik dediğimiz olay aslında batıya bu topraklardan geçti.

  batıda bu adamlar/kadınlar yakılırken burada el üstündeydi. en basitinden lezbiyen kelimesi lesbo adasından yani bildiğimiz midilliden gelir. yunan mitolojisinde bir kadına aşık olan kadın efsanesi bu adadan türediği için.

  yani sözün özü bu insanlar her zaman varlardı, ileride de olacaklar. toplumu bu olayın batıdan gelen ve hatta dayatılan bir olgu olmadığına ikna edebilirsek, şemsi mevlanayı rahatça anlatabilirsek bu sorun rahatça çözülür gibi geliyor. bu durumda türkiyedeki gizli eşcinsellik de kırılır bir yerde.
 • matematik dersinden akılda kalanlar

  lise 2'de matematikten kalmam. hoca beni severdi, zorla tutup telafi sınavına soktu. ondan da 30 aldık not daha fazla düştü. allahtan girmedi sisteme. okula devamsızlıktan kalmayacak kadar giderdim. milletle bi iki dalga geçer sonra tüyerdim. sözel dersler paso 100 gelirdi. sayısalları da kör topal halleder takdiri alırdım genelde.
 • dua etmek

  bektaşi bir gün hamama gitmiş, yıkanmış kurulanmış ama bi bakmış para kesesi ortalıkta yok. hamamcıya param yok dese dayak yiyecek, bakmış çare yok dua etmeye başlamış:

  "ya rabbi, bi yolunu bul da beni buradan kurtar" diye. sözünü bitirir bitirmez hamam sallanmaya başlamış. tabi paradan falan geçmiş herkes sokağa fırlamış. bizim bektaşi de bu arada paçayı kurtarmış.

  oradan kurtulunca bi camiye uğramış, bakmış adamın biri yana yakıla dua ediyor:
  "allahım beş bin lira borcum var, ödeyecek durumum da yok, biliyorsun. senin lütfun keremin yücedir bana yardım et" diye.

  bektaşi adamın yanına varıp şöyle demiş :
  "boşuna yalvarma hemşerim! hiç bir şey alamazsın. az evvel ben de istedim, on kuruş hamam parasını vermemek için neredeyse hamamı yerle bir edecekdi"
 • sesostris

  herodot'un anlattığına göre avrupa ve anadoluyu fethederek topraklarına katan mısır kralı. kendisine direnen cesur halkların bayraklarına penis, mukavemet etmeyen korkak halkların bayraklarına vajina çizdirmesi gibi psikopat yanlarından da bahsediliyor.

  o kadar fetihten sonra ülkesine dönünce verilen şölende kardeşi tarafından diri diri yakılmak isteniyor ama kendisi psikopatlığını orada da göstererek alevlerin arasından çocuklarını köprü gibi kullanarak kurtuluyor. sonrasında kardeşine neler yaptı allah bilir artık.

  ha bi de toprak reformuyla tüm toprakları eşit dağıtmış. kendisinden pek beklenmeyen bir hareket. tabi kaynağımız herodot yani çok da itimat etmemek lazım.

 • babylon berlin

  daha ilk bölümlerinde olmama rağmen beni mest eden aşmış dizi.

  --- spoiler ---
  daha ilk bölümde 4.enternasyonelci troçkistlerin staline kumpas kurmaya çalışması, ikinci bölümde elleri thompsonlı adamların enternasyonelcileri bir güzel taraması, savaş sonrası yoksulluk içindeki almanya. daha ne diyeyim yani kıyafetleri yeter bu dizinin be.
  --- spoiler ---
 • cahil insanların ortak özellikleri

  sadece cahil olmalarıdır. millet ne kadar hevesli genellemeye.

  edit: gençler niye bu kadar nefret dolusunuz ya? yazmış da yazmış adam şöyle olmaları böyle olmaları diye. e hepimiz bazı konularda cahil değil miyiz? allame-i cihan olsan bazı şeylerde eksik kalırsın mecburen. o konudan muhabbet açılınca aynı entrilerinizde bahsettiğiniz gibi davranıyorsunuz benim çıkarımım bu oldu buradan.
 • pek bir şey yok