engelleme seçenekleriborakucukyazici kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


borakucukyazici kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


borakucukyazici kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


16· 12· 3· 0· 4 gün önce
Genellikle aşırı derecede kendini beğenmiş veya kendini beğenmiş görünen birini tanımlamak için ortalıkta dolanır. Narsistik kişilik bozukluğu olan kişilerin idealize edilmiş, görkemli bir imaja aşık olduklarını söylemek daha doğrudur. ...devamını oku
Genellikle aşırı derecede kendini beğenmiş veya kendini beğenmiş görünen birini tanımlamak için ortalıkta dolanır. Narsistik kişilik bozukluğu olan kişilerin idealize edilmiş, görkemli bir imaja aşık olduklarını söylemek daha doğrudur. Ve bu şişirilmiş benlik imgesine âşıktırlar. Çünkü bu durum, derin güvensizlik duygularından kaçınmalarını sağlar. Ancak onların büyüklük yanılsamalarını desteklemek çok çaba gerektirir ve işte bu noktada işlevsiz tutum ve davranışlar devreye girer.
Freud, Sigmund, Narsisizm Üzerine: Bir Giriş , 1914

Giderek daha narsist bir dünyada yaşıyoruz. Çevresindekilere karşı narsist ne demek? Kişilik özelliği olarak narsistik özellik gösterenler, kendilerini diğerlerinden daha üstün hissederler. Ancak olumlu bir benlik imajını geri yansıtmak için onlara güvenirler. Şaşırtıcı bir şekilde, çoğu narsist de birbirine bağımlıdır. En iyi olma yanılsamalarına karşı algılanan herhangi bir zorluğa karşı aşırı duyarlıdırlar. Çoğu zaman önemsiz şeyleri algılarlar. Bir sahtekar olarak görülmekten, eksikliklerinin ortaya çıkarılmasından korkarlar.  Instagram, Tic Toc, Snapchat, Facebook gibi sosyal ağlar tarafından sıklıkla desteklenen “Bana Bak - Beni Gör” zihniyeti, dünyaya sundukları imaja olumlu şekilde herkesi hayran bırakmayı amaçlar.

Kaynak: narsist ne demek
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • bugünkü blog yazım

  Dikkat eksikliği bozukluğu ile yaramazlık ve disiplin sorunları birbirine karışabilir. Öğrencinin sorunu konsantrasyon problemi mi, yoksa yaramazlık mı? Brain Center İstanbul Kişisel Gelişim Merkezi’nden Dr. Bora Küçükyazıcı ile öğrencilerde dikkat sorunları ve konsantrasyon problemlerini konuştuk:

  Dikkat Eksikliği bir çeşit yaramazlık mı, yoksa beyinde farklı bir çalışma mı var?

  Dikkat yönetiminde sıkıntılar bir problem olarak karşımıza genellikle çocuğun okula başladığı dönemde çıkar. Şiddetli durumlarda ilkokul öncesi dönemde başvuru olsa da, çocuğun kurallı bir ortama girmesiyle sorunlar belirginleşir. Dikkat dağınıklığı, öğrencinin zekâsı ile ilgili olan bir sorun değildir; beynin çalışma sistemin- de farklılık vardır.
  https://www.braincenter.com.tr/dikkat-eksikligi/
 • bugünkü blog yazım

  Bugün, kafa derisinden gelen elektriksel aktivitenin çoğunun kabaca 1 ila 20 Hertz (Hz) aralığında olduğunu biliyoruz. Nörobilim verileri tipik olarak bu aktiviteyi 4 spesifik aralığa veya banda bölmektedir. Her seviye, belirli bir uyanıklık tipine karşılık gelir – en düşük seviyede, delta denilen, kelimenin tam anlamıyla uykudasınız. En yüksek seviyede, yani beta olarak adlandırılır, odaklanmış ve dikkatli olursunuz.

  Beyin dalgaları şu şekilde incelenmektedir:

  Delta beyin dalgası: 1-4 Hz – siz uyurken beyninizin yaydığı aktivite
  Teta beyin dalgası: 4-8 Hz – “bölgeye ayrıldığınızda” veya gerçekten dikkat etmediğinizde beyin dalgalarınız nasıl görünebilir
  Alfa beyin dalgası: 8-12 Hz — rahat ama uyanık durumunuz
  Beta beyin dalgası: 12-30 Hz – keskin bir şekilde odaklandığınızda noggininizin yayma eğiliminde olduğu beyin dalgalarıdır.

  Neurofeedback, beyninizin hangi durumda olduğunun farkına varabileceğiniz ve ardından bilinçli olarak birinden diğerine geçebileceğiniz prensipte çalışır. Odaklanamıyorsanız ve beyniniz çok fazla teta aktivitesi gösteriyorsa, fikir şudur, bir alfa durumuna geçmeniz gerekir. Sürekli endişeli ve öfkeliyseniz ve beyniniz betada hapsolmuşsa, alfaya geçmek istersiniz.
  https://www.braincenter.com.tr/neurofeedback-tedavisi/
 • bugünkü blog yazım

  Neurofeedback yorumları göre, Dikkat geliştirici egzersizlerinde amaç, odaklanılmış dikkat düzeyinde doğru beyin aktivitesi üretilmesinin sağlanmasıdır. Neurofeedback egzersizlerinde uygulanan dikkati odaklama ve odaklanılmış dikkatin sürdürülmesi egzersizleri, dikkat bozulmasına sebep olan beyin dalgalarındaki ritmi düzenlemektedir.

  Neurofeedback terapisi uygulanan kolej öğrencilerinde, 8 hafta sonrasında, dikkatsizlik, hiperaktivite ve DEHB benlik kavramı düzeylerinde iyileşmeler tespit edilmiştir. University of Central Florida, 2018

  Günümüzde birçok yetişkin ve konsantrasyon sorunu yaşayan öğrenci için gün içindeki en zorlayıcı durum: iş yerinde, okulda, sınıfta, bir toplantıda dikkatin odaklanması ve sürdürülmesidir. Dikkat becerisi, doğru beyin egzersiz yöntemleri ile geliştirilebilen bir beceridir. Dikkat sorunu yaşamayan yetişkin ve öğrenciler de, neurofeedback egzersizleri ile sahip oldukları dikkati odaklama ve sürdürme becerilerini geliştirebilirler.

  https://www.braincenter.com.tr/neurofeedback-yorumlari/
 • bugünkü blog yazım

  Artan kaygı düzeyi ve anksiyete belirtileri sonucu endişe, korku ve alarm dalgaları hissedilir. Bunlarla birlikte tehlikenin ya da ani, tehdit edici bir değişimin yakın olduğu düşünülür. Yine de bazen kaygı abartılı, sağlıksız bir tepki haline gelir.

  Normal bir bireyin karşılaştığı bir dizi değişiklik ve belirsizlik göz önüne alındığında, kaygı genellikle arka plan gürültüsü gibi uğultu yapar. Bazı kişiler için kaygı, okula devam etme ve akademik potansiyellerini gerçekleştirme yeteneklerini engelleyen kronik, tiz bir durum haline gelebilir.

  Ders dışı etkinliklere katılmak, arkadaş edinmek ve aile içinde destekleyici, esnek bir ilişki sürdürmek zorlaşır. Bazen kaygı, genelleştirilmiş, serbestçe dolaşan huzursuzluk duygularıyla sınırlıdır. Diğer zamanlarda panik atak ve fobilere dönüşür.

  Günlük yaşamınızın bir noktasında, birinin kaygıdan bahsettiğini duymuş olabiliriz. Ne yazık ki, bu referanslar genellikle gerçek bir anksiyete bozukluğunu gerçekten temsil etmez. Gerçek bir anksiyete durumunun belirti ve semptomlarını yaşayanlar için kafa karıştırıcı ve hatta zarar verici olabilir. Hepimiz “OKB hastasıyım” veya “Neredeyse panik atak geçirecektim” gibi sıradan ifadelere aşinayız, ancak bu ifadelerin ardındaki koşulların gerçekte neyi temsil ettiğine daha az aşina olabiliriz.
  Kaynak: Anksiyete Belirtileri Nelerdir?
 • bugünkü blog yazım

  Sevgiliye iyi geceler mesajı göndermek romantik ve duygusal bir eylemdir. Her zaman romantik sevgiliye iyi geceler mesajı gönderseniz de göndermeseniz de, başarılı bir ilişkinin anahtarının iletişim olduğunu unutmamak önemlidir. İyi geceler metinleri konusunda aynı sayfada olabilmeniz için sevgilinizle iletişim kurabilmeniz gerekir.

  Birlikte olduğunuz kişiyle olabilecek endişeleriniz hakkında konuşmak önemlidir.

  Rahatlığa ihtiyacınız olduğunda diğer önemli kişiye dönebileceğinizi bilmek de güzel. Endişelerinizi ve duygularınızı tartışmak çok uzun süre bekleyemez, aksi takdirde olumsuz duygular oluşmaya başlar.
  Sevgiliye iyi geceler mesajı
 • bugünkü blog yazım

  Bazen başkalarının önünde kendini bilinçli, gergin veya utangaç hissetmek doğaldır. Çoğu insan bu anları gerektiğinde atlatır. Ancak bazıları için, utangaçlık ya da öz bilinçli hissetmekle birlikte gelen kaygı aşırı olabilir. İnsanlar, çoğu zaman konuşmalarını veya sosyalleşmelerini önleyecek kadar bilinçli ve endişeli hissettiklerinde, bu muhtemelen utangaçlıktan daha fazlasıdır. Bu durum sosyal fobi (sosyal anksiyete nedir) adı verilen bir kaygı durumu olabilir .

  Birinin sosyal fobisi olduğunda ne olur? Aşırı utangaçlık ve öz bilinç duyguları, güçlü bir korkuya dönüşür.

  Sonuç olarak, bir kişi günlük sosyal durumlara katılmaktan rahatsız olur. Sosyal fobisi olan kişiler genellikle aileleri ve birkaç yakın arkadaşıyla kolayca etkileşime girebilir. Ancak yeni insanlarla tanışmak, bir grup içinde konuşmak veya topluluk önünde konuşmak aşırı utangaçlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

  Sosyal fobi ile kişinin aşırı utangaçlığı, öz-bilinçliliği ve utanma korkuları yaşamının önüne geçer. Sosyal fobisi olan kişiler sosyal aktivitelerden zevk almak yerine onlardan korkabilir ve bazılarından tamamen kaçınabilir.
  Sosyal Anksiyete Nedir?
 • bugünkü blog yazım

  Düşünceyi geliştirme yolları nelerdir? Analitik düşünme nasıl gelişir? Analitik düşünceyi geliştirme yolları nasıl seçilmelidir? Analitik düşünme nedir? Eleştirel düşünme neden önemlidir? İş yaşamında ve iletişim teknikleri açısından hipotetik düşünme nedir? Yansıtıcı düşünme ile düşünce geliştirme nasıl sağlanır? Tüm bu ve benzeri soruların cevaplarını birlikte inceleyeceğiz. Hazırsanız kişisel gelişim yazıları serisine başlıyoruz.

  Analitik düşünme, bir konu üzerinde sistematik ve mantıksal olarak çalışma yeteneğidir. 

  Veriye dayalı karar vermenin temeli, doğru ve zamanında yorum yeteneğidir. Yöneticiler ve çalışanlar her gün kişisel deneyime, yaygın olarak kabul edilen en iyi uygulamalara ve hatta iş düşüncesindeki en son trendlere dayanarak kararlar alırlar. Ve birçok durumda aldığınız kararlar uygun olabilir. Ama kesin olarak aldığınız karar doğru muydu, nereden biliyorsun?
  Düşünceyi Geliştirme Yolları Nedir?
 • bugünkü blog yazım

  Felsefe nedir ve ne ile ilgilenir? Felsefe ne anlama gelir? Bilimsel olarak felsefenin temel amacı nedir? Yorumlarda felsefe nasıl düşünülür? Felsefi akımlar nelerdir kısaca özellikleri nedir? Filozof ve felsefi yaklaşımları nelerdir? Günlük hayatta felsefe nedir ve ne işe yarar? Tüm bu soruların cevaplarını birlikte inceleyeceğiz. Hazırsanız, başlıyoruz.

  Zihninizi gerçeklik, insan varlığı ve Tanrı ile ilgili en temel soruları düşünmeye çevirerek, kendinizi dünyayı ve içindeki yerimizi anlamak için bir olasılıklar dünyasına açarsınız. Zihninizi eleştirel ve mantıksal düşünce disiplinlerinde çalıştırarak, iyi yaşamın doğasını hayal etme, tartışma ve netleştirme yeteneği kazanırsınız.

  Felsefe sizi gerçekten neyin doğru ve iyi olduğunu keşfetmeye ve onu öyle görünenden ayırt etmeye teşvik eder ve güçlendirir. Platon'un uzun zaman önce açıkladığı gibi, bu özgürleştiricidir.

  Kelimenin tam anlamıyla, "felsefe" terimi, "bilgelik sevgisi" anlamına gelir. Geniş anlamda felsefe, insanların kendileri, içinde yaşadıkları dünya ve dünya ve birbirleriyle ilişkileri hakkındaki temel gerçekleri anlamaya çalıştıklarında üstlendikleri bir faaliyettir. Akademik bir disiplin olarak felsefe hemen hemen aynıdır. Felsefe okuyanlar sürekli olarak hayatın en temel sorularını sormak, cevaplamak ve cevaplarını tartışmakla meşguldürler. Böyle bir arayışı daha sistematik hale getirmek için akademik felsefe geleneksel olarak ana çalışma alanlarına bölünmüştür.
  Felsefe Nedir? Felsefe Akımları Nelerdir?
 • bugünkü blog yazım

  Tükenmişlik sendromu belirtileri, insanların etkili bir şekilde çalışma ve yaptıkları şey hakkında olumlu hissetme yeteneklerini baltalayan, derin fiziksel, bilişsel ve duygusal yorgunluğu içerir. Tükenmişlik sendromu belirtileri olarak yetersizlik duygusuna kapılırız. Yetersizlik duygusu baskın kişiler, becerilerinin kaydığını hissederler. Belirli durumlarda başarılı olamayacaklarından veya belirli görevleri yerine getiremeyeceklerinden endişe ederler.

  Ağır iş yükleri ve yaşam baskıları, uygun dozda ve doğru yönetilmelidir. 

  Kim bazen bunalmış veya gergin hissetmez? Ancak amansız iş stresi sizi tükenmişlik sendromu belirtileri dediğimiz zayıflatıcı duruma ittiğinde, bu ciddi bir sorundur ve hem işte hem de iş dışında sadece kendi performansınızı ve refahınızı değil, aynı zamanda ekibinizin ve kuruluşunuzun performansını da etkiler.

  Tükenmişlik hissi, artan yüksek basınç ile patlamalara ve yaşam streslerine yol açabilir. Stresi azaltacak yöntemleri zaman zaman devreye almazsanız, artan basınç bir şekilde genleşir ve patlar! Belki kelimenin tam anlamıyla değil, ama duygusal olarak zorlanırsınız. Eğer tükenmişlik sendromu kişiyi sarmışsa, öfke ve duygu patlamaları yaşarsınız veya belki yaşam kalitenize zarar verebilecek şeyler yaparsınız.
  Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?
 • bugünkü blog yazım

  En yaygın panik atak belirtileri nedir?

  Panik atak belirtileri nedir? Yaygın Panik atak krizi nasıl olur? Kriz anında panik atak ilk belirtileri nelerdir? Duygu ve düşünce açısından panik atak geldiğinde ne olur? Vücudumuzda panik atak belirtileri nasıl başlar? Nasıl sağlanır panik atak kontrol? Korku anında panik atak nasıl geçer? Gece panik atak belirtileri nasıl geçer? Tüm bu ve benzeri soruların cevaplarını birlikte inceleyeceğiz. Hazırsanız başlıyoruz!

  panik atak belirtileri