engelleme seçenekleriborakucukyazici kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


borakucukyazici kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


borakucukyazici kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


23· 0· 0· 0· 445 gün önce
Eşi vefat etmiş olan Ted, eski aşkı Robin ile sevgili olmak için çocuklarından 208 bölüm boyunca onay almaya çalışıyor!
Detaylı analiz için
Eşi vefat etmiş olan Ted, eski aşkı Robin ile sevgili olmak için çocuklarından 208 bölüm boyunca onay almaya çalışıyor!
Detaylı analiz için
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • bugünkü blog yazım

  Depresyon Belirtisi: Değersizlik ve Suçluluk Duyguları

  Depresyon belirtisi nedir? Ağır depresyon belirtileri nelerdir? Depresyona girince ne olur? Depresyonda olan bir insan ne hisseder? Depresyon kimlerde görülür? Depresyon atağı nasıl olur? Tüm bu soruların yanıtlarını birlikte inceleyeceğiz. Hazırsanız, başlıyoruz.
 • bugünkü blog yazım

  iq testi nasıl yapılır? Zeka testi merkezi neyi ölçer?

  iq testi nasıl yapılır? Zeka nedir? zeka testi neyi ölçer? Kaç çeşit zeka vardır? Farklı iq testi aynı sonucu mu verir? Tüm bu soruların cevaplarını birlikte inceleyeceğiz. Hazırsanız başlıyoruz.

  IQ testleri, bilim, mühendislik veya sanatta soyut düşünme gibi belirli durumlarda insanların ne kadar başarılı olacağını tahmin edebilir. Lakin, yaşam dinamiktir. Olağan dışı birçok şeye bağlıdır. Ve bu ekstra kategoriler arasında hırs, sebat, fırsat, net düşünme yeteneği ve hatta şans faktörü vardır.
 • bugünkü blog yazım

  Sevgiliye güzel sözler kısa mesajla göndermek çok güzeldir. Romantik aşk oldukça fantastik hissedebilir. Aşkın, insanlık tarihinin yüzyıllar boyunca pek çok hikayede merkezi bir konu olmasının bir nedeni var. Yine de aşk her zaman harika geçmeyebilir. Bu nedenle sabahları ya da gece vakti sevgiliye güzel sözler kısa mesaj göndermek, onu hatırladığınızı ve düşündüğünüzü gösterir.

  Aşk denilen şey genellikle tahmin edilemez, bazen sinir bozucu ve hatta acı verici olabilir! Lakin ne olursa olsun, aşk için yaşarız!

  Kesinlikle birçok ödül sunabilse de, bu faydalar genellikle belirli bir çaba ve sürecin bir parçası olarak bazı zorlukları kabul etme isteği olmadan gelmez. Birini sevdiğinizde , ilk cazibe hareketlerini beslemeyi, bu erken duyguları beslemeyi ve onları gelecek stres faktörlerine karşı güçlendirmeyi seçersiniz.
 • bugünkü blog yazım

  Dikkat dağınıklığı, kişinin yaşam kalitesini bozar. Sahip olunan yetenekleri ve bilgiyi kullanmayı engeller, zorlaştırır. Çocuğun okul, ev ve sosyal ortamında yapılacak düzenlemeler ile dikkat becerisini nasıl daha verimli kullanabileceği konusunda gelişmeler sağlanır. Okulda sınıf ortamında düzenlemeler yapılması mümkündür. Dikkat eksikliği bozukluğu olan öğrencinin, pencere kenarında değil, duvara yakın ve ön sırada oturması önerilir.

  Çocuklarda dikkat dağınıklığı durumu, özellikle ilkokulun ilk yıllarında, hatta anaokulu sırasında ortaya çıkar.

  Şiddetli dikkat dağınıklığı olduğunda, dersi dinlemekte güçlük çekme, dalıp gitme, etrafla ilgilenme, takip ettiği yazıları deftere geçirememe, ödev yaparken çok sıkılma, derse başlamakta ve bitirmekte güçlük çekme şeklinde sorunlar yaşanabilir.

  Öncelikle öğrencinin bir disiplin sorunu olup olmadığının belirlenmesi çok önemlidir. Zira dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan öğrencinin davranışları ile, disiplin sorunu olan öğrencinin davranışları birbirine çok benzeyebilir. Öyle ki hem öğretmen hem de anne ve baba, çocukta sanki bir disiplin sorunu var gibi düşünebilirler. İşte bu durumda öğrenciye gereksiz bir baskı ile, çözüm sağlanmaya çalışılabilir.
 • bugünkü blog yazım

  Depresyon belirtileri nedir? Kadınlarda depresyon nedir? Herkeste depresyon olur mu? Depresyon mutsuzluk mudur? Her mutsuz kişi depresyonda mı? En sık depresyon belirtisi nedir? Depresyonun belirtisi olarak hissedilenler? Depresyondan kurtulmak için neler yapılmalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

  Zaman zaman keyifsiz hissetmek hayatın normal bir parçasıdır! Ancak umutsuzluk ve çaresizlik gibi duygular etkisini göstermeye başladığında ve hiç geçmediğinde depresyon yaşayabilirsiniz.

  Cardiff Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya göre, insanların beynin belirli bir bölgesindeki aktiviteyi kontrol etmesine yardımcı olan bir beyin eğitimi olan neurofeedback egzersizleri, depresyonun tedavisine yardımcı olabilir. Cardiff Üniversitesi araştırmacıları, sekiz kişiye beyinlerinin pozitif görüntülere nasıl tepki verdiğini göstermek için MRI tarayıcılarını kullandılar. Terapinin dört seansından sonra katılımcılar depresyonlarında önemli iyileşmeler görmüşlerdir.
  Kaynak: Depresyon Belirtileri Nedir?
 • bugünkü blog yazım

  Aşk testleri ile ona aşık olduğunu nasıl anlarsın? Aşık mıyım? Aşk testi nedir, 8 soruda aşk nasıl anlaşılır? Birinin sana aşık olduğunu nasıl anlarsın? Zekaya aşık olmak nedir? Aşık olmak istiyorum, ne yapmalıyım? Neden aşık olamıyorum? Rüyada tanımadığın birine aşık olmak ne anlama gelir? Evlilik aşkı öldürür mü? Aşk nasıl canlı tutulur? Tüm bu ve benzeri soruların cevaplarını kişisel gelişim yazıları serimizde birlikte inceleyeceğiz.

  Aşk tuhaf ve gizemli bir durumdur!

  Bize neyin çarptığını anlamadan göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşebilir veya bizi yavaşça sarabilir. Herkes için her zaman aynı olmadığı için, birçok insan aşkın gerçekte ne olduğunu anlamıyor. Tutku ve saplantıyı gerçek aşkla karıştırırlar çünkü bazen aynı şeyleri hissedebilirler. Sorun şu ki, aşık olmayı gerçek aşkla karıştırdığınızda, bu, yapmamanız gereken halde aşırı yatırım yapmak veya yanlış kişiyle çok fazla zaman harcamak anlamına gelebilir.
 • bugünkü blog yazım

  Dikkat eksikliği bozukluğu ile yaramazlık ve disiplin sorunları birbirine karışabilir. Öğrencinin sorunu konsantrasyon problemi mi, yoksa yaramazlık mı? Brain Center İstanbul Kişisel Gelişim Merkezi’nden Dr. Bora Küçükyazıcı ile öğrencilerde dikkat sorunları ve konsantrasyon problemlerini konuştuk:

  Dikkat Eksikliği bir çeşit yaramazlık mı, yoksa beyinde farklı bir çalışma mı var?

  Dikkat yönetiminde sıkıntılar bir problem olarak karşımıza genellikle çocuğun okula başladığı dönemde çıkar. Şiddetli durumlarda ilkokul öncesi dönemde başvuru olsa da, çocuğun kurallı bir ortama girmesiyle sorunlar belirginleşir. Dikkat dağınıklığı, öğrencinin zekâsı ile ilgili olan bir sorun değildir; beynin çalışma sistemin- de farklılık vardır.
  https://www.braincenter.com.tr/dikkat-eksikligi/
 • bugünkü blog yazım

  Bugün, kafa derisinden gelen elektriksel aktivitenin çoğunun kabaca 1 ila 20 Hertz (Hz) aralığında olduğunu biliyoruz. Nörobilim verileri tipik olarak bu aktiviteyi 4 spesifik aralığa veya banda bölmektedir. Her seviye, belirli bir uyanıklık tipine karşılık gelir – en düşük seviyede, delta denilen, kelimenin tam anlamıyla uykudasınız. En yüksek seviyede, yani beta olarak adlandırılır, odaklanmış ve dikkatli olursunuz.

  Beyin dalgaları şu şekilde incelenmektedir:

  Delta beyin dalgası: 1-4 Hz – siz uyurken beyninizin yaydığı aktivite
  Teta beyin dalgası: 4-8 Hz – “bölgeye ayrıldığınızda” veya gerçekten dikkat etmediğinizde beyin dalgalarınız nasıl görünebilir
  Alfa beyin dalgası: 8-12 Hz — rahat ama uyanık durumunuz
  Beta beyin dalgası: 12-30 Hz – keskin bir şekilde odaklandığınızda noggininizin yayma eğiliminde olduğu beyin dalgalarıdır.

  Neurofeedback, beyninizin hangi durumda olduğunun farkına varabileceğiniz ve ardından bilinçli olarak birinden diğerine geçebileceğiniz prensipte çalışır. Odaklanamıyorsanız ve beyniniz çok fazla teta aktivitesi gösteriyorsa, fikir şudur, bir alfa durumuna geçmeniz gerekir. Sürekli endişeli ve öfkeliyseniz ve beyniniz betada hapsolmuşsa, alfaya geçmek istersiniz.
  https://www.braincenter.com.tr/neurofeedback-tedavisi/
 • bugünkü blog yazım

  Neurofeedback yorumları göre, Dikkat geliştirici egzersizlerinde amaç, odaklanılmış dikkat düzeyinde doğru beyin aktivitesi üretilmesinin sağlanmasıdır. Neurofeedback egzersizlerinde uygulanan dikkati odaklama ve odaklanılmış dikkatin sürdürülmesi egzersizleri, dikkat bozulmasına sebep olan beyin dalgalarındaki ritmi düzenlemektedir.

  Neurofeedback terapisi uygulanan kolej öğrencilerinde, 8 hafta sonrasında, dikkatsizlik, hiperaktivite ve DEHB benlik kavramı düzeylerinde iyileşmeler tespit edilmiştir. University of Central Florida, 2018

  Günümüzde birçok yetişkin ve konsantrasyon sorunu yaşayan öğrenci için gün içindeki en zorlayıcı durum: iş yerinde, okulda, sınıfta, bir toplantıda dikkatin odaklanması ve sürdürülmesidir. Dikkat becerisi, doğru beyin egzersiz yöntemleri ile geliştirilebilen bir beceridir. Dikkat sorunu yaşamayan yetişkin ve öğrenciler de, neurofeedback egzersizleri ile sahip oldukları dikkati odaklama ve sürdürme becerilerini geliştirebilirler.

  https://www.braincenter.com.tr/neurofeedback-yorumlari/