engelleme seçenekleribirazkaranfil kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


birazkaranfil kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


birazkaranfil kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


"Bir Yol Hikayesi" başlıklı yazımı okumak için:
https://www.e-aktug.com/2021/08/bir-yol-hikayesi.html
"Bir Yol Hikayesi" başlıklı yazımı okumak için:
https://www.e-aktug.com/2021/08/bir-yol-hikayesi.html
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • denizcakmak

  kullanıcı adımın altındaki ilk entrynin sahibi olan yazardır. blogculuk, bloglamak, dijital içerik, içerik üreticiliği üzerine yazılarını keyifle takip ediyorum. yolu açık olsun.
 • toprak kokusu

  insana özünü hatırlatan koku. nereden geldiğimizi, nereye gideceğimizi ve bu yolculukta bize neyin eşlik ettiğini hatırlatıyor. her yağmur sonrası çıktığım yürüyüşlerle bu kokuyu ruhumun derinliklerinde duyar, bu dünyadan uzaklaşır ve benim için asıl olanın ne olduğunu yeniden hatırlatırım.
 • football manager 2022

  2021 Ekim'inin son haftasında piyasa sürülmesi beklenen oyun. Yaklaşık on beş yıldır büyük bir keyifle takip ettiğim ve oynadığım tek oyundur. Fakat son iki yıldır hayatımın yoğunluğundan dolayı gündemime alamadım. Mobil versiyonunu deneyim dedim fakat bilgisayar versiyonu kadar tat vermedi.

  Benim emektar dizüstü bilgisayarın da oyunu çalıştırıp çalıştırmayacağı konusunda şüpheliyim zaten. 2010 sonbaharında 1000 ₺ ödemek suretiyle LENOVO marka B560 model bir bilgisayar edinmiştim. 11 yıldır aynı bilgisayarı kullanıyorum. Bu süre zarfında ilave 2 GB ram desteği (4gb oldu) ve 120 GB boyutunda bir ssd ile sistemi ufakta olsa revize ettim. Ve bugünlere kadar geldim.

  Bakalım oyunu çalıştıracak mı?
 • sigarayı bırakmak

  Bugün 191. günüm. 191 gündür sigara içmiyorum. Aşağı yukarı 10 yıllık bir sigara içicisi olarak sigara içmeyi bırakmak benim için kolay olmadı. İlk önce psikolojik olarak kendimi bu duruma hazırladım ve sigarayı bırakma durumunun sağlığıma çok yararlı bir şey olduğunu kendime aşıladım.

  Öncelikle şunu ifade edeyim. Benim için sigarayı bırakma konusunda okuduğum kitapların, izlediğim videoların hiçbir etkisi olmadı. Hatta sigaradan kaynaklı hastalıkları olan kişilerin tedavi gördüğü kliniklerde onların durumunu gözleyip kendimi bu bağımlılıktan kurtarmaya çalıştığım bile oldu. Ama kesintisiz bir şekilde ve büyük bir bağımlılıkla sigara içmeye devam ettim.

  Sigara içmek benim için hayatımın her alanında yapıp ettiğim hemen her şey ile bağıntılı bir durumdu. Örnek vermek gerekirse:
  1. Sabah kahvaltısından sonra bir sigara yakıp güne sigarayla başlamak benim için büyük bir keyif ve olmazsa olmazımdı. Hatta önceki geceden bu durumu hesap eder, paketimi kontrol eder, ertesi gün için yeterli sigaramın bulunup bulunmadığını kontrol ederdim.
  2. Okula giderken veya işe giderken gidilen yolda yeni bir güne başlamanın sevincini sigara içerek karşılarım.
  3. Gün içinde çay kahve molalarım olduğunda bu molalara eşlik eden şey sigaraydı.
  4. Okuldan veya işten döndüğümde ve yoğun bir günü geride bıraktığım da günün yorgunluğunu ve stresini sigara içmek suretiyle azaltırdım.
  5. Evin içinde veya evin dışında keyifle yaptığım bir hobiyi sigara içerek yapardım. Film izlemek, kitap okumak, yürüyüş yapmak, bilgisayar oyunu oynamak gibi...
  6. Lezzetli bir yemek yediğim zaman yemek sonrası tamamlayıcı unsur olarak sigara bana eşlik ederdi ve eksik parça böylece yerine konmuş olurdu.
  7. Arabayla seyahat etmeyi, gezmeyi, yeni yerler görmeyi seven biriyim. Yolculuğum süresince sol camı hafif açıp usul usul arabayla giderken sigara içmek benim için ayrı bir keyifti.
  8. Yine mangal yaparken mangal başında ateşi hazır hale getirirken sürece sigara eşlik ederdi.
  9. Bir dostum ile bir çay bahçesinde sohbet ettiğimde sohbetime yaktığım sigara da eşlik ederdi.
  10. Otobüs beklerken, sıra beklerken, kuyrukta beklerken, bankta beklerken, bir şekilde zamanın geçmesini kolaylaştırsın diyerek sigara yakardım.
  11. Bu örnekleri çoğaltabilirim.

  Hayatımın hemen her alanına nufuz etmiş bir meseleydi. Sigara benim için psikolojik ve fizyolojik bir bağımlılıktı. Fizyolojik bağımlılıktan daha ziyade psikolojik bağımlılığı yenmek önemliydi. Çünkü zihnin içi ve ruhi durum değişmeden sigara bağımlılığından kurtulmak çok zordu. Önce kendimi ikna ettim.

  Kendimi neye ikna ettim peki?

  1. Sigara içmeyi bıraktığım zaman daha sağlıklı bir vücuda sahip olacağım.
  2. Sigara içmeyi bıraktığım zaman daha kaliteli bir hayata sahip olacağım.
  3. Sigara içmeyi bıraktığım zaman daha özgüven sahibi bir insan olacağım.
  4. Sigara içmeyi bıraktığım zaman kötü korkmaktan kurtulacağım.
  5. Sigara içmeyi bıraktığım zaman para israfından kurtulmuş olacağım.
  6. Sigara içmeyi bıraktığım zaman daha güvenli bir yaşam süreceğim.
  7. Sigara içmeyi bıraktığım zaman hayattan gerçek anlamda bir tat almaya başlayacağım. Yediğim içtiğim şeylerin tadını daha iyi alacağım.
  8. Sigara içmeyi bıraktığım zaman daha beyaz dişlere sahip olacağım.
  9. Sigara içmeyi bıraktığım zaman gerçek anlamda başarma duygusunu tatmış olacağım
  10. Sigara içmeyi bıraktığım zaman kendime olan saygım daha fazla olacak.
  11. Bu kazançları çoğaltabilirim.

  Peki süreç nasıl oldu?

  1. Gün: Karar verilir ve gün bir şekilde bitirilir. Karar verilen tarih bir köşeye not edilir. (28 Ocak 2021 - 15.00)

  3. Gün: Nikotin yoksunluğunu had seviyede hissettim. Sinirlilik, tahammülsüzlük, baş ağrısı, zamanın geçmeme hissi gibi durumlar ile mücadele ettim.

  7. Gün: Sabır, sabır, sabır. Canım her sigara içmek istediğinde su içtim ve her defasında en az yarım litre su içtim.

  14. Gün: Sigara içilen bir ortamda bulununca ortamdaki sigara kokusu bende müthiş bir sigara içme isteği uyandırıyordu ve ben sigara içilen ortamda bulunmamaya ve sigara içen insanlar ile karşılıklı oturmamaya gayret ediyordum.

  30. Gün: Nikotine karşı fizyolojik bağımlılığımın ortadan kalktığını hissediyordum. Sabahları daha dinç, daha enerjik uyanmaya başladığımı fark etmek beni motive etti.

  60. Gün: İki ayı geride bıraktım. Rüyalarımda sigara içtiğimi görüyorum. Psikolojik bağımlılığım devam ediyor. Günlük hayatımın hemen her alanına sirayet eden bu bağımlılığa karşı direnç göstermeye devam ediyorum. Bu arada günde en az iki litre su içiyorum.

  90. Gün: Cildim ve dişlerim parlamaya başladı ve gün içinde çok enerjik bir hale ulaştım. Uykum düzenli ve biraz kilo aldım. Akciğerlerimin temizlendiğini hissediyorum. Balgam çıkarma durumum azaldı. Ama diş eti kanamalarım arttı.

  150. Gün: Dört kat merdiven çıkıyorum ama tıkanma durumu hiç oluşmuyor. Kolay kolay hiçbir fiziksel aktivitede yorulmuyorum. İçtiğim suyu, yediğim yemeği tam olarak vücudumda hissediyorum. Gün içinde ara öğün yemiyorum ve sık sık su içiyorum. Sigara içtiğim dönemde ara öğünü sigara içebilmek adına yerdim. Bu huyumu tamamiyle terkettim.

  190. Gün: Yani dün... Psikolojik bağımlılık engelini tamamen aştım. Kendimi sigarasız, sağlıklı ve kaliteli bir yaşama tamamen ikna etmiş durumdayım. Sağlığımda, vücudumda, çevremde ve daha birçok alanda gözlenebilir bir çok olumlu gelişme oldu. Verdiğim en güzel kararlardan biri sigarayı bırakmak ve bunda ısrarcı olmak oldu. İyi ki sigarayı bırakmışım.

  Bu süreçte kendime kısa kısa hedefler koydum. İlk hedefim bri haftayı geride bırakmak oldu, ardından bir ayı geride bırakmak oldu, sonra üç ayı tamamlamaya çalıştım. Sonra altı ay hedefi koydum kendime... Hepsini tamamladım. Şimdi bir yılı geride bırakmak hedefindeyim. Ardından ilk beş yılı tamamlamak olacak.

  Bu süreçte beni her zaman, her alanda ve her anlamda destekleyen biricik eşime minnettarım. O olmasa bu süreçte daha baştan başarısız olurdum. Çünkü ben kendimi tanıyorum ve sigaraya karşı zaafım olduğunu biliyorum. Eşim de benimle birlikte bu süreci tamamlamış oldu. Şimdi onun yaptığı güzel yemeklerin tadını çok daha iyi alabiliyorum.

  Bu entryi sigarayı bırakmaya çalışan insanlara destek olmak, ilham olmak için yazdım. Ben başardım. Siz de başarabilirsiniz. Fakat hala arada sırada rüyalarımda sigara içtiğimi görüyorum. Fakat bilincim açıkken sigara içme isteği, ah bir sigara olsa da içsem düşüncesi hiç ama hiç aklıma gelmiyor.

  Ben neyi öğrendim?

  1. Sigarasız vücudum daha sağlıklı. Bunu gördüm.
  2. Sigarasız hayatım daha kaliteli.
  3. Sigarasız daha güzel kokuyorum.
  4. Sigarasız daha güçlüyüm.
  5. Sigarasız daha çok özgüven sahibiyim.
  6. Sigarasız daha çok paramız var.
  7. Sigarasız daha güzel uyuyor ve uyanıyorum.
  8. Sigarasız daha enerjiğim.
  9. Sigarasız kendime olan saygım daha yüksek.
  10. Sigarasız her şeyin daha güzel olacağına inancım tam.

  Şimdi bırak. Azaltarak, kademeli bir şekilde bırakamazsın. Şimdi bırak ve kendine yapabileceğin en büyük iyiliği yap.