engelleme seçenekleribirazkaranfil kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


birazkaranfil kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


birazkaranfil kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


"Bir Yol Hikayesi" başlıklı yazımı okumak için:
https://www.e-aktug.com/2021/08/bir-yol-hikayesi.html
"Bir Yol Hikayesi" başlıklı yazımı okumak için:
https://www.e-aktug.com/2021/08/bir-yol-hikayesi.html
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • sigarayı bırakmak

  Bugün sigarayı bırakışımın 509. Günü. Buraya 191. Günümde iken şu enrty'i yazmıştım. 509. Günü geride bıraktığım şu saatlerde yeni bir şeyler söylemek istiyorum. İlk enrty'imde de dediğim gibi bütün bu satırları sigarayı bırakmak isteyenlere ilham olması, destek olması adına yazıyor ve paylaşıyorum.

  Çok ama çok uzun bir süredir köpek dişim ile ön dişim arasında bir türlü çıkmayan bir diş lekesi vardı. Bu diş lekesinin renginin bayağı açıldığını fark ettim. Bunun yanında 509 gün önce sigarayı bıraktıktan sonra sağlığımdaki olumlu gelişmeleri daha çok hissettim. Ciğerlerimde yılların birikimi olan balgam bir kaç hafta önce çok büyük oranda temizlendi sanırım.

  Sigarayı bırakmak ve bunu şu zamana kadar sürdürmek ben de her şeyi başarabilirim hissi uyandırdı. Evet önemli olan ısrar etmek ve hedefleri gerçekleştirmek için küçük de olsa emin adımlarla ilerlemek. Hedefim ne olursa olursa o yürüdüğüm yolda devamlı bulunmam gerekiyor. Tıpkı bir kaplumbağa misali gibi. Yavaş ve emin adımlarla her işini üstesinden gelinebilir.

  Hani sigara içerken hep derdim. Sigarayı bıraksam bile sigaraya verdiğim parayı bir kenara koyamam, bunun tasarrufunu sigarayı bırakıp yapamam, derdim. Oysa sigaraya vereceğim para ile öyle çok şey yaptım ki. Gerçek anlamda tasarrufu sağladım. Eğer bugün hala sigara içiyor olsaydım. Ayda neredeyse 1000 lirayı sigara param yapacaktım. Şu ekonomik şartlarda gerçekten korkunç bir rakam bu.

  Bu başlığı ilerde tekrar ziyaret edeceğim. Kaçıncı günümde yeniden gelirim bilmiyorum. Sigarayı bırakmak isteyenlere umarım destek ve ilham olabilmişimdir.
 • bir yusuf masalı

  Henüz yirmili yaşlardaydım. Soğuk kış günlerindeydik. Füme renkli paltom ile karanfil fanzin'i çay ocaklarına, kitap kafelere ve kitabevlerine dağıttığım bir dönemdi. İşte o günlerin birinde, bir elim paltomun cebinde, diğer elimde camel soft marka sigaram ile yürürken aklıma düştü bu şiir, bu kitap. Durdum, sigaramdan derin bir nefes daha çektim. Soykök isminde bir İnternet Kafe vardı. Onun kapısı önünde sigaramı bitirip, çektiğim dumanın yarısını paltoma yarısını da dükkanın içine boca edip, sol taraftaki ilk boş masaya yöneldim. O zamanlar saati 1 liraydı bilgisayar kullanımının. Bir saatlik kiraladığım bilgisayarda hemen YouTube'a girip "bir yusuf masalı" şiirini arattım. İsmet Bey'in sesinden 58 dakikalık kaydı dinledim. Şiir bitince bilgisayarda kapanmıştı zaten. Cebimdeki son parayla İsmet Özel'in bir yusuf masalı'nı dinlemişliğim vardır.
  Şiiri dinlediğim kayıt: https://youtu.be/-Tqj0Yjfv9g

  Bir kaç yıl sonra Deus ex Machine isimli YouTube kanalının İsmet Bey'in şiirlerine hususen yaptığı çalışmaları gördüm. Bu çalışmalar arasında "bir yusuf masalı" şiiri de vardı. Bölüm bölüm neşredilen bu şiirin mısrakarının tam halini de ya açıklama kısmında ya da yorumlar kısmında okumuştum.

  İsmet Bey, sadece bu eseri yazsaydı ve tamam bu kadar yeter deseydi, onun şairliğinin derecesini kavramak için bu eser yeterdi. Bir de onun kadar güzel şiir okuyan pek az şair vardır.
  Bab'lar halinde: https://youtube.com/playlist?list=PLvLabCEJN8Jh20_Rr1Qwh4UWEpyDGHs6l
 • piknikçilik

  Kalabalıklardan uzak, ağaçların ve kuş cıvıltılarının arasında, belki bir su kenarında, belki bir pınar başında, toprak ile iç içe... İşte piknikçiliğin anlam dünyamdaki yeri ve önemi.
  Bu konuda yazdığım blog yazımı aşağıdaki bağlantıyı kullanarak okuyabilirsiniz.
  Piknikçilik Üzerine
 • toyota corolla

  emektar '99 corolla'mızı dün itibariyle çiftçi bir amcaya sattık. en soğuk kış günlerinde bile tek marş ile çalışırdı. satın aldığımız ilk gün pikniğe gitmiştik. içimizde garip bir burukluk. satın alan amca hayrını görsün.

  elveda kurbağa göz.