engelleme seçenekleri


Warning: Undefined variable $mesaj_engelkontrol in /home/iltekin/domains/blogsozluk.com/_inc/biri/engel.php on line 61
/>
bir seylere sinirlenmis yazar kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.

Warning: Undefined variable $entry_engelkontrol in /home/iltekin/domains/blogsozluk.com/_inc/biri/engel.php on line 64
/>
bir seylere sinirlenmis yazar kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.

Warning: Undefined variable $baslik_engelkontrol in /home/iltekin/domains/blogsozluk.com/_inc/biri/engel.php on line 67
/>
bir seylere sinirlenmis yazar kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


böyle durup dururken, daha önce yaşanmış bitmiş belki de üzerinden on yıllar geçmiş bir olayın bir anda akla gelmesi ve tekrar değerlendirilmesi ile aslında imalı bir söz olduğunun anlaşılması ve "ulan ne salakmışım yaa, acaba hala ...devamını oku
böyle durup dururken, daha önce yaşanmış bitmiş belki de üzerinden on yıllar geçmiş bir olayın bir anda akla gelmesi ve tekrar değerlendirilmesi ile aslında imalı bir söz olduğunun anlaşılması ve "ulan ne salakmışım yaa, acaba hala o kadar salak mıyım?" diye düşüncelere dalmaya neden olan muhabbet arasında kurulmuş cümlelerdir.

entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • Kim milyoner olmak ister

  bugünkü yayınında aynı yerde iki defa reklam vermiş olan program.

  bir yarışmacı "urdu dili ve edebiyatı" ile alakalı soruya cevap veriyor ve cevap gösterilmeden reklam veriliyor. reklam arası bitip tekrar başlıyor yayın ama yaklaşık bir dakika kadar geriden başlıyor. yarışmacı tekrar telefon jokerini kullanıp ardından soruyu cevaplıyor fakat tekrar cevabu göstermeden reklam arasına giriyor. bu ne arkadaş ? böyle mi oluyor artık yeni yayınlar ?
 • google'ın telefonları dinlemesi

  son zamanlarda gittikçe inanmaya başladığım iddiadır. bir yandan güzel diğer yandan ise kötüdür. bugün yaşadığım bir örnek vermek istiyorum. hastanede odada bir gebeye rutin usg muayenesini yapmaktayız. bebeğin ense pilisi olarak bahsettiğimiz ense kalınlığı normal aralığın üzerinde çıkıyor. yandalcı abimiz bana bunun nedenlerini soruyor. benim de aklıma ilk başta "kistik higroma" olarak adlandırılan hastalık geliyor. bir kaç dakika içerisinde odadaki diğer doktorlar ile birlikte kistik higroma konusunu konuşuyoruz. hastaya gerekli açıklamalar yapılıyor falan, neyse hastalığı hatırlamak ve daha fazlasını öğrenmek için google üzerinden arama yapmaya yelteniyorum. henüz daha iki harfe basıp "ki" yazmış olmama rağmen google arama önerisi olarak "kistik higroma"yı getiriyor en başta. vay be güzel hizmet, yazmaktan kurtuluyorum diyorum; ama bir yandan da yahu daha önce aramış olduğum bir terim değil* bunu nasıl tutup da en öne getirdi diye hayretlerimi yaşıyorum. bu olaydan daha önceleri de bu tarz şeyler yaşamıştım ama onlar klasik google arama kelimeleri olduğu veya daha öncesinde aramış olduğum kelimeler olduğu için çok da şey yapmamıştım. ama bu resmen dinlediklerine kat'i suretle inanmama neden olan olaydır. Artık rüzgar ne yönden eserse essin, google'dan kurtuluş yok!

  *daha önce aranan terimleri mor renkli gösteriyor, o yüzden öyle düşündüm. kaldı ki, henüz ki yazmış iken en başta arama önerisi olarak kistik higromayı getirmesi istatiski olarak saçma. sonuçta ki ile başlayıp daha sık kullanılan arama kelimeleri bulunmakta: kiler, kir gibi!
 • Kim milyoner olmak ister

  youtube'da geziniyordum da amir khan'ın kim milyoner olmak isterde yarıştığı videoya denk geldim. ve burada dikkatimi çeken bir şey oldu. sunucu sürekli türkçe olarak konuşuyordu, amir khanın konuştuğu kısımlar ise dublajlı olarak verilmişti. ta ki bir yere kadar.

  şuradan da izlenebileceği gibi amir khan 1000 tl'lik soruyu doğru cevaplıyor ve 1000 tl'yi kazanıyor. sunucu kendisine 1000 tl'nin hindistan para biriminde ne kadar ettiğini soruyor. amir khan da kendisine 1000 tl'nin kaç dolar ettiğini soruyor. sunucu ise buna ingilizce cevap veriyor [ya da başından beri ingilizce sunuyordu programı ve dublajlı idi fakat burada cevap yalnızca ibgilizce olarak veriliyor.] neyse ki amir khan tekrarlıyor da milletim 1000 doların yaklaşıl kaç tl'ye denk geldiğini duyarak öğreniyor(!)

  sonrası malum, sunucu konuyu değiştirmek zorunda kalıyor.
 • procrastination

  uzun soluklu bir şeyler yapmanız gerektiğinde, onu (uzun soluklu işinizi) bırakıp kısa soluklu ve sonuca hemen ulaşacağınız olayları seçme isteğidir. bir öğrenci olduğum için de genelde sınav takvimi üzerinden örnekler vereceğim; ama öncesinde az evvel yaşamış olduğum bir olayı anlatmak istiyorum.

  kendimde de bu mental bozukluğun olduğunu düşündüğüm için internetten bir şeyler okuyayım dedim. terimin tam olarak nasıl yazıldığını hatırlamadığım için blog sözlük'e giriş yaptım ve hatırladığım ilk harflerini yazdım.

  + "pre ?" yo hayır, "procr" hah tamam buldum!

  aramış olduğum kelimeyi bulunca ilk entrydeki sezer beyin link vermiş olduğu yazıyı okumayı düşündüm. ardından uzun zamandır "kelimelerbenim.com"a girmediğimi farkettim ve acaba yeni yazılar var mı diye bakındım. bim aktüel ile alakalı yazısını gördüm ve onu bir çırpıda okuyup bitirdim. daha sonra chrome tarayıcımda yeni bir sekme açtım ve eksisozluk.com'u tıkladım. "procrastination" başlığına gittim, şükelayı tümü seçerek okumaya başladım. bir iki güzel entrye denk geldim ve okurken verilen başlık yönlendirmelerini yeni sekmelerde açtım -ama hiç birine bakmadım- ve okumaya devam ettim.

  şu entrynin ilk cümleleri olan "kurtulması öyle kolay olmayan, kişiyi intiharın eşiğine bile getirebilecek olan bir illet. bundan kurtulmak amacıyla geliştirdiğim bazı teknikler var." cümlesini okuyunca,

  +hah, dedim. dur şimdi! şu açmış olduğum sekmelere bir göz atayım da sonra kapatıp tek sekme üzerinde sadece bu entryi varken okuyayım, dedim.

  böyle olunca daha fazla odaklanacağımı ve yazıyı kafama kazıyıp bu işten kurtulacağımı düşündüm. diğer sekmeye yeni geçmiştim ki bunun sahip olduğum bu mentalite yüzünden olduğunu farkettim ve hemen geri dönerek entryi okumaya devam ettim. bir paragraf daha okudum bu defa da aklıma telefonuma yüklemem gereken bir uygulama olduğu geldi. yazıyı okumayı bıraktım ve telefonu elime aldım. ve bu defa da tekrar bu mentalite yüzünden böyle davrandığımı farkettim. telefonumu kapattım ve yazıya geri döndüm. yazıyı tekrar başından okumaya başladım; çünkü benim için önemli bilgiler içeriyordu ve hiçbirini kaçırmak istemiyordum. [şu anda "hiçbir" kelimesinin bitişik mi ayrı mı olduğu konusunda en uzun entryi okumaya başlamış bulunmaktayım. bir paragraf okudum kapattım.] neyse ne diyordum, [şimdi de bu kadar uzun bir yazı yazdım, keşke arkaya bir şarkı açsaydım. uzun zamandır sagopa kajmer dinlememiştim -halbuki tarz olarak daha farklı şeyleri tercih ederim ama bir anda galiba şarkısını uzun zamandır dinlemediğim geldi- şimdi yeni sekmede açtım ve dinlemeye başladım.]

  neyse yazıyı okumaya başladım diyordum. okuyup bitirdim. şuraya tekrar bırakıyorum ki okumak isteyen tıklayıp okusun'*' sonra farkettim ki her anım bu mentalite ile geçiyor. procrastination tam olarak bu galiba dedim ve buraya geldim yazdım. halbuki uzun zamandır sözlüğe girmiyordum.

  bu zinciri bir yerden kırmak gerekiyor!

  peki benim aslında ne yapmam gerekiyordu, tüm bunları yapmaktan daha öncelikli olan durumum: tahmini ağustos ayında gireceğim tıpta uzmanlık sınavına çalışmak!
 • çocuk yapma ehliyeti

  Kafadan toplumda yetişmiş olan bireylerin aslında pek de yetişmemiş olduğu gerçeğini kabul ettiren öneridir. Asıl yapılması gereken yaşayan kişilerin yeterli düzeyde eğitip eğitememiz olması gerekirken, direkt kabul ediyoruz ki bu insanlar zaten böyle gelmiş böyle gidecek, Bari doğurdukları da kendi gibi olmasın! Şeklinde bir düşünce ile (düşüncem odur ki pek de toplumun yapısı düşünülerek değil daha ben yapılı olan merkezlerini korumak için) ortaya atılmış bir tespitimsi'*'.

  Günümüzde, hele ki günümüzde yetişiyor olmakta olan insanlar, aşırı derece ben merkeziyetli oldukları için, dünyaların kendi etrafında döndüklerine inandıkları ve hatta başka türlüsünü düşünemedikleri için yeryüzünde gelmiş geçmiş en kıymetli kişinin kendisi olduğunu düşünüyor. Bu düşünce de kendilerini en değerli kişi olarak hissettirdiği için ona buna hüküm kesip şekil yapmakla meşgul! Düşüncelerini yazmaya üsendiği için üç beş satır bir şey ile uzun uzun tartışılması gereken konuları kısıtlı bakış açıları ile açıklamaya çalışmaktadırlar. Olayı her taraflı düşünmesi gerekirken kendi bakış açısını yazarak olayı kendince sonuca ulaştırmışlardir.
 • pek bir şey yok