engelleme seçenekleribeta endorfin kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


beta endorfin kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


beta endorfin kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


20· 0· 0· 0· 46 gün önce
aynı şeyi yapıp, farklı sonuç bekleme.
aynı şeyi yapıp, farklı sonuç bekleme.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • blog sözlük itiraf

  zamanında yalnızlığımdan kaçmak için o kadar çok şey yaptım ki. kaçamadım. kendi yalnızlığımdan kaçamadım. artık hiç uğraşmıyorum, bu gerçekten kendiliğinden oldu. ben de bunu istiyordum; kendiliğinden yalnızlığımdan kaçmaya çalışmamayı. birilerinin yardımı ve desteği ile veya kendimi zorlayarak değil. artık kendimle kalmayı seviyorum diyemem. sıkılıyorum yine ama eskisi kadar zorlamıyor. sanırım kendime katlanabiliyorum artık ve yaşamı yalnızken duyumsamak da biraz da olsa hoşuma gitmeye başladı. bundan sonraki hedefim pandemi sonrasını görebilirsem tek başıma tatile gitmek olacak. tek başıma denize girip, tek başıma müzeleri gezip, tek başıma bir yerde içkimi içip yine tek başıma sokaklarda dolaşacağım. bakalım bundan keyif alabilmeyi başaracak mıyım...

 • a torinoi lo

  bela tarr'ın 2011 yapımı, friedrich nietzsche'in 'torino atı' adlı hikayesini beyaz perdeye taşıyan, varoluşçu ve nihilist felsefede temellenen, nietzsche'nin 'umut öldürür' sözünün bile anlamsızlaştığı bir 'umutsuz yokuluş' filmi.

  --- spoiler ---
  şu anda evimizde oturup bir şeyler seyrederken, bir şeyler yerken, bir şeyler yaparken, yaptığınız her ne ise onun ne kadar sıkıcı, anlamsız, önemsiz olduğunu bize gösterir film. seyrettikçe içiniz daralır, daraldıkça kaçmak istersiniz ancak kaçacak bir yer de yoktur. kaçmanıza şartlar izin vermez gibi görünse de aslında gideceğiniz yerdeki yaşam da buradakinden farklı olmayacaktır; insan kendinden kaçabilir mi? at, insandan önce yaşamının sıkıcılığını ve zorluğunu kavramış ve kendini yaşamdan çekmiştir. insan ise hala o doyumsuzluğu ve yozluğu ile yaşamaya devam etmekte ısrarcı. sahip olduklarına hükmetmek ister, gerekirse kırbaçlar, emirler verir... oysa hükmetmeye çalıştıkları ile birlikte, ne daha geç ne daha erken, yok olup gidecektir ve onlardan daha üstün bir yanı yoktur.

  --- spoiler ---

  sinematografisi oldukça başarılı olan, plan sekansları ile insanın içini iyice sıkan, her bir sahnesi bir tablo niteliğinde olan bir filmdir ayrıca.
 • covid-19

  çevremde bir çok kişinin yakalandığı hastalık. artık çember iyice daraldı. sanırım hepimize bulaşacak, güçlü ve sağlık hizmeti alabilecek olanlar yaşayacak, diğerleri ölecek. hastanelerin şu anki durumu kaldıramadığı bir çok ilden bildiriliyor. önlem, önlem diye radyolarda, camilerde sürekli anons yapılıyor ama dikkat eden kişi çok çok az. millet 'düğüne gitmezsek küserler' diye düğünlere gidiyor. öyle cahil, öyle tuhaf, öyle garip bir milletiz ki, insanın aklı almıyor.
 • kadınların ne istediği

  Sanıldığı kadar karmaşık olmayan istektir. türkiye'deki kadınların ne istediği çok belli iken sanki çok zor bir bilmece çözüyormuş gibi davranıyor yurdum erkeği. burada bahsedilen x ve y kuşağı (ve arada geçiş kuşağı) için geçerlidir:

  - ailesinden sırf 'var olduğu' için değer görmemiş, sağlıklı doğduğu için varlığına şükredilen (sağlıklı olsun da kız olmuş erkek olmuş fark etmez) bir cinsiyet, kendini asla gerçekten 'değerli' göremez, görmüyor da. o yüzden sürekli sizin değer vermeniz, sizin onaylamanız, sizin takdir etmeniz gerekiyor. O'na hayran olmanız gerekiyor ki kendini değerli görmeye başlasın. siz bunları yapmadığınızda veya o'nu elde edene kadar yapıp sonra yapmaktan vazgeçtiğinizde size öfkelenmelerinin, histeri krizlerine girmelerinin yegane sebebi sizin o'na 'gerçekte değerli olmadığı' hissini yeniden yaşatmanızdır. O yüzden kadınlara değer verir gibi yapın, onları onaylayın, pohpohlayın. ha sanmayın ki doyacak, öyle bir şey söz konusu değil tabi ki çünkü özdeğer yoksa, dışardan istenildiği kadar ithal edilsin işe yaramaz, geçicidir.

  -şimdi öncelikle değer verdiniz, yukarı çıkardınız, poposunu kaldırdınız. bir sonraki aşamada yukarıda bahsettiğim doyumsuzluk nedeni ile sizinle olmadık kavgalar çıkarıp terk etmesini istemiyorsanız, bir 'yere vurma' dönemine geçeceksiniz. değersiz hissettireceksiniz. ama aşırı değil, bir miktar. 'ne oluyor ya, bu adam bana hayrandı şimdi ne değişti ki?' diye kafası karışacak. size önce bir saldıracak, sonra hissettiği değersizlik duygusundan dolayı sizin değer vermenizi bekleyecek. siz azar azar değer vereceksiniz, istediğini eline bir anda boca etmeyeceksiniz, biraz verip sonra biraz alacaksınız. bu dengeyi bir tutturursanız, size bağımlı, sizi terk edemeyen, arada krizlere giren tatlış mı tatlış bir sevgiliniz olur. ha dikkat edin, arada başkalarından değer ve ilgi arayışına girebilir, özellikle öfke anlarında, sizden soğuduğu anlarda buna yatkınlığı artar. • gram altın

  2 gün sert bir iniş yapıp, bugün bir miktar toparlayan emtia. kredi çekip bunu alanlar oldu geçtiğimiz haftalarda. tl ile borçlanıp gram altın alıyor insanlar ki gerçekten takdire şayan. yıl sonuna kadar durumu ne olur kimse bilmiyor, genel kanı yükseleceği yönünde olsa da bazı analistler düşebileceğini de öngörüyor. ancak yaşayarak öğrenebileceğiz, öyle görünüyor.