engelleme seçenekleribestamininkemancisi kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


bestamininkemancisi kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


bestamininkemancisi kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


9· 0· 0· 0· 33 gün önce
kendi entrylerinizden birini favorilere ekleyip o entrynin burada görünmesini sağlayabilirsiniz.
kendi entrylerinizden birini favorilere ekleyip o entrynin burada görünmesini sağlayabilirsiniz.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • blog sözlük itiraf

  Sayın blogsozluk yazarları, siz bu girdiyi okurken ben muhtemelen yeni bir şeye daha kafayı takmış olacağım. Bu itiraf girdisinde muhtemelen zincirleme itirafa şahit olacaksınız ve yine muhtemelen böylesine denk gelmemiş olacaksınız. Sözlüğün logosuna tıklayarak, rastgele olduğu iddia edilen entryleri okumayı severim ve bunu bazen o kadar abartırım ki sayfa geç yüklenir. (İtiraf içinde itiraf no 1) Yine bu şekilde entry okurken, çok hızlı tıkladığım için girdisinin sadece birkaç kelimesini gördüğüm ve adını hiç göremediğim bir başlığı 1 saniyeden daha kısa görüntülemiş oldum. Sonrasında ilgili başlığa ulaşmak için 198538 burada da bahsetmemiş olduğum arama motorundan arama yaptım. (Nasıl reklam ama) Bulmaya çalıştığım başlığı ararken, sözlükte benden daha eski olan, blog yazarı olan, girdilerinin bir kısmına katıldığım bir yazar arkadaşın bloğundaki bir konuya denk geldim. Konu bir süredir ilgimi çeken bir konu olduğu için açtım ve okudum. Çok bariz birkaç hata vardı ve bu hatalar Türkiyeyi geçtim, konunun kalbinin attığı batı ülkelerinde bile oldukça fazla (%90'dan az olacağını sanmıyorum) yapılan hatalar. Bahsettiğim yazarın iyi niyetli olduğuna inancım tam, herhangi bir ideolojik problemim de yok. Yaklaşık 13 ay önce yayınlanmış olan bu blog yazısını ve içerisindeki hataları ilginç kılan bir diğer husus ise başka entryler/yazılarda, yazarın bu konu ile ilgili olduğu ya da bu konu üzerinden para kazandığını ima ediyor gibi görünüşü. Neyse çok uzatmayayım. Ben bu arkadaşa özel mesaj atıp tamamen iyi niyetimle yanlış olanı düzeltsem mi acaba diye düşünüp olası ihtimalleri mantık süzgecimden geçirirken, oldukça fazla insanla aynı konuyu/hatayı yıllardan beri tartışıyor olmaktan yorulduğumu farkettim. Bunu, blogsozlukteki 1.000 küsür girdimi silmeden önce (İtiraf içinde itiraf no 2) girdilerime göz atanlar fark etmiş olabilir. Bitti mi? Hayır. Sonra konuyla ilgili benzer başlıklara denk geldim ve okdudum. Çoğu girdi benzer şekilde temel mantık hatalarına sahip ve yanlış ifadeden kaynaklı yanlış anlaşılmalara müsait. Bu bahsettiğim başlıklar benim için yıldızlar geçidi gibi. (İtiraf içinde itiraf no 3) Uzun süredir burada gördüğüm, bildiğim, okuduğum ve yazdıklarını beğendiğim kimseler. Hatta birkaç tanesi ile özelden konuşmuşluğumuz da var. Hani milyonlarca kişi çıkıpta elmaya armut derse o saatten sonra o armuttur ya, tam olarak bu mevzudan bahsediyorum. Son olarak vardığım nokta ise, eskiden yaptığım gibi bu konu/konulara dahil olmamak ve kenarda oturup hüzünlü bir şekilde olanı biteni izlemek. Bu okuduklarınız ne itiraz, ne sitem, yalnızca itiraf.
 • ince eleyip sık dokumak

  Bir karar aşamasında, doğru kararın verilebilmesi adına seçeneklerin iyi değerlendirilmesi, detayların irdelenmesi ve acele edilmemesi gerektiğini vurgulayan bir deyim. Özellikle tüketen tarafta iken yeteri kadar önemsenmediğini düşündüğüm şey. Çoğu insanın tercihleri de dahil olmak üzere birçok şeyi çalındı. Bireylerin, tercihlerinin ne kadar güçlü olduğunun farkına varması gerektiğini düşünüyorum.
 • şarkı söylemek

  Genellikle bestelenmiş sözlerin, besteye uygun şekilde okunması olarak kabul edilir. İçten geldiği sürece her ne şekilde olursa olsun yapılması gerektiğini düşünürüm. Size bırakın çalmayı, hayatında hiç kemana dokunmamış bir kemancı olarak şunu tavsiye edebilirim. A şarksısının sözlerini B bestesi ile okuyun.
 • ekran

  Bazı insanların görmek istediklerini aradığı, bazı insanların ise gösterilmek istenenlere maruz kaldığı çerçevedir. Çoğunlukla bir manüplasyon aracıdır ve bize yakınlığı, gerçekliğe olan uzaklığı ile ters orantılıdır. Doğallığa uzaktır ve bizi, yine doğallık gibi uzak olduğumuz şeylere yakın hissettirir. Birkaç metrekarelik izole bir ortamda ve çok az çaba ile bambaşka dünyalara tanıklık ettirir. Belki de en büyük yanılgılardan biri, etkileşim imkanı ile birlikte sunulmasının çok daha iyi olacağı düşünecesiydi. Oldukça temel ve bir o kadar doğal bir davranış olan dokunma ile birleştiğinde, büyük bir kolaylığın hayata geçtiği düşünüldü. Evet, bu bir kolaylıktı ama ekrana sahip olanlara değil, ekranın sahibi olanlara. Çünkü bu sayede okuma yazma bilip bilmediğinden tutun da eğitim seviyesine kadar olan bir çok engel ortadan kalkmıştı ve çok daha fazla tüketebiliyorduk artık. Artık ekran ve onunla etkileşime geçme pratiğmiz birbirinden ayrılamaz durumda. Tüketiminin büyük kısmını ekran üzerinden gerçekleştiren bizler, ömrünün büyük bir kısmını daldan dala atlayarak geçiren bir maymun ya da dilini oldukça etkili kullanarak avlanan bir kurbağa ile etkileşim pratiği anlamında eşitlenmiş durumdayız.
 • asansör

  Tek ortaklığı kullanım alanından ibaret olan ve çoğu insanın birbirine sosyal olarak değil, tavır olarak yabancı durduğu ve hatta neden orada olduğunu pek umursamadığı aynada, görmek istediği ile kendisi olarak yüzleşmesinden ötürü, kendisine de yabancılaştığı ortamdır asansör, kimi zaman. Hak edip etmediğiyle ilgilenmediği kariyere ulaşması için çıkması gereken basamaklarda bitap düşüp, bu haklı yorgunluk bahanesini yine yorgunluktan çökmüş olan omuzlarını daha dik gösterebilmek adına vatka olarak kullanıp gelenlere ve bir yandan hayatın omuzlarına yüklediği yükün aşırı yük ikazını tetikliyor olmasına hiç aldırış etmeden, elindeki siparişi ulaştırmaya çalışan kuryelere ev sahipliği yapar asansör, kimi zaman. Asansör, çıkara dayalı gülümsemeler kadar sıradan durumlara ve bazen yazdıklarının database'de değil, hafızalarda yer etmesini istediği için, ilgisiz gibi görünen bir başlığın altını dolduruyor olmak kadar saçma durumlara tanıklık eder asansör, kimi zaman. Çoğu insanın asansöre binmek için bir bahanesi vardır ama hayatında asansörü sadece birkaç kez gören ve binmek için can atan bir çocuğun, asansöre binmek için herhangi bir bahaneye ihtiyaç duyuyor olması kadar gariptir belki de, sıradan bir asansör için bunları yazmak, kimi zaman.
 • Adamkarga

  Balkonda kaderine terk edilmiş olan ve görsel cazibesi ile öne çıkan bazı objelerin, bazı seçilmiş kargalar tarafından yerinin değiştirildiğine şahit olan ben, keman çalmadığım zamanlarda yani herhangi bir zamanda, seçilmiş kargaların bu davranışlarının ve bu davranışlandaki seçiciliklerinin koleksiyoner ruh taşıyıp taşımadıkları ile ilgili olup olamayacağını düşünürken, ismi altı harften oluşmayan, kendisinden amca diye bahsedilmeyen ve kimsenin kendisini bir bilge olarak tanımlamadığı bir arama motorundan "koleksiyoncu karga" diye aratınca "pul koleksiyonunu satan karga" sonucu ile karşıma çıkan blogun sahibi ve ayrıca bu vesile ile kendisine selam etmek için bu girdiyi yazdığım başlık ile aynı isme sahip blog sözlük yazarı ve moderatörü.
 • bestamininkemancisi

  Kendisi bir Levent Kırca tiplemesi olan şarkıcı Bestaminin yine bir Levent Kırca tiplemesi olan kemancısı İsmail Hakkı beydir. Akıllarda ilginç gülüşü ve ekmeği uzunlamasına ikiye bölüp tabağa banması ile yer etmiştir ayrıca küçük Hüsamettin'e keman çalmışlığı vardır. Sonuç olarak Bestami'nin Kemancısıdır.