yürek yemek

 • Çok cesur kişiler için kullanılan tabirdir. Zor işleri başarmak için "yürekli olmak" lazımdır zira.

  Edit. Lalbakkal'ın verdiği bir malzemeymiş. Nedense bu çocuğun çok zeki olduğunu düşünüyorum (bkz: swh)
 • Cesaret meziyetlerini göstermeyi çok da tercih etmeyen kişilerin birilerinden veya bir şeylerden güvenebilecekleri bir şeyler olmaksızın, korkmadan; beklenmedik şekilde karşı tepki vermeleri durumunda ilk akla gelen deyim olsa gerek.
  Bir de “yürek yemek” eyleminin birisine karşı büyük bir kinle dolarak “yüreğini yesem of demem” şekilde farklı bir amaçla söyleneni var. Muhtemelen bu şekildeki söylemin eski Arap savaş söylemleri ile bir bağlantısı var. Şöyle ki savaş (ve/veya kavgalarda) üstesinden gelinemeyen düşman için aht edilir ki “organları sökülüp yenilsin”. Hatırlayan vardır; çağrı (the message) filminde konu edildiği gibi; Hind bint-i utbe büyük kin duyduğu hz. Hamza’yı vahşi’ye öldürtüp yüreğini yemiş.
  Link-i YouTube
 • Biranda cesaret gösteren insanlara kullanılan tabirdir.Bazen hadlerini bildirmek gerekir ;)
 • Müthiş lezzetli bir deneyimdir. Demir ve protein yönünden zengindir.

  Kestiğimiz kurbanlarda hayvanın yüreğinden mutlaka (bkz: en az bir tike) kendime ayırttırırdım anneme. Biz böyle böyle canavar olduk (bkz: swh)

  (bkz: ayyuş hanım konağı)
  (bkz: ayyuş hanımın ikramları)
 • Annem yürek yedirmek için "yürek yersen yürekli, cesur olursun" gibi bir motivasyon tekniği kullanırdı, şimdi bu kadar kanat yememe rağmen uçamadığıma göre, annem beni kandırmış sanırım.