yirmilik diş

 • ne için olduğu tartışma konusu olan diş. Çoğu kişide problemdir, damakta yeri olmadığı halde kendisini kabul ettirmeye çalışan, üvey evlat gibi diştir.
 • Çıkarken arkaya ittirdiği diş etinin iltihabı sonucu diş apsesi olabilir ve yine sizi acılı günler bekleyebilir. 20 lik dişiniz çıkarken o bölgeyi düzenli bir şekilde fırçalayın.
 • Berbat bir dönemin ağrılı günlerin temsilcisidir. Bkz: 20lik dişin ettikleri
 • Çıkması yıllar süren dişin sizi sürekli rahatsız etmesi

  Eğer eskiden kız çocuklarının erken evlendiği gibi olsaydı Muhtemelen 20 li yaşlardayken bir çocuk sahibi olurdum ve onun dişleriyle benim dişlerim aynı zamanda çıkacağı için çocuğu anlamış olurdum ama evli değilim ve yirmilik dişlerimin çıkmaya başladığı şu süreçte de böyle bir şey düşünmediğim için imkansız görünüyor
 • evrimsel süreçte çoğu insanda artık görülmeyen dişler.
 • insanlarin zamanla daha rahat besinler tüketmesinden dolayi evrimsel sürecin etkisiyle artik ihtiyacimiz olmayan dislerdir. Cıktıgını ilk hissettiginiz anda doktora görünmenizde fayda vardır. Aksi halde cıkan dis diger dislerinizi sıkıstırabilir ya da zamanla sinirlerinize tutunup cekilme esnasında kalıcı his kaybı yasamanıza sebep olabilir.
 • Cok fazla sut icen biri oldugum icin hic zorlanmadan daha 17 yasindayken cikardigim dislerdir. Hicbir agri yasamadim ama yine de cektirdim. *
 • 12 yaşımdan beri dönem dönem ağrılı çıkarmakta olduğum diştir. Üstelik çürümediği ve düzgün çıktığı için hiçbir hekim de almıyor. Hayırlısı bakalım.
 • Doktorumun çene filmime bakıp " çenen de biraz kırık var ama şanslısın 20'lik dişin yok" diyerek beni teselli ettiği diş.
 • çoğunlukla çekilen diş.
  ne çok acı verir o. böyle nankör bi şey yok.
 • bugün çenemin sol alt tarafında gömülü bulunanı 30 dakikalık bir operasyonla aldırdım. inlerine girdik inlerine! fakat yapılan lokal anestezinin etkisi ufaktan geçmeye başlasa da alınan dişin sinir sistemine baskı yapmasından dolayı oluşan uyuşukluk hissi birkaç hafta daha dudağımda etkisini sürdürecek gibi görünüyor.

  edit: an itibariyle bütün uyuşma geçip gitmiş bulunmakta.
 • yirmilik diş çekimi ağrısı/iyileşme süreci kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. internette okunan deneyimlere göre yirmilik dişi çektirmemek -korkmak en büyük etken- tamamı ile yanlıştır. zaman ile gelen yirmilik diş ağrısı ve çene yapısını bozmas,ı aynı zamanda düzgün olan diş dizilimine zarar vermesi dişi çektirmek için en büyük etkendir.
  -ameliyat öncesi hali belirtme bab'ı-
  sağ alt kısımda bulunan -içe gömük olarak- yirmilik dişim, çıktıktan bir süre sonra apse yaparak şişme durumuna geldi. iki gün sonrasında doktora gittim ve ameliyat yapılması gerektiğini söyledi. lakin ameliyattan önce apse olan dişin enfeksiyon durumunu sağlıklı hale getirmek sebebi ile iki(2) gün boyunca sabah(09.00) ve akşam (21.00) iğne vurulmak zorunda kaldım. iki günün sonunda ise doktora gittiğimde ameliyat yapılma durumlarının sağlandığını söyledi. korktum.
  -ameliyat sırası ve sonrası durumu belirtme hali-
  korkum devam eder iken, doktor kendisine güvenmemi söyledi gene korktum.
  ağız içine -sanırım damak kısmına- iki adet iğne vuruldu. on beş dakika sonrasında sancılı diş bölgemden dudağımın yarı kısmına kadar bir uyuşma hali geldi. daha sonrasında doktor ameliyata başladı. neşter ve pense açık bir şekilde görülmekte idi lakin internette yazılanlar kadar abartılacak hiçbir durum yok olduğunu öğrendim sebebi ise hiçbir şey duymamaktasınız. doktor her ne kadar dişinizi zorlasa da -ayakta çeşitli akrobasi hareketleri- hiçbir şey hissetmemek, hoş. cerrahi müdahale beş dakika içerisinde bitti.
  sonrasında gelen yaklaşık -2saat- sonraki ağrı ise gerçekten canımı acıtıyor ve ağlatma derecesine getiriyordu. dudağımın uyuşması sebebi ile tükürme işlemini gerçekleştiremeyip dikişli olan yirmilik diş bölgem sürekli kanama haline geliyor idi.
  akşam 21.00'da olan ağrı kesici ve antibiyotik iğnemi vurulduktan sonra ne ağrı kaldı ne de sızı. müdahaleden üç gün sonra yazmaktayım ki her şey şu an için güzel. sadece ağzımı sahi derecede açmama engel olan bir dikiş var onu da haziran ayının üçüncü veyahut dördüncü gününde çıkarttıracağım.
  kork ma in san oğ lu!
 • Tüm gelişimini tamamlamış olan bedenin son anda attığı gol. İşe yarıyor mu yaramıyor mu, tartışma konunu. Kimsenin de pek umrunda değil.
 • tanımımda bilerek bir anlatım bozukluğu yapacağım çünkü böylece işin esprisini anlatabilirim.

  tanım: neredeyse tam anlamıyla ağzınıza sıçabilecek potansiyeli olan diştir.
 • Yaklaşık bir haftadır ağrısını çekmekte olduğum, sağ taraftan gelen sürüm sürüm süründüren ve hiç bir ilaçla dinmeyen ağrıya sahip diş. Ağrısı başa, kulağa , çeneye vuruyor. bunları yazarken dahi acısı yüzümü tokatlıyor resmen :(
 • varlığı da yokluğu da dert olandır.

  15 yaşımda çıkmaya başlamış, beni boğup boğup duvara atmıştır. önce yanındaki azının köküne takılmıştır. sık sık kontrole gittiğimde diş hekiminin bi uç versin hele, kemiğini aralamayalım demesi üzerine uç vermesini beklediğimdir. ki sinüziti olan ben için bu diş ağrıları hafife alınmayacak şiddette oluyor ve gerek gözüme gerek kulağıma vuruyor, gerekse bademciklerimi şişirmek suretiyle ateşimi çıkartıyordu. itoğluit diştir. kendisine yazılar yazdırmıştır. vefasından şüphe ettirmemiştir. ama senelerce yüzümün sol tarafına yatamamama da sebep olmuştur. uç verdikten sonraki kontrolümde diş hekimimin eyi eyi uç vermiş bunu almayalım şimdi, bi kalanı çıksın demesi üzerine ağrısını çekmeye ve ağrı kesicilerle yaşamaya devam ettiğimdir.

  8. senesinde diş hekimi arkadaşıma benim dişimi çek allaşkına ağrısı bitmiyor demem üzerine bir gün aniden çektirdiğim ve litrelerce kanı beraberinde götürendir. yaklaşık 8-9 aydır yirmilik dişim yok ve son bir aydır da yeri ağrıyor. varlığı da yokluğu da dert yani sözlük.
 • Bir tanesini kaybetmek durumunda kaldım. Diğerleri de uçup gitmesin diye özenle davranıyorum ehh.
 • olmasa olur dediğimiz diştir.
 • 18 yaşında hepsini bir çırpıda çıkarmış, gram ağrısı sızısı olmamış biri olarak ön yargı ile yaklaşmamak gerektiğini düşünüyorum.
 • Ağrısı tam lise mezuniyet günüme denk gelen ve şiddeti halay çekerken artan bir dişti neyse ki bende ondan halayda bütün acımı çıkarmıştım
/ 2