yazarların evlatlarına tavsiyeleri

5 entry daha

 • bil oğlum

  evet biraz klişe ama gerçek bu, oğluma şimdiye kadar verdiğim tek öğüt ara ara bunu dinletmek oldu. iki yaşında olması dışında bir sorun yok.
 • Anneciğim, kendini kötü yorumlara ve kötü insanlara adapte etme. Bu insanlar kaos ve kötülükten besleniyor, amaçları bu. Bir süre sonra : "neden kendimi yiyip bitiriyorum, kahrediyorum?" demene fırsat vermeden, o insanların öyle olduğuna seni alıştırarak büyüteceğim. Sen bunu bilerek yaşayacaksın. Kendi yaptığım hiçbir hatayı sana yaptırmayacağım, seni kimse yıkamaz senden başka. Ve en büyük kötülüğü başkası değil, sen kendin yaparsın kendine. Kendine inandığın kadar güçlüsün, ben hep yanında olacağım ne olursa olsun. Hadi hazırlan yemek yemeye gidelim yavrucum :)
 • Hatalar yapabilirsin, annen olarak belki beni hep mükemmel göreceksin ama değilim. Ben de çok hata yaptım, hatta daha da yapacağım. Yanlış insanları sevecek, yanlış kararlar vereceğim. Sen de mükemmel olmak zorunda değilsin. Herkes senden kusursuz olmanı bekleyecek, iyi bir meslek, harika vücut, aşırı kontrollü duygular... nefes aldığım sürece seni kusur gördüğün şeylerinle sevecek ve kabul edeceğim. Pes etme, korksan bile, yalnız hissetsen bile pes etme. İnsanlar acımasızdır ama onlar kendilerine de acımasızdır unutma. Senin için herkesi karşıma alırım korkma. Lgbt bireylerden korkma, onlardan biri olmaktan korkma. Hayvanları, bitkikeri sev. İyi insan olmaya çalış, iyilik kaybettirse bile.
 • bir gun olur da bunlari okursan bil ki ben bir kadini cok seviyorum ve ona guzel kizim diye hitap ederim umarim o kisi annendir.
  ani yasa canimin ici gecmiste yasamak en buyuk hatadir hayati kacirirsin.
  eglenceye harcadigin paraya acima.
  cok arkadasin olsun ama bir kac dostun olsun.
  sev asik ol ama asla birini uzme.
  canini sikan bir sey olursa bana anlat yardimci olabildigim kadar olurum genc yasima ragmen cok tecrube edindim.
  hayata bir kere geliyorsun ani yasa yasamin tadini cikar.
  votka icme.
  araba surmeyi ogren ve yayalara yol vermeyi de.
  kafa dinlemelik tek basina gidecegin bir mekanin olsun.
  seni uzuyorsam ve sinirlendiriyorsam ozur dilerim kotulugun icin bir sey yapmiyorum.
  kulturlu ol cok oku ve dil ogren.
  spor yap vucudun hep dinc kalsin.
  bunu belki sen bulursun belki de benim aklima gelir sana gosteririm
  iyi geceler veya tunaydin evladim.
 • canım yavrum anan kendini havuç sanıyor, onun gibi yapma he mi maşmelovum benim.
 • Beni uğraştırma.*
 • Her zaman kendin ol, seni bir kaba koymaya çalışan insanlara kim olduğunu hatırlat
  Saygılı ol, herkesi sev fakat seni üzen insanlara cevabını vermeyi bil
  Dostlarının mutluluğuyla mutlu ol
  Herkes seni bıraksa ailen birakmaz unutma
  Mutluluk küçük detaylardadır.Mutlu olmayı bil
  Şimdilik görüşürüz çünkü annen biraz keyif kahvesi içecek❤️
 • Sen olma annen gibi, yaşa.. umut et, her şeyin kötüsü olacak diye varsayma mesela.. en kötü ihtimalden korkarken en kötüsünü kendine yaşatma.. babanı da üzme küçük bir sevgi kırıntısından mutlu olabilirler -dedenden biliyorum bak- bir de istemiyorsan gitme okula falan çok ciddiyim, her gün stresten karnına ağrılar giren sıralarda oturma..
 • yukarıdaki entrye katılmakla beraber benimde eklemek istediklerim var.
  kendini her halinle sev ve değer ver.
  başkalarına yapmadığın ağır yorumları kendine en ağır şekilde yapma.
 • sevgili kızım/oğlum, bu hayatta güzel bir aile belki de sahip olabileceğin en iyi şey. düştüğünde seni kaldırması hatta belki zaman zaman düşmemeni sağlaması gereken kişiler ailen olacak. bazen bilerek düşmene izin vereceğim çünkü kendin yaşamadan öğrenemezsin.

  kendini çok sev, senden bir tane daha yok. evladım olduğun için de çok şanslıyım. lütfen babanı çekindiğin, bir şeyleri saklaman gereken birisi olarak görme. seni çok seviyorum ve başına ne gelirse gelsin sorgusuz sualsiz yanında olacağımı bil.
 • Oğlum Hüseyin Nihale

  Oğlum günümüzde ki mevcut durum yüce türk ırkının birleşmesine engel oluyor. Dört bir yandan işgal altındayız doğduğumuz andan itibaren bu savaşa atıldık. Ama bu savaş bize cefa değil sefa'dır. Savaş biz türklerin düğünü eğlencesi dir. Bu yol da seni saptırmak isteyenler muhakkak olacaktır onlara aldırış etme bil ki onlar dejenere olmuş ırksız, milletsiz soysuzlar'dır.
 • üst edit: elimden gelse kimse okusun istemezdim, anonimliğimi kullandığım bir platforma güvenerek bir cem adrian şarkısı eşliğinde içimden bunları yazmak geldi.


  yine bir hoşsohbet üzerine buraya geldim evladım.

  seni yine anımsamak ve ileride sen buraları -eğer hâlâ var olursa- karıştırırken ara sıra babanın seni yazdığını görmek elbette hoşuna gidecektir.

  bir gün bu yazdıklarımı da kağıda döküp 18 yaşına geldiğinde açmanı rica edeceğim sanırım. açtığında da burayı da öğreneceksin zaten. bunun bir aile dostumuzda gerçekleştiğini bizzat gördüm ve bir gün senin de yapacağına inanıyorum.

  aslında sen bizim için bir mucizesin çünkü seni kazanmak, seni bir gün kollarıma alabilmek çok şeyi kaybetmeme sebep oldu. ancak bazen öyle haller olur ki kazandığın şey kaybettiğini zerre hatırlatmaz bile. işte sen, sevgili annen ve benim için öyle bir hediye oldun. çektiğimiz tüm zorluğa değdin, uzun yolculuk sonunda memleketine varmak, çok gözyaşı döküp huzurla uyumak gibi bir şey bu. sonunda hep iyiyi görmek gibi.

  büyüdükçe tıpkı benim de gençliğimde yaptığım gibi her şeyin en doğrusunu bildiğini sanacaksın. en büyük dertlerin sende, en zorlu mücadelende yalnız olduğunu sanacaksın. hiçbirimiz yalnız değiliz, kimse mücadelesinde tek olmayacak. büyüdükçe fark edeceksin ki hayat aslında üzülmek için çok kısa, hayat mutluluğun değerini bilmeni isteyecek. hayat senden hep çabalamanı isteyecek, çünkü sen, kendin için çabalamazsan başkaları senin için çabalamaz. burada can alıcı bir ayrım var ki evladım, orası da ailen. aile, sen düşsen de kalksan da, yaralanıp yıkılsan da yanında olacak en yakın fertleri barındırır. belki de sen düşmeden seni tutacak fertleri barındırır. yıllarca "yaşadığımı yaşatmayacağım" diyen biri olarak sana en iyi hayatı sunmaya çalıştığımızı umarım yıllar içinde görebilmişsindir.

  lütfen hayatında insanlara kibar ol, incitme bir çiçeği "bile". bile derken çekiniyorum keza bile demek dahi incitir, aslında önemsiz olduğunu hissettirir bir çiçeğe belki de. insanlara hak ettikleri değeri vermeye çalış, kendini sev. kendinin bu hayatta çok önemli olduğunu bilmeni isterim, hayatta mutluluğu başka insanlarda arama diye temenni ederim. başkasının çıkardığı yerden tez düşermiş insan. bırak ellerin yaralansın, kan ter içinde kal. emek ver, çaba göster, hedeflerinde ilerlerken terle, gözyaşı dök. ancak uğruna çabaladığın şey için yap bunu. varsın olmasın, olmayacak. bazen hayat sana istediğini vermeyecek. en iyi manzarayı görmek için en dik yokuşları çıkmak gerekirmiş. ben o yokuşta yanında olacağım, ellerinden tutup çeken kişi ben, baban olacak. bu sebeptendir ki ben yalnızca bir baba değil; sana, sen izin verdiğin sürece yol gösteren biri olacağım. izin verdiğin sürece kararlarında fikrimi belirteceğim. hayatında bir taşa takıldığında koşup gelmeni istediğim ilk erkek olmayı çok isterim. çünkü hayatında tanıdığın ilk erkek ben olacağım.

  çektiğin sıkıntılar -umuyorum ki- gelip geçici olacaktır. unutma ki her insanın kendisine ağır gelen derdi olur. benim babam zamanında bu dertleri bana yükledi. ben tek başıma kaldırdım tüm ağırlığı, tüm sorumluluğu. ancak sen böyle olmak zorunda değilsin. sen, hayatında sahip olabileceğin en kıymetli şeye sahip olacaksın. önce sağlık, sonra aile. unutma ki ailen seni koşulsuz sevecektir.

  lütfen eşini, her kim olursa sevdiğini, mülhemini iyi seç. sana değer veriyor mu, anlattığın tek kelimeyi, tek hayalini dinliyor mu, hatalarında suçlayıcı değil, destekleyici oluyor mu, bunları değerlendir. hayatta herkesin yeri farklıdır. umarım iyi insanlarla karşılaşırsın. iyi ki varsın.

  sana buddha'dan bir öğüt: "sonunda sadece üç şey önem taşır: ne kadar sevdiğiniz, nasıl nazikçe yaşadığınız ve sizin için anlam ifade etmeyen şeylerin gitmesine nasıl kibarca izin verdiğiniz."
 • alabildiğin kadar altın al (ydt)
 • bencillik kavramını iyi bilmen lazım evlat denen kişi, hayatını ona göre addedmen ve bir merkez var ise o merkeze yerleşmen lazım,
  hoşgörüyü iyi bellemen lazım evlat denen kişi, hayata ona göre bakman ve baktığın o hayatta su isteyenlere su, aş isteyenlere aş, taş isteyenlere taş atman lazım,
  sevmek kavramanı da iyi bellemen lazım, sevmenin yüceliğine inanman ve belki de tek hakikat var ise onun sevmek olduğunu bellemen lazım,
  çokça okuman lazım evlat lakin boş vakitlerini hoş anlara çevirmek için okumak değil, okumayı ciddi bir şekilde sürdürdüğün, dolu olan vakitlerini daha da doldurman için,
  arkadaşlarını iyi seçmen lazım evlat denen kişi, dostluk bab'ını iyice araştırman ve gerekir ise dostun için sallanmayı göze alman lazım,
  kadın ise erkeklere,
  erkek isen kadınlara,
  veyahut ne hissediyorsan ona,
  güzel bakman lazım evlat, geleceğin zaman çiçeklere baktığın gibi.
 • üzme len anneni sıpa.
5 entry daha