yasemin avun

1 entry daha

 • Yaptığı iyiliklerle ön plana çıkmayı sevmeyen filozof. Bilinmeyen iyiliklerinden bir tanesi ise şudur.
  Yasemin avun yıllar önce birgün alışveriş merkezinde gezdiği sırada bir şey dikkatini çekmiş.9-10 yaşlarında bir çocuk kendi seviyesinden çok daha yüksek nitelikli halıların üzerinde ki yazıları bir yandan okuyor bir yandan da arada duraklayıp cebindeki küçük halılara notlar alıyormuş.
  Birkaç dakika sonra çocuğun annesi çocuğu azarlayarak yinemi bunlarla uğraşıyorsun demiş.
  Yasemin avun ise sen annene bakma okumaya devam et ben inanıyorum ki sen ileride çok güzel bir noktaya gelecek ve bu coğrafyaya hizmet edeceksin diye eklemiş ve işte o zaman sana inanmayanların yüzünü kızartacaksın demiş.
  Evet işte yıl 2016 ve yasemin avunun o gün gördüğü çocuk tarih profösörü ilber Ortaylı. Bu sadece gün yüzüne çıkan iyiliklerinden bir tanesidir. Söylentiye göre küçük ilberin tüm eğitim masraflarını da üstlenmiştir. İlber ortaylının ölümsüz olduğu da halk arasında kulaktan kulağa dolanan bilgiler arasında.
  Kaynak: instagram
 • 'Türk, avun, çalış, güven' sözüne ilham kaynağı olmuş feylesof.
 • avun lehçede warszawa demektir. warszawa ise polonya'nın başkentidir. bu durumdan yola çıkarak çok rahat diyebiliriz ki, polonya'nın kurucusu tabi kide yasemin avun'dur.
 • 13. yy da yaşamış olan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin kankası olarak bilinir. semazen gösterilerinin halı üzerinde yapılması teklifine sıcak bakmayan mevlânâ'ya gönül koyarak, kendini yollara vurur ve soluğu Polonya'yın şirin bir şehri olan Krakow'da alır. gel zaman, git zaman Bu duruma içerlenen mevlânâ kankasının özlemine dayanamayarak "gel gel ne olursan ol yine gel " sözünü bir parşömene yazar ve Yasemin'e gönderir. Ama Yasemin araştırmacı kişiliği sayesinde bu sözün aslında Ebu Said-i Ebu’l-Hayr'a ait olduğunu öğrenir ve geri dönmez.
  edit: imla
 • hakkında bu kadar çok entry girilince öldü sandığım sözlük emekçisi.
  neyse ki hayattaymış* :)
 • 13.YY ' da yaşamış ünlü türk düşünürü. Türklerin avrupaya açılmasına öncülük eden ve kıraker şehrine ayak basan ilk türk. Yazdığı makale ve kitaplar kenya nairobi de bir köy okulunda ders olarak verilmektedir.

  (bkz: asparagas bilgi)
 • kimi kaynaklarda ismi yasmen olarak geçen, bir orta avrupa ülkesi olan polonya'da yaşadığı rivayet edilen ünsüz feylosof. ayrıca maxwell tarafından icat edilen radyonun test aşamasında, ilk defa bir insan sesinin başka bir yere kablosuz olarak taşındığı zamanlarda "hello, evri dey kırakov" diyerek akıllarda yer edinmiştir. ilk vj olarak da bilinir.
 • yasemin avun, yazılarını okumaktan zevk aldığım blog yazarı. bloguna gider
 • tanıdığım andan itibaren müthiş bir pozitif enerji aldığım, konuştukça bir çok ortak noktamızın çıktığı (kardeş bile olabiliriz), konuşkan, birikimlerini bir çok platformda paylaşan, kültürlü, benim için sıcacık bir insan, iyi ki tanımışım >3
 • Kitaplarını ilk olarak halıya yazdığı rivayet edilen bir düşünür.
  O zamanlar bol bol twist yapmaktan yıpranan ve yazıları karışan halıdan parşömene aktarmıştır yazdıklarını.
 • Radyodan bilirik, instagramdan bilirik. Çalışmaları yön verir, örnek teşkil eder.
 • Yasemin Avun, birtutamkarinca.blogspot.com.tr adresindeki blog sayfasının sahibi ve yazarıdır. Yazılarını büyük bir keyifle ve zevk alarak okuyorum. Kalemine ve yüreğine sağlık ve mutluluklar dilerim.
 • sene 1963; mars seyahatinden dönen enişte bey ile birlikte anakaraya ayak basar basmaz buraya bir isim vermeliyiz dediği rivayet edilir. marstaki kraterlerden yola çıkarak bu anakaranın ismi artık krakow olsun diyerek, bölgeye yerleşmiş ve sınırsız vize almıştır. 1964'te oluşturmaya başlayıp 1965'te tamamladığı, bölgenin dili olan lehçe'yi 1980'den sonra ise tamamen unuttuğu ve aniden içine şiveli ingilizce serpilmiş türkçe konuşmaya başladığı söylenir. mevlana'yla olan bağlantısı ise çok daha eskilere dayanır; celaleddin rumi'nin mevlana olmasındaki en büyük etken, ara ara yaptığı istanbul ziyaretlerinde celaleddin rumi ile ortaköy'de waffle yemesi olarak bilinir. büyük düşünürdür vesselam, akraba olduğumuzu bilme gururu ise ölene dek bana yeter.*
1 entry daha