vincent van gogh

 • Eserlerinin telif haklarının Public domain Olmasından sonra daha da ünlenmiş ressamdır.

  Artık her yerde Van gogh var. Çorap, defter, kalem, tablo, sticker vs. Gerçekten hoş oluyor desen olarak. Washi bantlarını getirttim ve kartpostallarını yaptım haliyle. En sevileni Çiçek açan badem ağacı ve Yıldızlı gece
  Ben daha çok PostacıYı beğeniyorum. O kadar bilindik olmadığı için sanırım *
 • bu bir itiraf olabilirdi elbette hayatını konu alan (bkz: loving vincent ) filminde ağlamıştım. bazı insanların hayatı dünyaya kurşun gibi ağır gelebiliyor.
  bu da filmden harika bir müzik
 • (bkz: eski kulağı kesiklerden) *
 • sien için yazılmış, okunmuş bir şarkı eklemek istediğim ressam.
  Korhan Futacı&Kara Orkestra-Sien
 • eski rahip, sien serisindeki modeli clasina maria hoornik isimli fahişelik yapan ve iki çocuğu (biri karnında) olan bu kadına aşkından ötürü kulağını kesen (bilindiği gibi kulak memesinden küçük bir parça kesmemiş, kulağını kesmiştir), sarı renge olan sevdasından ötürü yemeklerine bu renk boyayı katan (bkz: van gogh sarısı), yaşarken hiçbir resmi satılmamış hatta sefalet içinde bir yaşam sürmüş, 1890 yılında göğsüne sıktığı kurşunla intihar eden ressam. değeri öldükten sonra anlaşılmıştır. amsterdam'da bulunan ismine özel müzede eserleri ve taslak çizimleri sergilenmektedir. (bkz: van gogh müzesi)

  not-1: kulak kesmesiyle ilgili birçok farklı hikaye bulunmaktadır.
  not-2: bir dönem kendi isteğiyle akıl hastanesinde yatmıştır.
  not-3: vincent van gogh hakkında çekilmiş 6 farklı film vardır. (belki daha fazla olabilir, ben 6 tanesini biliyorum.)
  not-4: kardeşine yazdığı mektuplar, theo'ya mektuplar ismi ile basılmıştır.
  not-5: ölümü ile ilgili şüpheler bulunmakla birlikte olayın intihar değil cinayet olduğunu söyleyenler vardır.

  edmund blair leighton'dan sonra en çok sevdiğim ressamdır. starry night isimli tablosu favorim. otoportrelerinde çoğu ressama göre başarılı olduğunu düşünüyorum. ilk zamanlar yaptığı koyu tonlardaki resimler (bkz: patates yiyenler) yerine sarı rengin çoğunlukta olduğu eserlerini daha çok beğeniyorum.
  son olarak pieta isimli eserinde mesih'i, van gogh'un otoportrelerine benzeten sadece ben miyim? kasti bir durum mu? pieta isimli resmi

  e: küçük imla hataları
 • ilk uzun metrajlı tablo film'e sahip olan ressam.
  Van Gogh'un tabloları 'canlanıyor'
 • Hayat hikayesi tiyatrogerçek tarafından sahneye taşınmış olan ressam.
  İzledim : van gogh
 • Aylak adamda bahsedildigi uzere kesik kulakli kendi tablosunu yapmayan-yapamayan adamdir. Ben yanlis biliyor da olabilirim.
 • aşık olduğum ressamdır.bir hayat kadınına aşık olup karşılık alamayınca kadın vicdan azabı çeksin diye kulağını kesip kadına gönderdiği idda edilir. bazı kişiler de arkadaşıyla tartıştıktan sonra kestiğini idda eder. bir dönem psikolojik sorunları olduğu biliniyor. et yemekten genelde kaçınırmış. 1890 yılında altıpatlar ile göğsüne sıkar ve yaralar sonucu can verir. intiharından sonra ünlenir. yaşadığı zamanlarda hiçbir tablosunu satamamıştır. kardeşi ile mektuplaşmaları van gogh hakkındaki en büyük kaynaklardır.
 • Hollandalı ressam. Kendisine derin bir hayranlık duyuyorum. Yaşadığı dönemlerde hiçbir tablosunu satamadığı halde resim yapmaktan vazgeçmemesi takdir edilecek bir davranıştır. kardeşi theo'dan para isteyemediği dönemlerde yeni resimler çizmek için eski çizimlerini silmiştir. Yaşamının son anlarını bir akıl hastanesinde geçirmiş olan Van gogh tabloları sayesinde, bir delinin gözünden hayatın renkleri görebiliyoruz. Sanırım beni en çok etkileyen yanı bu. Tüm hastalık süreci boyunca resim yapmayı sürdürdüğü için tablolarında hayata karşı değişen algısı yakalayabilmek mümkün. Eğer bir gün yolunuz Amsterdam'a düşerse, tüm eserlerinin sergilendiği müzeyi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.
  *
 • kendi kulağını kesmesiyle bilinen ressam. ömrünün son bölümünü akıl hastalıkları ile geçirmiş ve yıldızlı gece gibi ünlü eserlerinden bazılarını da bu dönemde yapmıştır.