vefat etmeden kısa süre önce ölümden bahseden insanlar

 • Genellikle uğursuz uğursuz yada saçma konuşma denilerek susturulmaya çalışılır. Allah uzun ömür versin temennisiyle konu kapatılır. Ve unutulur. İçine bir his doğar ama görmezden gelirsin. Ancak kişi öldüğü zaman o konuşma akla gelir.
  Misal dayım perşembe akşamı sela okunurken anneanneme pencereyi açıp dinletmiş. Dinlerken anneanneme anne sen kendine iyi bak hakkını helal et ben yaşamayacağım demiş. Anneannemde yukarıda geçen konuşmanın bir benzerini yapmışlar. Sabah namazına kadar oturmuşlar ardından namazlarını kılıp uyumuşlar-anneannem ve 2 teyzem-dayım banyoya girmiş. Bir daha çıkmadı allah rahmet eylesin.

  Yine dayım her cuma bir arkadaşı ile cumaya gider. Arkadaşı m cuma namazda görüşelim diyor. Sen gidersin ben gelemem diyor. Arkadaşı niye noldu cumaya nasıl gelinmezmiş diyor? - Zira dayımın başı gider namazı gitmez- benim elimden gelen birşey değil ki Allah çağırdı diyor. Yine arkadaşı benzer bir konuşmayla konuyu kapatıyor.
  Demem o ki bu türden konuşmalara dikkat edin zira o insanla son konuşmanız bile olabilir. Onu dinleyin. Konuşun içinizde ukde kalmasın.
  Allah sevdiklerimize uzun hayırlı ömürler versin inşallah
 • Çok ama çok yakınım olan bir insanın da içinde bulunduğu gruptur.

  Herhangi bir hastalığı olmayan, ihtiyar da olmayan bir insan öyle konuşunca anlamsız geliyor ve bahse konu diyaloglar kuruluyor.
 • Henüz geçtiğimiz kandilde başımıza gelmiş olaydır. Annemin dayısını kaybettik. Vefatından evvel çocuklarını çağırmış yanına, "İşimiz var baba, Cuma gelelim yemek yeriz." demişler. "Bulursanız yersiniz!" diye sitem edince dayanamamışlar, toplaşıp gitmişler. Nasihatlerin havada uçuştuğu bir konuşmayı helallik isteyerek noktalandırmış rahmetli. Yarım saat sonra kadar da vefat haberi gelmiş.

  Ölüm işte, bir nefeslik mesafede, ensende.

  edit: imla
 • hissediyorlar mi bilmem ama gerçekten böyle bir şey var. annemin dayısı ölmeden önce kahveye gidip herkese çay ısmarlamış, arkasindan eve gitmiş. banyoya girmeyeyim beni zaten yıkayacaksınız demiş. arkasından da vefat etmiş. mekanın cennet olsun
 • Ölerek dikkat çekeceğini sanan insandır. Sırf ilgi istiyordur, ben başka bir düşünemiyorum. "Ölme!" diye duyacağı bir kaç kişi olur, yani değmez.*

  Edit: mizahi lan! Eksiye basıp durmayın.*
 • (bkz: Nostradamus) ölmeden bir gün önce öleceğini söylemiştir.
 • (bkz: anneannem)

  80 yaşında öldü. Her gün heeeeeeerrrrr gunnnnnnn "yaaaa olecem isteee, nasıl gomulecem beeeen " dedi. Bir gün tutturdu işte.