uyuyamamak

 • bu satte açmamla adının hakkını verdiğim başlık.
  aklima Fuzuli' nin şu beyiti geldi:

  Şeb-i yeldayı müneccim muvakkit ne bilir,
  Müptela-ı gama sor kim geceler kaç saat.
 • Çok isteyip sağa sola dönüp ,yorgan, yastıkla savaşmak ..
  Hayal ,DUa ,kuzu sayma işlèmlerine rağmen rüya alemine dalamama durumu.
 • Bu saate kadar sözlükteki yirmi bin küsür entrynin iki yüz üç yüz tanesini okumuş biri olarak uyuyamamak başlığı altına uyuyamamak ile ilgili şeylerden bahsetmeme hakkı tanıyorum kendime.
  Ve diyorum ki insan hiç bir şey yapmak zorunda değildir. Mesela ben bu entry girmek zorunda değilim ama giriyorum çünkü bu hayatta her günümü istediğim ve içimden gelen şeyleri yaparak kurtarmak zorundayım ve ölmekten yok olmaktan daha ciddi bir şeyin olmadığı hayatta ölmek için doğru an gelene kadar vaktimi bir şekilde geçerip yerin dibinde, sıfırda bile değil yerin ta dibinde başlayan her günümü en iyi şekilde kurtarmalıyım ve bunu kendi kurallarıma göre yapmalıyım, toplumun ve bir arada yaşamanın sonucunda oluşan değerler ve herkes tarafından kabul görmüş kurallara göre değil.
  Bu tıpkı şuna benziyor tüm insanların hem fikir olup adına sigara dedikleri bir nesneye bira demek. Ben sigaraya bira deyince insanlar afallarlar çünkü o biradır. Ben bira diyince biradan bahsettiğimi sanarlar ve sigara akıllarına gelmez çünkü toplum benim bira dediğim şeyin adını ortak bir kararla sigara koymuştur ama ben ona bira demeliyim çünkü benim kişisel yorumum bu, kurallarım böyle, ama önemli olan nokta şu; bunun sonucunda iki tarafta karşısındakinin kaybettiğini düşünüyor, işte aynı zamanda işin en saçma yanı da bu. Hayatta iki unsur var biri ben biride toplum, birbirimize kabul ettiremediğimiz bir şeyden dolayı karşımızdakini yenik sayarak tatmin oluyoruz. Ama benim tek bir artım var; ben, kendi kurallarıma göre yaşıyorum sigaraya bira dediğim için toplum beni anlamıyor ama fark etmez sonuçta ben günümü en iyi şekilde kurtarıyorum. Peki ya toplum ve siz, her biriniz tek tek, siz, sen hiç düşündün mü kimin kurallarına göre yaşıyorsun yada yaşıyorsunuz bayım/bayan.

  Başlığa dair söyliyebileceğim tek şey içinde bulunduğum durum olmasıdır. Uyuyamıyorum. Bir ağrım var tam neresi bilmiyorum ama sanırım karaciğerim, normalde böyle durumlarda doktora gidilir ama ben gitmiyeceğim çünkü ağrımla birlikte yaşamaya alıştım ve halimden memnunum.
 • Bir sonraki günün çok kötü geçmesine sebep verir. Ayrıca bazı hormonların düzgün salgılanmasını engellediği için kendinizi daha sağlıksız hissetmenize yol açar.
 • son 3 aydır yaşadığım sorun. küçüklükten beri geç yatmayı severim, sürekli geç yatarım orası ayrı konu da son zamanlarda uyuma çabalarım hiç olumlu sonuç vermiyor. yatağa girdikten en az 1 saat sonra uyuyabiliyorum. uyumam için gereken karanlık miktarı arttı sanırım. gözlerimi kapatınca bile etraf rahatsız edici bir şekilde aydınlıkmış gibi. resmen gecenin karanlığı yetmiyor uyumaya.
 • bi noktadan sonra insanı çıldırtacak düzeye getiren durum.
  Ayrıca şu an içerisinde bulunduğum durum.
  Yok kesinlike olmuyor, sağa dönüyorum, sola dönüyorum, yastık değiştiriyorum hatta abartıp oda değiştiriyorum ama yok yine uyuyamıyorum ve sanırım bu durum bana en sonunda kafayı yedirtecek.
 • akla şu resmi getirir uyuyamamak
 • neden sonra uyuyabildiğinde bu sefer başka bir sorun çıkar. (bkz: uyanamama)
 • an itibariyle geçen gece yaşamış olduğum durumdur.

  geceleri edinmiş olduğum bir alışkanlık var. her gece kafamı yastığa koyduğumda yaşamış olduğum günü düşünürüm. neler öğrendim? neler paylaştım? neler yaptım? neleri yapmadım? gibi. bu şekilde bir durum değerlendirmesi yapıp, hızlı giden hayatımı kontrol etmeye çalışıyorum.

  geçen gece uzun zamandan sonra ilk kez günümü değil geçmişimi düşündüm. geçmişle ilgili düşünecek o kadar çok şeyim var ki, düşünmekten uyuyamıyorum.
 • 05.10 uyuyamadık maalesef gelen-gidene bakiyorum da 3-5 kisi inat ve israrla direniyoruz
 • Pek uyumuş sayılmam bence. Yatmadan önce telefonu şarja koymuştum. %37de idi şarjı. Şimdi kalkınca aldım %97. %60lık uyku mu olur lan?
 • Gece 12 gibi uyku bastırıyor, 1 saat daha oturayım diyorum bir anda kaçıyor. Sonra saat 4e kadar yatakta dön dur. Tek yolu sabah erkenden kalkıp tüm gün uykusuzluktan sürünmek.
 • Uyuyamamak ardından uyanamamak
 • bu entry i yazarken afrikada susuzluktan 2 çocuk öldü. bazen aklıma geliyor uyuyamıyorum
 • Ne demiş şarkı da
  Yar yine bana haram geceler
 • Hastalık değil, tamamen yaşam tarzı. Gece uyuyamayıp gündüz kalkamayarak günümü hiç ettiğim hadise.