ülkü ocakları

 • diğer adı gri kurtlar olan organizasyon.
  not: malzeme menşeli başlıktır.
 • Son zamanlarda bir saygınlığı kalmayan, herkesin elini kolunu sallayarak girebileceği yer. Hee bir de kavgaya adam çağırmak için gidenlerde var :d
 • 90 hatta 2000 lere kadar ülkede bazı dengelerin garantörü gibi görülen, üst perdenin girdiği değişime sessiz kalarak anlamını yitiren siyasi oluşum tabanı.
 • lise talebelerinin doluştuğu oluşum.
  sırf forsumuz olsun diye, kurtlar vadisi özentiliğinden, beline silah takan abilerin cakasından vs etkilenerek takılıyorlar peşlerine.
  vakti zamanında bir tanıdığım mesela, ülkü ocaklarında takılırdı. bir gün sohbet esnasında deniz gezmiş ten bahsederken o kim diye sordu bana. dedim sen nasıl sağcısın, solu bilmezken nasıl sağı savunabilirsin? ''neden savunayım ki dedi, yazdığım kız solculardan birinin sevgilisiymiş, ülkücüler beni korusun diye takılıyorum onlarla. ''

  mevzu çoğunlukla bu.
 • üstteki yazarı onayladığım durumdur. ocaklar eskiden; ideoloji doğru ya da yanlış, idealist, okuyan, yazan, köylü, memur çocuklarının takıldığı nezih ortamlardı. mhp endeksi ile o da bozuldu. hatta o kadar bozuldu ki, sosyalizme ya da radikalleşmeye (ulusal, akp, sol, alperenler, radikal örgütler) evrilen on binlerce gencin formasyonunu yenilemesine vesile oldu. hep eleştirilen kafatasçı güruh çok azınlıktı. hatta eleştirilir, bir şekilde sifonu çekilirdi. artık onlar hakim oldu. halbuki ocakların kuruluş amacı milli refleks üretmekti. fakat erezyona karşı durmak şöyle kalsın, bizzat katıldı. bunu içlerinde, kültür faaliyetlerinde, politikalarında, eylemlerinde, gençlerde görebilirsiniz.
 • hemen hemen her yerde var herhalde. iç yapısının pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. dışarıdan gördüğüm kadarıyla, elinde tesbih ve bıyık bırakmış olan tipler takılıyor.
 • Genellikle 15-21 yaşları arasında ki erkek çocuklarıyla dolu ve tamamıyla kavga etmeye, racon kesmeye, 'erkeklik' yapmaya ve kendilerine 'asena' bulmak için beyinlerinin yıkanarak dahil oldukları topluluk. Tek gayeleri reis olmak ve tanınmak. Başlarında 'reis' denen hilal bıyıklı adamlar olur ve tir tir titrerler ondan dayak yememek için. Saçma bir topluluk, bir de reis sevgilileri olsun istemezmiş. Sevgilisi olan teşkilatta dayak yiyormuş, öyle bir şey var mı? (saçma sapan ideolojisi olan bir kurumun teşkilatı nasıl olacaksa:))
  Not: 'saçma sapan ideolojisi' derken kurumun içindeki kafaları kast ettim. Yoksa ülkücülükle bir alıp veremediğim yok, herkesin düşüncesi kendine.
  Edit: ha bir de 'ali Kınık ve Ahmet Şafak' tan başka kimseyi dinlemezler.
 • Şuanki haline çok üzüldügüm oluşum.
 • günümüzde ak parti'nin emir komuta zincirindeki oluşum.
 • Lise ve üniversite yıllarında müdavimlerinden az dayağını yemediğim siyasi parti ve ideolojinin takipçisi oluşum.

  Neden dayak yediğime gelince... Hiç biri siyasi veya ideolojik değildi. İşte saçın uzun, top sakalın var, o ne biçim tişört, o komünistle neden ev arkadasisin VS derken iletişim ile çözüm yolu denenmeden toplu bir lince dönüşüyordu ortam...

  Neyse, boklamak veya tükaka için yazmadım bunları. Zamanında, zamanında derken bir önceki neslimin üniversite okuduğu sağ-sol kavgalarının gündemin sıradanı olduğu o dönemde etkindi. Her zaman aslında ne kadar ideolojik veya ne kadar idealist diye düşünmüşümdür.
 • yeni ak ocaklar.
 • gariban halk çocuklarının, umut arayan gençliğin, gurup arayanların da, sosyalleşme aracı, idealist gençlerin de, başı beladaların da, narsist kişiliklerin de, ego kasanların da, özenti çocukların da, büyük düşünenlerin de, aile arayan, aidiyet arayanların, okuyan yazan, çizen dertli gençlerin, ihalelerde göster çek arayanların, adresi ya ülkü ocakları, ya sol guruplardır. emperyalistler bu sağ ya da sol ocakları alır. bir birine tokuşturur. zengin bebeler bu sırada okur palazlanır. gözleri parlayan, kahraman ruhlu, çocuklar genç yaşlarda toprağa verilmiştir. sonrakiler o efsanelerle beslenmiştir. nihayetinde ise kardeş kardeşi vurmuştur.
  bir kaynak: türkeşin ölümünden önceki notlarında mit elemanları diye işaret ettiklerinin milliyetçilerin başına geçmesi. *

  hatalar: şiddete yönelik örgütleme algısı yıkılmalıydı. eğitim örgütlenmesi sağlanmalıydı. özel okulları gençlik merkezleri, bilim sanat kolları icra edilmeliydi. sadakatle ülkesine hizmet eden her kesi yurttaş bilme bilinci yerleştirilmeliydi. doğu batı köprüsü olmalıydı. siyaset üstü hareket etmeliydi. gariban halk çocuklarına eğitim ve kariyer desteği sunmalıydı.
 • Sahi, bir ara uluyupta "ocak dışı" kalan bir abi vardı, o hala ocak dışında mı?