türkiye'nin eğitim sistemi

 • videoyu izledikten sonra içler acısı hale geldiğine kanaat getirdiğim sistem. "Ali ata bak" cümlesini ögelerine ayırmaktan yoksun bir nesil yetişiyor. Hepsine sorsanın "random gülüş nedir? " çat diye cevap verirler. Harikasının milli eğitim bakanlığı.
  ali ata bak
 • olmayan şeydir. sistem var fakat eğitim yok. gençliğimiz çürüdü/çürüyor.
 • Eğitim sistemini eleştirirken, sistemin sonuçlarını veya doğurduklarını değil, mantıklı bir izahla, eğitim mekanizmasını şurası hatalı, alternatif olarak bu yapılmalı şeklinde eleştirilirse belki birgün düzelecek sorundur.

  Malum, günümüz insanı bir şeyi eleştirirken sonuçlara yöneliyor. Bu da eğitim sisteminin hatalı olmasının bir sonucudur herhalde.(bkz: çelişmek)*

  Edit: fraustranger adlı yazara, imla uyarısından dolayı teşekkürlerimi iletiyorum.
 • kesinlikle olmayan sistemdir.

  türkiye'de maalesef her şey gibi eğitim olayı da siyasetin ve ideolojilerin mağduru olmuştur. cumhuriyetin başlarında bu durumdan dinî eğitim nasibini alırken, sonraları da siyasi konjonktüre göre mağdur taraf değişmiştir. birçok kesim mağdur olmasına rağmen kendi alanım olması hasebiyle ilahiyat eğitiminin uğradığı yol kazalarına dikkat çekmek istiyorum.

  bu ahvâlden en çok zarar gören kurumlardan biri de ilahiyat fakülteleri olmuştur. eskiden kemalist ideoloji tarafından sürekli müdahaleye uğrayan ilahiyat müfredatı, bu dönemde de ak parti'ye eklemlenerek her kurumu kendi kafalarına göre dizayn etmeye çalışan bazı cemaatler/tarikatlar tarafından oyun hamuruna çevrilmiştir. "felsefe grubu derslerinin ilahiyatta ne işi var"gibi saçma söylemler malesef bazı ilahiyat çevrelerinde de karşılık bulmaktadır. halbuki hicrî 3. yy'nin ortalarında yaşayan mutezilî âlim câhız ta o dönemden kelam-ı dinî(islam teolojisi) ile kelam-ı felsefî'yi(bildiğimiz felsefe) birleştirmeyenlerin tam olarak alim sayılamayacağını söylemişti. bütün islam entelektüel geleneği de felsefe ile birlikte yoğrulmuş, onu dini aklî temeller üzerine kurmak ve anlatmak için kullanmıştı. bugün geldiğimiz nokta ise çok acı.

  Edit: yazım hataları düzeltmesi için fraustranger'a teşekkürler
 • ne güzel yazmışsınız.

  Fakat eleştirmek için eleştirmek yerine çözüm önerisi de okumak isterdim şu yazılanlar altında. Hadi sizin 'eğitim sisteminizi' dinleyelim bir de, olmaz mı?
 • türkiyede eğitim sistemi mi var dedirten başlıktır.

  çok yanlış bir sistem üzerinden eğitim veriliyor. herşeyi geçtim her sene değişmeside ayrı bir ironi. bi rayına oturtamadılar şu sistemi.
 • Varsa ciksin ortaya da gorelim dedigim sistemdir.
  *
 • siz çocuğu bi gönderin de bakalım ne yapabiliriz temelli eğitim sistemidir.

  Sistemin kısa aralıklarla ve farklı yönlerde hızlı değişimler geçirmesi mezun olan her kuşağın farklı yetiştirilmesine sebep oluyor. Bu durum ilköğretim seviyesinden üniversite öncesine kadar aynı. üniversite de ise herhangi bir kontrol mekanizması olmadığından sistem tamamen kendine hoca diyen dünyadan ve halktan kopuk karanlık oda farelerine kalıyor. (bkz: ağır konuştum) (bkz: hakediyorlar)
 • 15 yılda 6. milli eğitim bakanı ile yola devam ediliyorsa ve her gelen yeni bakan sistemi tekrardan kurgulamaya çalışıyorsa, varlığında bahsedemeyeceğimiz durumdur.
 • Hersene yeni sistem , yeni sınav yıka yıka bitiremediğimiz sistem. Aslında bu yapılanlarla birlikte sistemin hala işliyor ollması garip olan durum. İlkokulu bırakın üniversiteler bile bu durumda !
 • eğitim sisteminin içinde yer alan sınav sisteminin her yeni gelen Milli Eğitim Bakanıyla değişmesi gerçeği.
  LGS önce OKS oldu sonra her sene ayrı bi sınav yapıldı sonra yeniden sadece son sene tek sınav yapıldı günümüzde TEOG adı verilen sınav yine her sene ayrı olarak yapılıyor. üniversiteye giris ise önce ÖSS sonra YGS LYS sistemi geçerliliğini koruyor. deneme yanılma sistemiyle öğrencilerin hayatları hatta gelecekleri ile oynanıyor. yeni bir bakan geldiğini sınav sisteminde yapılan değişiliklerle anlıyoruz. tabi değişikliklere açığız, güncellemelere açığız ama bu da fazla.


  bir konu daha var ingilizce dersi belki ilkokuldan beri ingilizce dersi alıyoruz. "what is your name?" "how are you?" "sit down please" dısında ne öğrendik. biz ingilizce dersine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeni giren çocuklardık. Ondandır İngilizceyi anlayıp konusamamız.
 • Teoride bilgi açısından yeterliliğini üstünde olan sistemdir. Fakat hiçbir şekilde öğrenci ile empati yapılarak hazırlanmamıştır. Buna bağlı olarak pratikte lise müfredatı sonrası herkes boş çıkar. Kısaca şu mantıkla hazırlanmıştır 'çocuk şunu da bilsin, bunu da bilsin. Bunda da ilerlesin şu olmazsa olmaz. Bu ne? Çocuk öğrensin anlatır." Kısaca vasat bir sistemdir.
 • (bkz: Türkiye'de yok olan eğitim sistemi)
 • Yok oyle birsey.
 • başlığı yanlış olan entrydir. türkiye'de olmayan eğitimden ve sistemden bahsetmek son derece yanlıştır.

  (bkz: koyun sürüsü yetiştirmek)
 • Hangi eğitim sistemi ??? Sistem mi var?
 • (bkz: inşallah)
 • daha kendi dilini öğretemeyen sistemden ne bekliyorsunuz? bilim mi öğretecek? hiç kusura bakmayın lakin ben eğitim sistemini hiçbir eğitimci vasfım olmasa da yıllarca bu sistemin uygulandığı bir birey olarak sonuna kadar eleştirme hakkım var ve eleştiriyorum da.
  Bu ne rezilliktir kardeşim? bu adama gidiyor fizik ve kimya felan öğretmeye çalışıyorlar okulda. matematik öğretiyorlar güya. adam türkçeyi öğrenmemiş? türkçeyi öğrenemeyen adam nasıl matematik öğrenecek? nasıl coğrafya öğrenecek? yani ögelerine ayıramayabilir insan. belki heyecanlanır ne bileyim bir şey olur ama soruyu anlayamamış bazıları. Çok üzücü gerçekten.
  Bir cacık olmaz bu sistemle...
  şu görsele bakın İsveçi görüyorsunuz. Ne kadar çok element bulmuş değil mi? İsveç kaç milyon biliyor musunuz? 9,5-10 milyon. Biz? 80 milyon.
  İsveç'in 20 tane elementi var. Bizim ise 0.
  0 ile kalsa iyi kardeşim elementi bulmayı geçtim element ne onu bile bilmiyoruz..
  bu örnekler uzar gider...
 • bir tür (bkz: kısır döngü)yü andırmakta. çünkü bu muhabbet yıllardır yapılır ama nedense bir çözümü bulunamaz ve yıllar geçse de konuşmaktan bıkmadığımız konular arasındaki yerini alır.

  yalnız ülkemizin ciddi bir eğitim sorunu olduğu aşikar. burada onu bunu eleştirip (bkz: hariçten gazel okumak) istemiyorum. ama cidden bir sorun var...
 • Bugünki yazımın konusu. Gerçekten artık akıl almayacak bir hale büründü. Finlandiya eğitim sistemini azıcık örnek alsınlar. Tamam teog'u kaldırdınız şimdi ne halt yiyeceksiniz görecez. En çok sinir sistemim etkileniyorsa bunun sorumluları sizlersiniz. Mutlu değilim şu eğitim sisteminizden. Çekip gidesim var buralardan Neydim ne oldum ?
/ 2 »