türkiye'de şiddetin normal karşılanması

 • senelerce bununla kavrulmuş bir ülkeyiz biz.
  Geçenlerde münevver karabulut cinayetiyle dalga geçen insanları gördüm internette. Yazık diyorum başka bir şey demiyorum.
 • memleketteki şiddetin yayılması, normalleşmesi üzerine söz söylerken aslında bu çarkın işleyişinde bizim de ne büyük katkımız olduğunu incelemeye çalıştım.

  kadınlar, kadına şiddet konusundan dem vururken kadınların o duvardan bu duvara çarpıldığı, tokatla yüz hatlarının değiştirildiği dizilere hayran hayran vakit ayırırken, ahlaksız teklif aldım diye takla atan ünlüler magazin ekranlarında boy gösterirken, haber siteleri taciz, tecavüz haberlerini erotik film senaryosu gibi haberleştirirken kendi kendime sormak istedim, kim suçlu, yoksa hepimiz mi?

  https://www.mridvano.com/taciz-tecavuz-norobilim-gercekleri-ve-toplumsal-riyakarlik/
 • şiddeti normal karşılayan kişinin, şiddet mağduru kişiyle dini, siyasi, ideolojik bir bağı yoksa şiddet normaldir, meşrudur, olabilir.
  aksi durumda ortalık ayağa kalkar.
 • şiddet seyri = iş makinası izlemek
  Bu seviyeye ulaşmış bi şaçmalık bence ..
  Sokakta birileri tartışınca veya kavga edince bütün esnafın çıkıp sadece gülerek izleyip kavgayı değerlendirmesi en büyük ispatı bence..
 • Son derece normal olandır. Bu ülkede konuşma kültürü yok. Insanlar birbirini dinlemiyor bile dinleyen anlamıyor anlayanın da işine gelmiyor. Şimdi insanın içinde zaten şiddet duygusu benden olmayana zarar vereyim içgüdüsü vardır. Bunu bastırıp yok edebilen toplumlar medeni toplum, yapmayanlar da bizim toplumumuz gibi oluyor. Kaldı ki şiddetin çözüm olmaması için kuarallar cezalar ve yasalar vardır- caydırıcılık olsun diye-. Ama bizim ülkemizde bu kurallar adamına göre işlediği için ve en büyük şiddeti terörü de devlet uyguladığı için bu ülkenin şiddeti normal karşılaşmasından daha normal bir şey olamaz.
 • Şiddet gelişmemiş toplumlarda bir çözüm aracıdır

  Edit: aksini idda eden varsa adresini versin görüşelim
 • bu şiddetlerin ruhumuza uygulanan şekli ise artık normal ötesi bir hal almaya başladı...
 • Ulkemizde "kizini dövmeyen dizini döver" gibi veya "ben anneyim-babayim.severimde döverimde." Gibi cumlelerle basitlestiriliyo aslinda kimsenin kimseye parmagini bile kaldirmaya hakki yoktur.cocugunuz dahi olsa
 • istisnasız her hafta en az 10 tane şiddet haberi duyuyorum. bir de en az bunun bin katı duymadıklarım var. hasta ölür yakınları doktoru döver, trafikte birisi hatalı sollama yapar dayak yer, hakkın yenir tepki verirsin magandanın birisi saldırır, karşıt görüşler konuşmaz kavga eder, bilim yuvası diye evladını yolladığın üniversite ortamında bıçaklar havada uçuşur. sürekli bir şiddet var ve bu şiddet kabul görmüş durumda. hatta toplum o kadar hastalıklı bir hal almış durumda ki düzgün adamlara ezik gözüyle bakılıyor ve kaba adamlar değer görüyor. şiddetin bu kadar normal görüldüğü ülke maksimum bu kadar olabilir zaten, daha fazlası imkansız.