türkiye'de manga ve anime'nin gelişmemiş olması

 • Özellikle manga okumak istememe rağmen satılan yerlerin çok az ve pahalı olmasından dolayı yakındığım durum

  Not; istanbulda alınabilecek ucuz bir yer biliyorsanız (bölgesel kitapçılarda olur) yeşillendirebilirsiniz
 • kişisel fikrim, büyük kitleleri olmasına rağmen karşıtları tarafından çok yerildiğinden bu durumda olduğu. Önüne gelen yok animeciler şöyle yok efendim sapıklar bilmem ne diye sallıyor. insanlara böyle saçmalıklarla tanıtılıyor. Ki türkiyede ecchi için çok fazla izleyen olduğunu düşünüyorum.
  Sorsan onlarca altyazı çevirmeni, onlarca twitter hesabı, takipçisi, bloggerı vs var. Ama bu insanların yaptığı etkinlikler yeterince duyurulmuyor, underground kalıyor bir yerde. Yani insanlar içine girip araştırmak isteyince bile zar zor buluyor.

  Bir dönem Su Tunç un kadıköy belediyesi ile atölyeler yaptığı, konuşmalar verdiğini görüyorduk o da son zamanlarda kitabının çıkma sürecinden ötürü yoğun ve eskisi kadar ilgilenemiyor galiba.
  Umarım manga ve anime konusunda daha geniş kitlelere hitap edebilecek birileri çıkar da bu durumda olmayız.
  *ek olarak beşiktaş pasajının oralarda uyguna manga alabileceğin bir yer var arkadaşım. Dönem dönem mangalarda indirim yapıyorlar. takip etmeni öneririm.
 • gelişmekten kasıt yaygınlığı ise karikatür dergilerinin dahi rağbet görmediği bir yerde mangaların rağbet görmemesi normaldir. anime ise sanılanın aksine gayet rağbet görüyor.