türkiye'de ateizmin ve deizmin hızlı yükselişi

 • Sadece türkiye’de değil, diğer ülkelerde de fazlaca görülmekte olan durum.

  Bu olayın başlınca nedenlerinden biri teknolojidir. Teknolojiyle insanların çevresi daha da genişlemekte, özgürce yazabileceği bir ortam oluşmakta ve insanlar farklı bakış açıları edinebilmekteler. Farklı insanlar, farklı görüşler, farklı düşünceler insanları sorgulamaya, düşünmeye ve her şeyi radikal bir üslupla kendi sığ düşüncesine göre yargılamamaya iter. Bu nedenle geçmişe göre değerlerini, tarihini, inançlarını sorgulayan insan sayısı çok daha fazladır.

  Bunun bir diğer nedeni ise yine teknolojinin çizgisinde yer alan bilgidir. Günümüzde bilgiye bir tık uzaktayız. Kitap, makale, sosyal medya vs. Okumak insanları olaylara kayıtsız kalmamaya, düşünmeye, düşündüklerini söylemeye ve eylemlerde bulunmaya iter. İnsan bu özgür alanı elde ettikçe yine değerlerini ve inançlarını sorgulamaya yönelir. Bu sadece dini açıdan değil, her açıdan olabilir. Ailevi değerler, ilişkiler, arkadaşlıklar, evlilik gibi.

  Bu nedenle, gelişmiş ülkelerde daha yaygın olmak üzere, dünya çapında inançlarını ve değerlerini sorgulamaya yönelik bir hareketlenme söz konusudur. İnsanlar artık duyduklarını, işittiklerini değil, okuduklarını, gördüklerini yorumlamaya, eleştirmeye ve sorgulamaya daha yatkındır.
 • bir yandan da hacı hoca sıfatı altında kendi kafalarına göre vaaz veren insan müsvettelerinin sonucunda gelişen olay.
 • Gelecek adına umut verici yükseliş zira insan kendisini bekleyen bir cennet fikrine sıkıca tutunduğu müddetçe yasadığı yeri bir cennete çevirme ihtiyacı duymaz
 • Kimsenin dini anlayışına laf edemem, saygım da sonsuzdur. Lakin türkiye'de akımlar, ideolojiler ve uygulamalar batı'dan alındıktan sonra topluma alıştırılmadan hoop diye uygulandığı için sürü psikolojisi oluyor ve toplum düşünceyi benliğine araştırıp dahil edemiyor. Ben türkiye'de bu inanışları araştırıp kabullenen çok az kişi olduğunu düşünüyorum.
 • Kısaca teknoloji ve insan merakının bir araya gelmesi ile ortaya çıkan akımdır...

  insan yaradılıştan meraklıdır, iletişim yönü evrim süresinde büyük gelişim göstermiştir. Hayatı, sorunları, ilişkileri anlamaya çalışan, çözüm üreten bir varlık haline gelmiştir.

  Belki biraz sert bir aforizma ancak dünyanın yakın geleceğinde ( her şey yolunda giderse tabii ) dinlerin etkisi sadece gelişmemiş toplumlarda etkisini sürdürebilecek bir yapı olacak kalacak.
 • normal bir durumdur. asıl anormal olan, 21. yüzyılda hâlâ dinlere inanan insanlar olmasıdır.
 • İbadet yapmaya üşenenlerin kaçış yolu
 • dinimizi doğru şekilde temsil edemeyişimiz ile paralel yükselen grafik.
 • biz mürtediz hihi, biz kâfiriz ha biliyonuz mu, müslüman değiliz ona göre, müslüman sanmayın bizi ha, aydınlanma neferiyiz, ilericiyiz, karanlığı yırtacağız, yallah arabistan'a, biz mürtediz yani, bak böyle kelimeleri biliyoz daha özgür hissediyoz kendimizi, korkulacak bişi yok kâfiriz, mürtediz yani, öyle yani.
 • İnanan insanların değerlerine saygıda kusur etmedikleri sürece sorun yok. Herkes seçimini kendi yapar ama bu arkadaşlar çoğunlukla inançlara karşı çok saygısız oluyorlar. Lütfen görmek istediğiniz saygıyı siz de gösterin