türkiye neden gelişmiyor sorunsalı

12 entry daha

 • Baska ülkeler de başka mühendisler bu tür vakit kaybettirici işlerle eminim uğraşmiyordur onun yerine iş hayatında daha çok işlerine yarayacak şeyleri öğrenmekle mesgullerdir
 • yetişen ve yetişmekte olan neslin -ki buna istemesem de kendim de dahilim- eğitim açısından yerlerde olmasındandır. küçük bir araştırma ile dünyada eğitimde nerede olduğumuzun cevabını çok kolay bulabiliriz. yani artık etrafımıza baktığımızda idealist öğretmenler de aileler de göremiyoruz. tamamen amerikan sistemi; paran varsa okursun yoksa eğitim alamazsın şekline evrilen sistem insanları gelişememeye, ülkeyi gelişememeye mahkum etti. aşağı yukarı herkes aynı şeyleri söyleyecektir. fakat düzeltmek için ne yapmamız gerektiğini hala bulamadım ben açıkçası.
 • En önemli etkeni eğitimdir.
  Ben teog nasıl yapılır? Puanlama nasıl olur? Falan gibi şeyleri bilmediğimden küçük kuzenimle geçenlerde konuşurken sordum ve soruşturdum. Anladığım kadarıyla toplam 5 yanlış gibi az bir yanlış sayısıyla açıkta kalınabiliniyormuş ve açıkta kalanlarda imam hatiplere gönderiliyormuş. Yani bu benim anladığım kadarıyla sınava giren öğrencilerin üçte biri kesin imam hatiplerde okucak demektir. İmam hatiptede üniversite sınavına hazırlanacak bilgi materyali sunulduğunu düşünmediğimden ötürü. Büyük ihtimalle orayı okuyanlar üniversiteye gitmeyecek ve dini alanlarda iş bakmaya başlıyacaklardır. Kısacası bundan 10 yıl sonra ülkenin gelişememesini bırak, gerilemesini seyrediyor olacağız. Yani daha üniversite eğitimini, o inşaat mühendisi hocanın saçma ödevler vermesini falan geçtik artık üniversite okumayanlar artacak.

  Sonra topla toplayabilirsen ülkeyi.

  Belki kuzenim teogdan kötü sonuç bekliyordu, geveleyerek beni doldurdu. Umarım öyledir.
 • Gelişmek üretmek ve talep yaratmaktır. Türkiyemiz ne yazık ki üretimden uzak kaldığı için vergilendirme ile geçinmeye çalışıyor. Çok isterdim ki cennet gibi ülkemiz dünyada hak ettiği yerde olsun.
 • Tek nedeni işin ehline verilmemesidir.
  Eğer siz mühendislik dersini ales, yds gibi sınavlarda yüksek puanlar almış tez üstüne tez yazmış hocalara değil de sahada yetişen hocalara verirseniz çok şey değişir.
  Mühendislik üzerinden gidildiği için bu örneği yazdım ama bu durum her şey de öyle. Bir işi yapan neyi niye yaptığını ne yapacağını bilmiyorken öğrencilere ne öğretebilir.
  Üniversiteler bu anlamda kesinlikle vasıfsız ve boş öğrenci yetiştiriyor. Ülkeyi ileriye götürecek beyinler yetiştirilmiyor.
  Osmanlı' nın son dönemlerindeki gibi araştıran düşünen değil de nakletmeye ve fotokobi görevi görmeye devam eden hocalar oldukça pek bir şey değişmez.
 • Egitim sisteminin cop olmasi.dusunun universiteye gelince insanlarin cogu 4 islemi yeni ogreniyor.universite dedigin kurumda topluma sosyal,ekonomik acidan nasil katki yapabilirim diye calisilmali,icat vs yapilmali,bilime katkida bulunulmali.bu yuzdendir ki dunya universite siralamalarinda hic turk okulu yok.
 • az gelişmiş ülkeler arasından, gelişmekte olan ülkeler arasına girmek kolay olmadı. gelişmiş ülkeler arasına girmek sanayi gelişimiyle birlikte ancak yıllar alır. torunlarım çok şanslı.
 • Çünkü nereden tutsan elinde kalır :(
12 entry daha