toplu taşımada genç kadınlara yer vermek

 • bir kere verdim ve alaycı bir yüz ifadesinden sonra asla yapmayacağım eylem. he sırf kız olduğun için yer verdim. vermiyorum. evet nobranım.
 • karşınızdaki insan bayılacak gibiyse, ayakta zor duruyorsa vs neden olmasın?
  Asla gerçekleştirmem vs diye de genelleme yapılmasına karşıyım açıkçası arkadaşlar. Sizin ve karşınızdaki insanın durumu göz önünde bulundurularak karar verilmesi gereken bir şey bu.
  Durduk yere kalkın bu genç kadın oturacak tarzı bir söylemi zaten doğru değil. Her yerde eşitlik arıyoruz ve çıkıp da ortada bir durum yokken ay bana yer verin denmesi biraz çelişkili ve komik.

  Centilmenlik yapmak isteyebilirsiniz, çok normal ama kimse sizi buna zorlamamalı.
  Ki bence ülkece asıl kafamızda iyice yer etmesi gereken şey yaşlı, hasta, engelli, hamile birine yer vermeyi öğrenmek. Gerisi teferruat.
 • Bazi centilmen insanlarin bazen yaptigi guzel hareket.
  Bazen o kadar yikik duruyorum ki sag olsunlar bana yer veriyorlar. Ya da belki de bir yerlere tutunamayip ustlerine yuvarlanmamdan korkuyorlardir. *
 • asla gerçekleştirmeyeceğim eylem.
 • Hasta, yaşlı, hamile olmasının dışında gereksiz bulduğum bir eylem. sırf kadınım diye toplu taşımada bunu fırsata çevirmek, kadın erkek eşitliğini savunan birine ters düşer zaten.
 • Aracın içi çok dolu değilse yapmadığım eylemdir. Valla kız regl mi değil mi onu da bilmediğim için cennete o kapıdan girmek bana yasak. Hiç ihtimallere oynamam.
 • Eğer hanım kızımız regl sancısı çekiyorsa size cennetin kapıları bile açılabilir belki, o kadar diyim
 • çizim dersimin olduğu günler 3 çanta ile gidiyorum okula. bilgisayar çantam, kişisel ihtiyaçlarım için bir sırt çantası ve çizim çantam. dolmuşa bindiğimde de insanların hışmına uğruyorum.
  ''ay çekin şu cetveli gözüme girecek''
  '' hanımefendi şu cetvelinizi çeker misiniz''
  '' bu cetvelle niye dolmuşa biniyorsunuz rahatsız oluyoruz'' napalım yürüyelim mi ?
  işte böyle anlarda ya şoför bana acıyıp cetvelimi alıyor ya da centilmen biri çıkıp yer veriyor. minnettarım.

  sadece cetvelime yer versenizde olur
 • gençlerin kafalarını öne eğmelerinin sebebini, önceden düşüncesiz yaşlılarla imtihan edilmeleri olarak düşünüyorum.

  o düşüncesiz ve açgözlü yaşlılar yüzünden insanda ister istemez önyargı oluşuyor. tabi ki zor durumda olan herkese yer verilmeli ama hiçbir problemi olmayan genç kadın bu gruba dahil değil.

 • Kadın , erkek , yaş farketmeksizin oturmaya ihtiyacı olduğunu düşündüğüm insanlara yerimi veririm. Ayakta durmak benim için sıkıntı değildir ama yer verdiğim bazı kişilerin otobüse yaşlı , çocuklu , hamile , engelli biri bindiğinde kafasını önüne koyup sanki yokmuş gibi davranmasını görmek beni hâli bir üzer. Ama ben yaptığım bu davranışımdan vazgeçmem yanlış bir şey yapan kişi ben değilimdir çünkü. Ama keşke gençlerimiz de aynı duyarlılığa sahip olsalardı.

 • Ben ilgili kişi yaşlı, sakat, hamile veya çocuklu olmadığı sürece yer vermiyorum.

  Ayakta isem, yukarıda belirttiğim kişiler taşıta bindiğinde, oturan kişileri kaldırıp/kaldırmaya çalışıp yer istemişliğim ve yer almışlığım vardır.

  Ama onun dışında otururum arkadaş, hele istanbulun araç ve insan trafiğinde hiç de zorla bulduğum yerimi kaptıramam.
 • Bazen Kıyafetim kırışmasın istediğimde yaptığım eylem. Ya da ineceğim durağa gelinceye kadar kapıya ulaşma stresi beni yıpratmasın istediğimde.
  aslında sanırım Konunun seninle bir ilgisi yok genç kadın.