tıp okuyanların sürekli şikayet etmesi

4 entry daha

 • Gerçekten akıl sır erdiremediğim durumdur. Hayallerimi süsleyen, yatıp kalkıp zikrettiğim mesleği nasıl olur da beğenmeyip hayıflanıyorlar anlamıyorum. Madem gitmeseydiniz kardeşim tıptan daha yüksek mühendislikler yok mu? Var. Ailen nereye kadar senin yerine karar verecek? İstemeye istemeye yapılan ameliyat ne kadar verimli olabilir. Yapmayın arkadaşlar. Sağlığımızı, parayla alamayacağımız hazineyi size emanet ediyoruz. Sevmeden yapmayın.
 • Tıp okumak hem zor olduğu hem de uzun sürdüğü için gayet doğal olan durum. Acıdan zevk alıyorsan şikayet etmeyebilirsin tabii
 • evet belki şikayet etmezler ama yakınırlar. 6 yıl okuyup üstüne bilmem kaç yıl ihtisas yapıp sonra şark hizmeti, uzmanlık, yrd doç, doç vs vs ile bütün hayatlarını başkaları için harcarken iki tane herifin gelip sizi poliklinikte pompalı tüfekle vurmasına yakınırlar, eşime niye elledin diye ağzınızı yüzünüzü kırmanıza yakınırlar.
  ve burada yazamayacağım bir çok şeye daha...
  Aslında tıpçı şeklinde daraltmayın. bizim ülkenin klasik sorunları. bir başka iş için başka sorunlar elbet vardır. belki bazılarınınki biraz daha can yakıyor o kadar.
 • Diğer fakültelerin toplam final notu tıp fakültesinin bir kuruluna bedel olabilirdir belki. Ya da tıp fakültesi ve eczacılık fakültesi dışındakilerin anlayamayacağı (bence onlar da anlamıyor) (bkz: Farmakoloji) gibi bir dersin varlığından da habersiz olanların söylemi olamaz mı?

  Evet zor cidden. Şikayetim zorluğunu bilmememden değil görmeyen kimse bilemezdi zaten. Ege bölgesinde güneş açmış çevrenizde insanlar denize girip kordonlarda bira içip elele tutuşacak insan ararken sizin güneşi bir mahkum gibi pencereden görüp, iç geçirip gerçekten kodlaması,öykülemesi,tekerlemesi, ses kaydı, hoca slaytları vermediydi vs. Gibi sorunlarla baş etmek yakınmadır en basitinden. Herkesin öğleden sonraları boşken sizin boş vaktiniz olmamasıdır mesela.

  Bundan sonrası nöbetler, stajlarda ego çekmek, hastaların dayaklarını afiyetle yemek ve TUS...

  Bence bu hayatta derdi olmayan insanlar kendi hayatlarını irdelesin. Başkaları adına konuşmayı ahkam kesmeyi ve ulaşamadığınız şeyler için de küçümser bir çamur atmaktan da vazgeçin artık.

  Zorlanıyorum, yakınıyorum, bir şeylere hizmet edeceğim diye insanların mutluluğuna değeceğini düşünüyorum. Nolur "şevkimizi" kırmayın.

 • Sürekli maruz kaldığım durumdur . Hayır yani beğenmiyorsan ayrıl kardeşim ne bu tavırlar bir değil iki değil. "Puanım şunlara şunlara tutuyordu ama ailem beni göndermedi , ben aslında mühendislik istiyordum" klasik şikayetleridir. Tıp okuduğu için ihya olurlar ama fırsat buldukça da tamahkâr bir tavırla hiçbir şeyi beğenmezler.Velhasıl kafa ütüleyen kişilerdir ve naçizane tavsiyem muhabetti açıldığı an koşarak uzaklaşmanızdır.

  Edith Piaf : bazı arkadaşların yazımı anlamakta güçlük çektiğini görüyorum . Daha dikkatlice irdelediklerinde mesleğini hiçbir şekilde sevmeyen , sanki kafasına silah dayayıp zorla okutuyormuşuz hissine kapılan ; ama ortamlarda tıp okuyorum yeaa diye bi havalanmalara giren kişiler içindi söylemim. Ben de tıp okuyorum .sınavları da hastaları da tusu da iyi bilirim . ahkam kesmeden önce asıl verilmek istenen mesajı anlamanız dileğiyle ..
 • hiç karşılaşmadığım durumdur, kuzu kuzu okuyorlar gibi sanki ama?
 • Acıdan kaynaklanır. Zira annelerimizde bizi ne kadar zor doğurduğundan şikayet eder. Çekilen acı verilen emekler karşılığında biraz sızlanmak karşılığında da takdir edilmek istiyorlar. Mesela gerek hazırlanırken gerek okurken stresten Behçet hastalığı tutan birini biliyorum. Belki kendi hayali ama kim hayali için bu kadar çabalıyor.
 • gerçekten istediği mesleği severek yapan çok az insan olduğundan, genelleme yaptığımızda her meslek için geçerli olan serzenişin, doktorluk mesleğine adım atmakta olan kişiler arasında yaşanan durumudur. Bununla birlikte şikayet etmekte en haklı olan meslek grubudur. Herkes başarılı olamadığı için de yukarıda bahsedilen paraları kazanmaları haklarıdır.
 • O zaman okuma aslanim" dedigim durumdur.
 • Hoş olmayandır. Her bölüm kendi içinde zor. Ama sen o bölümü isteyip kazanmışsan kimse kusura bakmasın şikayet etmeye de hakkın yok arkadaş! Sen okuyacaksın, sen para kazanacaksın, sen geleceğini kurtaracaksın. Başkalarının kafalarını ütülemeye hakkın yok.
4 entry daha