the crown

 • Kraliçe Elizabeth'in tahta geçiş sürecinden günümüze kadar olan hikayesini anlatan muhteşem dizidir.
  iki sezonu bitirdim de geldim. öncelikle (bkz: çok sigara annecim) duman altı oldu ortalık.

  --- spoiler ---

  o zamanlar sigara sağlığa zararlı değildi. ya da bilinmiyordu sanırım. hamileyken içki içen prenses* falan da var. epeyce tuhaf geldi.

  --- spoiler ---

  royaller, şatolar, taçlar, elbiseler, dozunda dram, yine dozunda mizah. kostümler, oyunculuklar şahane. özellikle de claire foy.
  başta “bu mu olacak kraliçe?!” demiştim ama lafımı yuttum. gözleriyle ve ses tonuyla oynuyor. kraliçeliğin hakkını verdiğini düşünüyorum.

  matt smith prens philip’e prens philip’ten daha çok benziyor.*

  vanessa kirby sen muhteşem bir detaysın. kadında tam bir pure evil tipi var; renkli iri gözler, haşin bakışlar, seksi tavırlar. öyle olmanı bekliyordum ama acıklı hikayeler çıktı altından.

  tek eksiği dizinin; aile hayatına daha fazla değinilmesini isterdim sanırım. çocuklarla olan ilişkileri mesela. geleceğin kralı deyip duruyorlar, çocukla ilgili bir bölüm çektiler. onda da daha çok philip’in hikayesini izledik. downton abbey‘'deki gibi günlük yaşantı, saray içindeki kurallar, yeme içme adabı, giyim kuralları gibi ufak detayları ve değişimi yansıtmasını beklerdim. downton abbey’de bunu muhteşem işlemişlerdi.

  üçüncü sezonu sabırsızlıkla bekliyoruz efendim.