the 100

 • Kıyamet senaryolarının çok popüler olduğu günümüzde ortaya çıkan dizilerden biri olan The 100, kıyamet konularına diğerlerinden biraz farklı bir bakış açısıyla karşımıza çıkıyor. Dizinin hikayesinden bahsedecek olursak, birçok açıdan diğer kıyamet senaryolarına benziyor gibi gözükse de hem anlatılışı hem de yaşanan serüvenler The 100’ü diğerlerinden farklı kılıyor. Dizi yapısal olarak bize hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve görmediğin şeyden korkmalısın gibi söylemleri dayattırabiliyor. Dizi 97 yıl önce oluşan bir nükleer savaşın üzerine tüm dünyadaki yer yüzünün bozulması ve yaşanamayacak duruma gelmesiyle başlıyor. Yaşadıklarının bilindiği tek insanlar ise 12 farklı ülkeye ait olan uzay istasyonlarının sakinleri. Bu istasyon sakinleri Ark isimli bir karargah da birleşme kararı alırlar. Bunun ardından bir süre sonra Ark’ta bulunan kaynaklar tükenmeye başlar. Farklı bir suçlu sistemine sahip olan ve suçu ne olursa olsun 18 yaşından büyükleri yaşam alanından atarak cezalandıran Ark yeni kaynakların bulunması ve yeni bir umut için 100 mahkumu henüz bozulmadığı ve erzak bulunduğu düşünülen bir bölgeye göndermeye çalışır. Bu çabalarında başarılı olamayışlarının ardından bu 100 kişi yeni bir medeniyet savaşı verir. Ancak düştükleri yerin tam bir savaş alanı olduğunun ve nelerin orda yaşadığına dair hiçbir fikirleri yoktur.

  Dizinin karakterlerinden bahsedecek olursam:

  Clarke Griffin: The 100 grubunun başı çekenlerden biri olan Clarke Griffin, güçlü yapısı, zekası ve artistik hareketleriyle dizinin öne çıkan karakteri olmayı başarıyor. karakteri Eliza Taylor canlandırmaktadır.

  Bellamy Blake: The 100 grubunun içinde olan ve dünyaya varıldığında grubu yönetmeye çalışan Bellamy kız kardeşi Octavia’nın dünyaya gönderileceğini duyarak bilerek suç işleyip gruba katılanlardan bir tanesi. Ayrıca Clarke Griffinden hoşlandığını görüyoruz.

  Dr. Abigail Griffin: Ark sisteminin doktoru olan ve dizinin en önemli ve sağlam karakterleri arasında bulunan doktor Abigail Griffin güçlü yapısı ve zekasıyla bizleri etkilyior. Liderlik vasıflarına sahip olan Abigail yine de kızı Clarke’ın isyankar tavırları yüzünden sorunlar yaşıyor.

  Octavia Blake: Bellamy’nin kız kardeşi olan ve Clarke ile girdiği suç akımından dolayı The 100 kadrosuna alınan kişilerden birisi. Kendine has isyancı yapısı, güvenilir ve güçlü yapıya sahip olması ve kültürel farklılıkları nedeniyle ilgi çekici bir yapıya sahip.

  Jasper Jordan: Çok genç olmasına rağmen savaşı kişiliği ve akıllı yapısıyla The 100 halkına katılan Jasper Jordan, en yakın arkadaşı Monty Green ile birlikte Ark bahçesinden bitki çalmaya çalışırken yakalanıyor. Bunun üzerine dünyaya gönderilen Jasper dünyada da savaşını sürdürmeye devam eden genç bir karakter.

  imdb

  trailer
 • Bazı sahneleri zorlama gelse de sarıyor yani izliyoruz bakalım. Yine de tek bir sözle çözülecek durumların, senaristin oyunculara o sözü söyletmek yerine binbir külfeti çektirdiği, seyirciyi uyuz ettiği dizi.