tabula rasa

 • Tabula rasa veya tabula rosa; John Locke'un ortaya attığı, dünyaya boş bir zihin ile geldiğimizi savunduğu "boş levha teorisi"dir.

  zihnimiz doğduğumuz zaman bomboştur ve zamanla deneyimlerimiz sonucu dolmaya başlar, der.
 • zihnin boş bir tuval olduğunu öne süren görüş. fakat kısmen doğru olsa da kısmen yanlış olduğu ispat edilmiştir. insan ve maymun bebekleri üstünde yapılan çalışmalar bunun pek de doğru olmadığını gösterir. bazı tecrübeler direkt olarak olmasa da genetik kodlarla gelecek nesle aktarılır. örneğin daha önce hiçbir hayvanla karşılaşmamış insan bebeğinin yılan fotoğrafına verdiği tepki ile leyleklere verdiği tepki bir değildir. yapılan çalışmalarda yılan fotoğrafını gören bebeğin beyninde korku mekanizmasının aktif hale geldiği anlaşılmıştır. bu da demektir ki bir şekilde nesiller arası bilinçaltı tecrübe aktarımı söz konusudur.

  kaynak: robert winston - insan içgüdüsü.

  ilave: bir diğer deney de laboratuvar maymunları ile yabani maymunlar arasında yapılan yılan-çiçek deneyidir.
 • doğru bilgiye ulaşmak için deneyciliği* savunan john locke ve david hume'un teorisini doğrulamaya yarayan john locke benzetmesidir. beynin doğuştan boş olduğunu, edinilen bilgilerin ancak deney ve gözlem yoluyla (empirik yolla) edinilebileceğini ifade etmektedir.
 • bostanlıda zamanında açılan süper mekandı.
  boş tahta demekmiş anlamı, sahibi eski 80ler 90larcıydı, keyifli müzik vardı.
 • Davranışçı kurama göre insan beyni tabula rasadır.yani insan doğası ne olumlu ne olumsuzdur. Doğuştan nötrdür.
 • Sokrates ise tam tersini savunur. yoksa köleye matemati̇k sorusunu nasıl çözdürecekti̇.