sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

 • 4 buçuk milyar yıllık gezegenin, bir göz kırpması denebilecek kısmında toprağa ayak basmış ve bu güne gelmiş bir türün üyesiyiz. Milyarlarca gezegen içerisinde okyanusta bir su damlası, sahra çölünde bir kum tanesi olmanı ötesine gidemeyecek kadar küçüğüz. Bu kadar küçük ama çok kalabalığız. 7 milyar nefes alan, düşünen, hayal kuran insanız. Hayal gücümüzün sınırsızlığı yıldızları aşıyor ve bu çok etkileyici. Gündelik yaşamın karmaşası, yoruculuğu hepimizi farklı yerlere sürüklerken ufak yalanlar sığınağımız oluyor adeta. Her birimiz içimize yıldızları sığdırıp değerli gördüğümüz insanları almaya çalışıyoruz. Bencillik midir bu diye düşünmeden edemiyorum.
 • Sussam gönül razı değil, konuşsam tesiri yok. Öyle araftayım. Neyse şarkı dinlemeye devam edeyim.
 • söylemek istediğim hiçbir şey yok zira insanoğlu için her çaba gayesiz ve boşadır
 • Kalbi kötülük ile dolan insanlara bu hayattaki gayelerini sormak istiyorum. Neye dayanarak içleri bu kadar kin ve nefret dolu acaba?
 • Bir şeyler yapmak istiyorum. Evet herhangi bir şey. Cesaretimi kıran şey ne? Bu zincirleri acil kırmalıyım...
 • özür dilerim nefes aldığım icin...
 • özür dileme nefesin olamadıkları için.
 • Kendimi bildim bileli tez canlı ve heyecanlı biri oldum. şimdiye kadar her şeyi bir an içinde halledip nihayete erdirmek istedim. Bir çoğunda başarılı oldum bile diyebilirim. Yalnız fark edemediğim tek şey herkesin böyle olmayacağıydı. birlikte yola çıktıklarımın yüklerini de hep ben sırtlanmıştım. Onlarında işi hal olsun ki birlikte hareket edebilelim diye. Ben iyi niyetliydim ama yanımdakiler hareket etmeyecek kadar miskindi. bir şeylerin sakince yavaş yavaş olduğunda daha içine sindiğini şimdilerde öğrendim. Ayak uydurunca aykırı olmadığımı öğrendim. Çaresizce bir şeylerin olmasını beklemeyi, kendim olmayınca kabul görebildiğimi öğrendim. Ruhum uçarken masanın başında mimiksiz beklemeyi öğrendim. Öğrettiler.
 • hayatı bu kadar yoğun yaşamamam gerekiyordu. Yapmam gereken teş şey buymuş.
 • çeyrek dürüm 5 milyon.
 • yetişemiyorum!! yetişemediğim için, uyuyamıyorum da :(
 • Evde dört kişiyiz. Annem yıllık sağlık kontrolü için bilgisayarlı tomografi çekiliyor. Sigarayı azaltmışsınız fakaf 3-4 günlük bir covid geçmişiniz var deniyor. Tabii biz şaşırıyoruz çünkü bir yıldır evden çıkmıyor. Tabii sonrasında annemi eve getiriyorum ve diğer aile üyelerini alıp pcr testine gidiyoruz. Sonuç negatif. Annemde de hiçbir belirti olmadığından onu da pcr testine götürüyorum ve negatif çıkıyor... günlerdir nereden bulaştığını anlamaya çalışıyorum ama bulamıyorum. Testin negatif çıkmasına rağmen bizde de virüs olabilir. Demek en güvenilir bt imiş. Fazlasıyla üzgünüm. Demek ki evden çıkmayıp aşırı dikkat etsen de -biz dahil- yakalanabiliyorsun... geçmiyor günler sözlük.
 • uykum var, yorgunum, ödev konusu bulamadım hâlâ, ee evin işleri de var, kıız cüdâ çocukların dersine yetiştin mi... yetişemiyorum, darlandum ha buraya..
 • Gerçekten hayata karşı o kadar donuklaştığımı fark ettim ki, hiçbir şey beni canlı hissettirmiyor. Bir daha akışta olamayacağımdan çok korkuyorum. Ah... risksiz yaşamaya o kadar alışmışım ki, yapmam gereken çok şey varken hiçbirine şevkle gidemiyorum. Sevdiğim insanlarla bile vakit geçirmekten hoşlanmıyorum artık. Belki de beklentilerim boşa çıkmıştır bilmiyorum. Kırılmışımdır belki de bazı durumlar karşısında. Uzay boşluğunda savruluyorum. Hiçbir şeyden zevk almadan hem de. Kimse de farkında değil çünkü her şeyimi dört dörtlük olarak görüyorlar. Benim neden sorunum olabilirmiş ki? Evet hiçbir sorunum yok, ama akışta da değilim... canlı olduğum zamanların özlemini çekiyorum, nasıl dönebilirim bilmiyorum. Nasıl, neden, ne zaman...
 • Vahşi hayvanlar gibi bağırmak isteyip ölüm sessizliğine büründüm.
 • Boğuluyorum.
 • şöyle kafa dengim birini bulup akşam dışarı çıkmaya ihtiyacım var. illa bir mekana gideceğiz diye bir kaide de yok. bazen iki bira alıp, kaldırımda içip sohbet etmek bardan ve canlı müzikden daha eğlenceli olabiliyor. tanımadığın biriyle konuşup dertleşmek bayağı iyidir. yılda en az bir kez yapmak lazım.
 • zamanın akışına taktım. ne zaman geçsin istesem yavaşlıyor, dursun istesem koşturuyor...
 • Bu sefer nasıl bir depresyondan geçiyorum, bilmiyorum; ama kendime bile yükmüşüm gibi hissediyorum. Ve ısrarla merak ediyorum, neden yaşıyorum? Ya da nasıl bir günah ya da günahlar işledim de bütün bu yaşadıklarım, çektiğim hastalıklar, bomboş bir gelecek... hepsi bende toplanmış durumda?.. Bütün bunlar "nazar değmesi" durumundan çok daha ötede bence.

  Şimdi boş boş, Getir'den sipariş ettiğim koca bir paket cipsi bekliyorum mesela. Gelsin ve saçma salak bir film ya da diziyi bahane ederek yiyeyim. Şekerim fırlasın, daha kolay uyuyayım. Zira uyuşturucuyu bile geçtim, antidepresan almam bir başka hastalığımdan dolayı zor. Bütün gün ağlayıp uyuyarak geçen zamandan sonra tabi ki şimdi Gebze-Harem dolmuşunda ilerliyormuşum gibi geçer akşamım: Öylesine dolu, öylesine taşınan insan değil de başka bir canlı/cansız hissiyle duruyormuşçasına...

  Yazmayı özledim be Sözlük. Bloguma çatır çatır her ruh halimi yazmayı özledim; ama böyle minnacık enerjim yok ruhsal anlamda.

  Nefes alan kadavra gibiyim anlayacağın.
 • bazen susmak daha kolay...
/ 2