sözlük yazarlarının insan ilişkilerinde izlediği yol

 • izleyemiyorum. ortamı idare etmekten, sorun çıkmasın uğraşından duygularımı yaşayamıyorum doğru dürüst. ne zaman iyi ne zaman kötü davranacağımı tam olarak ayarlayabilmiş değilim, beceremiyorum. bu yüzden sürekli iyi olmak zorundayım. daha fazla insan tanımaya da dermanım kalmadı, giren çıkan olmasa bi süre de kendi hayatıma bi adapte olabilsem keşke.
 • yerine göre açılıp kapanma, istikrarlı bir yol izlemeye çabalama ile şekillenmiş, genellikle ruh haline dayanan ilişkilerim var. yalnız kalamıyorum epeydir.
 • Bugün nesesiz karakterim hakim benligime... O yüzden insanlara boka bakar gibi bakıp, bokla aynı değeri veren kişiyim... inanın sıcak alakadar ve hoşgörülü yaklaşımdan daha net ve olumlu dönüşler sağlıyor.
 • Tek şeritli yol.
 • En az iletişim kurabileceğim şekilde sınırları çizerim.
 • (bkz: gidiş yolu)
  (bkz: çıkış)
 • Selam verirse selam veririm, beni seveni ben de severim. (bkz: şiir gibi oldu eheh)
 • tanım: blog sözlük yazarlarının aile, arkadaş ilişkilerinde herhangi bir problem çıkması durumunda uyguladıkları aşamalar.
  aşırı agresif bir insan olsam da çevremdeki kişileri kırmamak, bozmamak adına sürekli alttan alıyorum.
  zaten o kişi çevremdeyse seviyorumdur, seviyorsam değer veriyorumdur.
  bu kişileri özenle seçemem. ya ailemdir ki bunun kararı bize ait değil, ya da arkadaşımdır. her ne kadar arkadaş seçilebilir bir kategori olsa da hiç öyle bir sınava tabi tutmam gerekmedi. beni seven ve sayan, benim sevdiğim ve saydığım herkesle arkadaş olurum.
  yakın arkadaşlık, dostluk mertebesi ise özeldir. oraya sadece bana çok değer verdiğine inandığım kişileri çıkartırım.
  hayatın olağan akışında bazı problemler olabilir, müsamaha gösteririm. bazı tartışmalar yaşanır, alttan alabilir özür dileyebilirim. zaten dosta ego işlemez. ama beni sürekli üzen, zarar görmeme sebep olan, büyük saygısızlıklar yapan kişiden ilgimi çekerim. bilir misiniz insanlar alıştıkları ilginin eksikliğini çok çabuk fark ederler ve o noktada ya kendilerine çeki düzen verirler ya da arkalarını döner giderler. ilk kategoriye tekrar ilgi gösteririm artık ilişki kurtulmaya yönelir. ikinci kategori ise beni paramparça eder. üzülürüm, özlerim ama üstünden belirli bir süre geçtikten ve tüm duygularımı tükettikten sonra o kişiye karşı hissizleşirim. artık onun ismi geçtiğinde eskisi gibi ne heyecanlanırım ne de kahrolurum. çünkü artık o ilişki bitmiştir ve belki de hiç doğmamıştır. muhakkak kazandırdığı çok güzel anlar, tecrübeler vardır lâkin iş işten geçmiş, yorgan gitmiş kavga bitmiştir.