sözlük yazarlarının anayasa referandumu tahminleri

17 entry daha

 • 6 gün kaldı.
  ilk entry'de hiç düşünmeden %55 evet, %45 hayır çıkar demiştim.
  insanımız o kadar ön yargılı ki yaptığın tahmini, senin beklentin zannediyor, eksiyi yemişiz. neyse.

  neredeyse 2 ay geçti. yapılan propagandaları, verilen uğraşları falan görüyorum bir vatandaş olarak. referandum dönemi boyunca gördüklerimi harmanlayıp, doğru düzgün bir tahmin yapmalıyım diye düşündüm gece gece. kime ne faydası olacaksa. yan sekmede bitirmem gereken bir yazı açık duruyor, ben analiz kasıyorum. işte bunlar hep procrastination.

  öncelikle son seçim sonuçlarına bakalım.

  10 ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçimi
  recep tayyip erdoğan - %51.79
  ekmeleddin ihsanoğlu - %38.44
  selahattin demirtaş - %9.76
  katılım oranı - %74.13

  7 haziran 2015 türkiye genel seçimleri
  akp - %40.87
  chp - %24.95
  mhp - %16.29
  hdp - %13.12
  diğer - %4.77
  katılım oranı - %83.92

  1 kasım 2015 türkiye genel seçimleri
  akp - %49.50
  chp - %25.32
  mhp - %11.90
  hdp - %10.76
  diğer - %2.52
  katılım oranı - %85.23

  sonuç 1
  görünen o ki 2014 yılında recep tayyip erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasını isteyen kişilerin oranı %51.79'muş. o gün kendisinin cumhurbaşkanı olmasını istemeyip, bugün başkan olmasını isteyecek pek insan yoktur sanıyorum. belki yanlış düşünüyorumdur ama mantıken öyle olması gerekiyormuş gibi geliyor. buna rağmen o gün cb olmasını isteyip, bugün başkanlık sisteminin gelmesini istemeyecek kişilerin olması gayet mümkün. sadece bu sayıya bakarsak evet oranı %50'nin altında kalabilir.

  sonuç 2
  7 haziran seçiminde akp'ye oy vermeyenlerin oranı %59. 2 sene önce akp'ye oy vermeyip, bugün yeni anayasaya evet diyecek çok az kişi olacağını düşünüyorum. bu yüzden, sadece bu sayıya bakarak hayır'ın %50'nin üstüne çıkması çok kolay görünüyor.

  sonuç 3
  1 kasım seçimlerinde mhp'den yaklaşık %5, hdp'den yaklaşık %2 ve diğer'den yaklaşık %2 oy kaybı olmuş. bu oylar da akp'ye gitmiş. yani 7 haziran'da akp'ye oy vermeyip mhp'yi, hdp'yi ya da diğer partileri tercih eden insanlar, sanki hükümet kurulsun, tekrar seçim yapılmasın diye oylarını akp'ye vermiş. bu kişilerin referandumda evet diyeceğini sanmıyorum çünkü gerçekten akp'li olsalardı 7 haziran'da akp'ye oy verirlerdi.

  sonuç 4
  1 kasım seçimlerinden sonra seçmen sayısı 2 milyon artmış. bunlar 18 ve 19 yaşındaki gençler. benim şahsi gözlemim bu yaş aralığındaki gençlerin büyük çoğunluğu akp'ye sempati duymuyor, sosyal medyayı aktif kullanıyor. bu yüzden bu 2 milyon seçmenin de büyük çoğunluğunun hayır oyu vereceğini düşünüyorum.

  sonuç 5
  her ne kadar akp ile mhp evet diyor gibi görünse de bir vatandaş olarak gözlemlerim mhp'lilerin çok büyük bir çoğunluğunun hayır diyeceği yönünde. yani mhp'yi hesaba katacaksak hayır cephesinde hesaplamamız daha makul olur.

  sonuç 6
  hollanda ve almanya ile olan sürtüşmeler sonucu, önceden hayır oyu kullanmayı düşünüp, sonradan oyunu evet yönünde kullanmayı düşünen seçmen oranı %2'yi bulabilir. bu da gayet ciddi bir rakam.

  genel tahmin
  tüm sayısal verileri kafamda şöyle bir döndürüp referandum gecesini düşündüğümde, evet'in %48'i geçmesinin mümkün olmadığını, hayır'ın ise %50'yi çok rahat geçeceğini zannediyorum.

  küsüratlı sayı vereyim ki salladığım belli olmasın dersek:
  %47.35 evet
  %52.65 hayır
 • evet çıkacağına kesin baktığım referandumdur. zaten yüzde olarak hayır oyu fazla olsa bile, hileyle hurdayla rahatlıkla aradaki farkın kapanacağını düşünüyorum. (bilirsiniz şu elektrik kesintileri, oy yakmalar falan filan.)

  kaldı ki oy tahmini yaparken milletimizi iyi bir şekilde gözlemlemek lazım. bizim milletimizin genelinde ne yazık ki okuma, araştırma ve sorgulama gibi kavramlar pek yok. bir siyasi iktidarın halkına gaz vermesi, odun vermesi, aziz milletim demesi hatta merhaba demesi bile yeterlidir. öyle analizlere, araştırma komisyonlarına gerek yok. neyse ki masrafsız bir ülkeyiz. ha bu arada masrafsız demişken cari açık nasıl 33 milyar dolar oluyor onu da anlamış değilim.
 • Baştan edit: referandum'un olmayacağına bu sene sadece erken seçimin olacağını düşünüyorum.

  Ancak olur da refarandum olursa bu tek adamlik faşizm kokan sistemin ülke'nin mevcut ekonomik şartları, artan terör olaylarının daha önemli olduğunu anlatamayacaklarini düşünüyorum. Kaldi ki hakikaten ne istedinizde yapamadınız bi kişi bana bunu açıklasın a*k.

  Akp, chp'yi anayasa mahkemesine gitmesi icin gözünün içine baktı lakin chp belki de son 15 yılın en mantıklı işini yaparak bunu yapmadı ve mağduriyetten beslenen akp'ye bu imkani vermedi. Geceler boyu kavga gürültü ile meclisten çıkarılmaya çalışılan yasa taslağının neden 10 gün cumhurbaşkanı tarafından imzalanamadı bi de bunu düşünün? Anket sonuçları evet tarafi icin iç açıcı değil korkarim bu önümüzdeki süreçte istikrari verin terörü bitirelim diye diye bi cok yerde patlama olabilir,tsk rakka'ya gönderilebilir. Olan yine bu ülke'nin halkına olucak...

  Tahminim hayır'ın çıkacağıdır şu an ki ortam 7 haziran öncesi bi ortamdır oy dağılımlarına bakmanız kafi.

  Bu ülke'nin daha büyük problemleri var eğitim gibi ekonomi gibi ben sürekli kandırılan, güç sarhoşluğu yaşayan birine evet demiyorum.

  Sondan edit: bu haklar babama verilse dahi hayır.
 • doların ve avronun yükseleceğini, terör olaylarının ne yazık ki artacağını ve toplumsal nefretin artacağını düşünüyorum.
 • Bugüne kadar devlet bahçeli girdiği hicbir seçimi kazanamadığına göre bu kez şans hayırdan yana demektir.

  Ben bir balkon konuşmasını daha kaldıramam arkadaşlar. Lütfen gerekeni yapın.
 • %51,3 evet
  %48,7 hayır
 • %57 evet
  %43 hayır
 • %63 evet
  (bunu söylemem ne kadar doğru bilmiyorum ama o evetçilerin arasında binde varım)
 • %51-%60 hayır çıkacak.

  katılım oranı düşük olsa dahi ibre, hayırdan yana olacak. çünkü insanların, evet diyenlerin geneli korkudan evet demekteler. bu analiz, anket yapanlar tarafından da sıkça dile getirilen bir durum.

  kısaca hile hurda olmazsa netice hayırlı olacaktır.

  etrafınızda oy kullanmamayı düşünen varsa onu da mutlaka sandığa davet edin arkadaşlar. bu, hayati bir mesele çünkü. eğer bu referandumdan evet çıkarsa, bu ülkenin başına gelmedik kalmayacak. hani diyorlar ya, "büyük resmi gör oyun büyük", gerçekten öyle. bu mesele tayyip erdoğan meselesi değil. erdoğan bir fani. bugün var yarın yok. fakat bu devlet ve bizler burada olacağız. yarın bir gün -r.t.erdoğan'ı tenzih ederek söylüyorum- herhangi bir manyak, bu sistemle iktidar olursa, vay bu ülkenin haline.

  unutulmasın; kötülüğe, yanlışa evet diyenler kadar hayır demeyenler de Allah ve vicdan karşısında sorumlu olacaklardır.
 • sonuçlarının açıklanmaya başlamasına saatler kalan, ülkenin oda yetmez dünyanın tüm gidişatını değiştirecek, etkilemediği milim şey kalmayacak olan, tarihin yazılacağı 16 nisan 2017 referandumu için yapılan tahminlerdir.

  hayır çıkacağına inanıyorum, kendi çapımda saçmalayarak rakamlar veremem ama hayır çıkacak.

  -----
  kimse uyarmadan söyleyim: yazarların saçmaladığını düşünüyorum anlamında değil, ben eğer rakam verecek olursam saçmalarım diye düşünüyorum anlamında söyledim.
 • %51,7 hayır
  %48,3 evet
 • Bence olması gereken araştırarak karar vermek ve düşüncelerin tartışılarak sonuca varmak ancak türkiye şartlarında benim gördüğüm
  son seçimlerde akp-%49 chp-%25 mhp- %11 hdp-%10 diğer partiler % 2 almıştı... malesef toplumumuzda particilik anlayışı var bu yüzden bunları yazdım yani sonuç olarak son olaylar sonucunda akp tabanı ve bazı kesimlerinde hoş bulunmayan durumlar var ben burdan en az %7 kayıp duşünüyorum chp kesmi hayır da mhp'nin alt tabanında karşıtlık var ve mhp den de % 5 kayıp olması muhtemek hdp seçmenleri azalsa da ordan hayır oyu olacaktır diğer patiler de hayır diyor sonuç olarak % 48 evet %52 hayır civarlarında sonuç olup halkın referandum sonucunda anayasa değişikliğini onaylamayacağını duşünüyorum....yani bunu objektif olarak söylüyorum
 • dışarıdan ne kadar 'Dindar' ve 'bilmem ne partisi gençlik kolları' olarak görünsekte benim tahminim %55 hayır çıkacaktır. hayırlısı olsun efendim.
 • mevcut konjonktürde akp'nin %50'yi hiçbir şekilde geçmesinin mümkün olmadığı, 7 haziran'ın tekrar yaşanmaması için bir sebep olmayacağı, ve fanatize olmayan akp'lilerin de sürekli propagandaya maruz kalmaktan bunaldıkları için hayır oylarının %53-55 bandında olacağını öngörüyorum. erdoğan kendini sağlama almak istiyor, fakat hesap edemediği bir şey de iki partili sistemin kendisine çok ağır darbe vurabileceği ve kendisi için getirttiği yetkileri gerçek muhalefetin mutabık kalacağı bir ismin almasının erdoğan'ın siyaset hayatını bitirebileceği.
 • %53 üzeri hayır.
 • %51 hayır
  %49 evet
 • yokmu sözlükte eli zengin cebi zengin arkadaş
  en iyi tahmin yapana birşey ısmarlasın
  %51.1 hayır
  %48.9 evet
 • Kimse benim oyumla degişmez demez ise

  #oyunu kullan

  Evet %43
  Hayir%57
 • %53 hayır çıkacağını tahmin ediyorum diye cevaplayacağım ve 16 nisan akşamı tekrar geleceğim başlıktır.

  edit: adil gür bile %8 yanılmış. ben %4 yanıldım. idare eder bence.
 • %48 evet
  %52 hayır
17 entry daha
/ 2 »