sözlüğe siyaset sokmak

14 entry daha

 • bana gene uzun uzun yazdıracaksınız.

  siyaset elbette hayatımızı her yönden etkileyen ve günün her anında üzerine konuşup tartıştığımız bir kavram. siyasilerin kararları bizim hayatımızı şekillendiriyor ve bu kararlara tepki vermek ya da takdir etmek vatandaş olarak bizim hakkımız.

  internet üzerinde bazen ingilizce tartışmalara denk geliyorum ve adamların konudan sapmamalarına, sırf karşısındaki farklı düşünüyor diye ona hakaret etmemelerine, ad hominem yapmamalarına ve fikirlerini detaylandırmalarına hayran kalıyorum.

  bizde, sanırım yüzyıllardır oluşmuş kültürden dolayı kişi karşısındakine bir saniye sonra ana avrat sövüp saldıracakmış gibi tartışıyor. farklı fikirde olan kişi onun için bir şerefsiz, hiçbir fikrine değer verilmemesi gereken, sürekli yalan söyleyen, vatan haini, geri zekalı bir embesilden başka bir şey değil. hatta çok sevdiğim bir söz var:

  faşist (türkçe) : benim gibi düşünmeyen kişi.

  evet türkiye'de faşist demek senin gibi düşünmeyen kişi demek. ne mecliste medeni bir tartışma var, ne sokaktakilerin bir boktan haberi var, onlara göre ehonomi çog eyi, bunlara göre türk değilsen s*ktir git, diğerlerine göre tek yol devrim, ötekilere göre dövlet bizi öldürüyor. bana sorarsanız memlekette akıllı adam yok.

  ulan bu sözlük de iktidar yalakası be! iki laf söyleyemiyoruz, hemen siliyorlar. mış. bu ön yargıya sahip adam kalkmış haktan hukuktan bahsediyor. peki yalaka değilseniz entryler neden siliniyor!!1 sen fikrini sakin bir şekilde anlatmayı beceremediğin için olabilir mi? illa konuya öfkeni katıp inceden hakaretvari giydirmeler yaptığın için olabilir mi? yoksa bana ne kardeşim ahmet'ten, mehmet'ten? babamın oğlu mu siyasiler? ama o işler öyle olmuyor işte.

  internette yazdıklarınızdan sorumlusunuz. sözlük sahibinin tek sorumluluğu sizin ip dökümünüzü yazdırıp savcılığa götürmek fakat kendisi bunlarla uğraşmak istemediği için öfkenizi burada göstermenizi istemiyor olabilir. öfkenizi çok göstermek istiyorsanız http://blogspot.com adresinden ücretsiz bir blog açıp kime sövmek istiyorsanız ana avrat, büyük puntolarla, renkli yazılar ve hatta görsellerle bunu yapabilirsiniz. hatta başlık bile atarsınız. ama burada bunu yapmak yasak işte yapacak bir şey yok.

  örnek vereyim tam olsun:
  bakın, arda turan başlığına girilen entryleri inceleyin. omurgasız ve yalaka diye yazmış birçok kişi. arda turan benim babamın oğlu mu? hayır. çok mu seviyorum? hayır. siyasi görüşlerimiz aynı mı? hayır. ama ben bu entryleri silmek zorunda kalacağım. neden mi? çünkü adamın yalaka ve omurgasız olduğunu hukuk önünde kanıtlayamazsınız, bunlar birer itham ve hakaret. bakın "hukuk önünde" diyorum. hukuk somut delillere bakar çünkü. yüz milyon kişi de şahitlik yapsa arda'nın omurgasız olduğunu(?) gösteren bir delil bulunamadığı sürece sen bu adama hakaret etmiş oluyorsun ve bu adam sana dava açıp seni cezaya mahkum edebiliyor. bunu anlamayan var mı?

  ya hu anlıyorum, tamam. sinirlisiniz, bazı şeyler canınızı sıkıyor. bazı şeylerden nefret ediyorsunuz. insanlara sizin gördüğünüz gerçeği gösteremiyor olmak sizi öfkelendiriyor ve bunun sonucunda öfkenize yenik düşüp hakaret etme yoluna gidiyorsunuz.

  osmanlı hanedanı ile ilgili başlığa kan emici sivrisinekler ve kemik peşinde koşan torunlar yazmış adam, entry'nin sonunda da sözlüğün işine geldiği gibi davranması diye bakınız vermiş. güzel kardeşim, taksim meydanına gidip adamın birini durdurup "sen kan emici sivrisineksin, kemik peşinde koşan bir köpeksin" diyebiliyor musun? diyemiyorsun di mi? çünkü hukuk diye bir şey kalmıyor o anda ve orman kanunları devreye giriyor. peki sözlükte nasıl hakları olan insanların arkasından saydırıyorsun? klavyenin arkasında kendini güvende hissediyorsun çünkü ama değilsin.

  her neyse. istediğinizi eleştirin, istediğinize kızın, bunları da sözlüğe yazın fakat bunu ingilizceden türkçeye çevrilmiş bir metin gibi yapın lütfen. öfkenizi, kültürel öğelerinizi, laf sokuşturmalarınızı hassas konularla ilgili entrylere sokmayın ki biz de "kişi bu entryde sadece fikirlerini yazmış, herhangi bir suç unsuru yok" diyebilelim.

  yoksa haklıyken haksız duruma düşersiniz.
  lütfen.
14 entry daha