sözlüğe eklenen özellikler

 • bugün itibariyle kimler online sayfası bunlardan biridir.
  bu sayfada anlık online üyeleri, son 24 saat içinde sözlüğe giriş yapmış üyeleri, üyeliği onaylandığından bu yana sözlüğe uğramamış kayıpları ve son bir hafta içinde sözlüğe kayıt olan üyeleri görebilirsiniz.

  kimler online
 • gerek görülmesi halinde profil ayarlarına "beni online üyelerde gösterme" seçeneği ekleyebileceğimiz online üyeler özelliğini içeren özelliklerin tümü.
 • + sözlüğün enleri'nde ilk sekmeye bu ayın en iyileri alındı.
  + bu ayın en iyileri sayfasının 30 gün önceden değil, içinde bulunulan ayın 1. gününden itibaren sayım yapması sağlandı.
  + kimler online kısmındaki bugün sekmesinin son 24 saatte çevrimiçi olan kullanıcıları değil, içinde bulunulan gün saat 00:00'dan sonra çevrimiçi olan kullanıcıları göstermesi sağlandı.
  + sosyal medya paylaşımlarında paylaşılan başlığın ilk entry'sinin paylaşımda description olarak görünmesi sağlandı.
  + sayfa numaraları sayfa sonuna alındı.
  (üstte ve altta bulunan, detaylı ve kalıcı url yapısına sahip sayfa numaraları için çalışmalar bitmek üzere)
  + mobil sürümde mesaj ya da bildirim geldiğinde insan simgesinin turuncu renge dönmesi sağlandı.
  + sol frame'in üzerine yenile bağlantısı eklendi.
  (sayfa yenilenmeden yalnızca başlıkların yenilenmesi üzerinde çalışmalar devam ediyor)
 • tekil entry'lere bakınız verebilme özelliği eklendi.
  (bkz: #3619)

  edit: çok gerekli olmasa da yukarıda bulunan arama çubuğuna #entrynumarası yazılarak direkt olarak o entry'e gidilmesi özelliği de eklendi. #1 yazıp aratarak sözlüğün ilk entry'sine gidebilirsiniz.
 • entry içindeki mesaj simgesine tıklandığında, göndereceğiniz mesajın başına otomatik olarak, mesaj simgesine hangi entry'nin içinden tıkladıysanız o entry'nin numara bakınızı eklendi. bu entry içindeki mesaj simgesine tıklayarak benim üzerimde denemek serbest.

  peki bu ne için gerekli?
  entry okurken bir anda entry içindeki mesaj simgesine tıklıyorsan, o entry ile ilgili bir şey söyleyeceksin demektir. eğer öyle değilse de silersin canım, ne olacak?
 • + sözlüğün mobil sürümü yenilendi. artık mobil cihazlarınızdan çok daha rahat bir şekilde sözlüğü kullanabileceksiniz.
  + mesajlar kısmı tamamen yenilendi. artık mesaj içinde spoiler, bakınız, hede ve link verebiliyorsunuz.
  + başlık takip özelliği ve sosyal medya paylaşım butonları yenilendi.
 • + profil sayfalarına entry sayıları eklendi.
  entry sayıları "280 · 280 · 70 · 11 · bugün" şeklinde görünmekte olup sırasıyla:

  - toplam entry sayısı
  - son bir ayda girilen entry sayısı
  - son bir haftada girilen entry sayısı
  - son 24 saatte girilen entry sayısı
  - en son ne zaman entry girildiği

  bilgilerini içermektedir.
 • + kimler online sayfasında bulunan şu anda online olanlar sekmesine sözlüğe üye girişi yapmamış çevrimiçi ziyaretçilerin sayısı da eklendi, böylece "o anda" sözlükte olan insanların gerçek sayısını öğrenmiş olabileceğiz.
 • + entry taşıma özelliği eklendi.
  tabii bu özelliği üyeler kullanamayacak, peki ne işe yarayacak bu?

  daha önce hakkında başlık açılmış bir konuda ikinci bir başlık açıldığında ikinci başlığı silmek zorunda kalıyorduk ve böylece o başlığı açan yazarın entry'sini de silmiş oluyorduk. şimdi ise entry'i birinci başlığa taşıdıktan sonra başlık silme işlemini otomatik olarak halleden bir şeyler yazdık. çok iyi oldu çok da güzel oldu ama saat 03:10 oldu. neyse, yarın tatil.
 • + KULLANICI ADINDA BOŞLUK VE TÜRKÇE KARAKTER KULLANMAYA İZİN VERDİĞİMİZ İÇİN ÜYE PROFİL SAYFALARININ LİNKLERİ SİSTEM TARAFINDAN OTOMATİK OLARAK TÜRKÇE KARAKTERDEN ARINDIRILMIŞ HALE DÖNÜŞTÜRÜLÜYORDU. MESELA KULLANICI ADI şafak çalışkan olan üyenin profil adresi ../biri/safak-caliskan oluyordu. fakat başka biri türkçe karakterlerden birini farklı girerek benzer bir isimle üye olduğunda (örneğin safak calişkan olarak) sistem yine aynı linki veriyordu kendisine. bu hatayı düzelttik, şimdi her yeni kullanıcıya safak-caliskan-2, safak-caliskan-3 şeklinde linkler tanımlanacak.

  bu hatayı fark edip bize bildiren @yazacak konu bulamayan yazar'a çok teşekkürler.
 • + şikayet sayfası düzenlendi.
  artık şikayet etmek istediğiniz entry'nin başlığı ve adresi şikayet formuna otomatik olarak düşüyor.
 • + sayfalama sorunu düzeltildi. artık 10 üzerinde entry'e sahip başlıkların sayfalarında hem altta, hem üstte sayfa sayıları kullanışlı bir şekilde görünecek. gözünüz aydın diyelim :) sayfalama ile ilgili başka güzel çalışmalar da sürüyor.
  + herhangi bir sayfada entry girildiğinde son sayfaya yönlendirme yapılması sağlandı.
 • + sol frame'deki başlıklara tıklandığında, başlığın birden fazla sayfası varsa direkt olarak son sayfaya gitmesi sağlandı. bu birçok kişi tarafından beklenen bir özellikti.
 • + artık entry kutusunun altındaki bkz, hede, http ve spoiler butonlarının kullanımı çok daha rahat. eskiden butona tıkladığınızda gelen uyarı kutusuna yazdığınız metni biçimlendirebiliyorken, şimdi entry formuna yazmış olduğunuz metni seçip, dilediğiniz butona tıkladığınız anda biçimlendirme gerçekleşiyor. yani önce entry'nizi rahat rahat yazacaksınız, daha sonra entry içinde bakınız, hede, link ya da spoiler'a dönüştürmek istediğiniz metni mouse ile (mobildeyseniz parmağınızı metnin üzerine basılı tutatak) seçiyorsunuz ve gerekli butona tıklıyorsunuz, hepsi bu!

  not: bu özelliğe benden fazla kimse sevinemez :)
 • + ayarlar kısmına mesaj tercihleri eklendi.
  bu güncelleme sayesinde diğer üyelerin size özel mesaj göndermesini engelleyebilirsiniz.
  mesaj engelleme özelliği şu anda default olarak kapalı konumda bulunuyor. ayarlar sayfanızdan bu özelliğe erişim sağlayabilirsiniz.
 • + 30 saniyede en fazla 1 entry sınırı 15 saniyeye düşürüldü. artık ikinci bir entry yazmak için 30 saniye beklemek zorunda değilsiniz. tabii bazı sebeplerden dolayı yine de bir 15 saniyecik beklemeniz gerek.
  + bir başlık açtıktan sonra yeni başlık açmak için bekleme sınırı değiştirilmedi, hala 30 saniye.
  + artık süre sınırına takılan entry'niz patates olmayacak. süre sınırı uyarısı alındıktan sonra yazdığınız entry, giriş formuna geri getiriliyor ve entry'nizi yeniden yazmanıza gerek kalmıyor.
  + patates olma mevzuu başlık açma işlemi için de geçerli. 30 saniye sınırına takılırsanız yazdığınız başlık ve entry forma geri dönüyor.
  + artık başlıklarda sayı ve harf dışında özel karakter kabul edilmiyor. tabii kesme işareti ve nokta istisna. onlar lazım.
  + mesajlaşma bölümünü görsel olarak geliştirdik. artık her mesajın başında gönderenin kullanıcı adı, altında gönderim tarih ve saati yazıyor.
  + blog sözlük hesabından aldığınız mesajları yanıtlayamıyor ve bu hesaba mesaj gönderemiyorsunuz. çünkü o robot bir hesap ve ondan sadece geliştirdiğimiz diğer özelliklerle ilgili bazı bildirimler alacaksınız. bir sorun olursa sözlükteki moderatörlerden yardım isteyebilirsiniz.
 • + mesajlaşma araçları %90 tamamlandı.
  + artık gönderdiğiniz mesajlara tıpkı entry girerken olduğu gibi butonlarla bkz, hede, http ve spoiler linklemesi yapabileceksiniz. yeni mesaj oluşturma sayfası ve iki kişi arasında geçen mesajlaşma sayfası dahil.
  + artık bir mesaj sayfası açıldığında direkt olarak mesajların sonuna yönlendirme yapılıyor. böylece sayfayı aşağı kaydırmak ile uğraşmamış oluyorsunuz.
  + iki kişi arasındaki muhabbet koyulaşır da mesajlaşmanız manas destanına döner diye herhangi bir mesajlaşma sayfasında default olarak ve maksimum son 10 mesajı göreceksiniz. tüm mesajları görebilmek için mesaj sayfasının en üst kısmında bulunan eski mesajları gör linkini kullanabilirsiniz.
  + mesajlara mesaj numaraları ekledik. bir de en üstte, mesajlaştığınız kişinin adının göründüğü yerde o kişiyle aranızda toplam kaç mesaj gidip gelmiş, onu yazıyor.
 • + artık sadece takip ettiğiniz başlıklardan bildirim alacaksınız. açtığınız her başlıktan bildirim almak saçmaydı, evet.
  + bütün bildirim listeleri temizlendi. hayırlı uğurlu olsun.
 • + sol frame'de bugün yazısının yanına, sözlüğe o gün girilen toplam entry sayısı eklendi.
  + profil sayfalarına yazarın tüm entryleri linki eklendi. aynı zamanda blogsozluk.com/entryler/kullanıcıadı linkini kullanarak da bu sayfayı sosyal medyada ya da bloglarınızda blog sözlük'teki entry'lerim şeklinde paylaşabilirsiniz.
 • + entry'lerde entry numarasının yanına tarih ve saat bilgisi eklendi.
  (aslında öncesinde de entry sayılarına tıklandığında gelen tekil entry sayfasında tarih ve saat bilgisi vardı)
/ 4 »