sigarayı bırakmadan önceki son sigara

 • Yıllardır bırakamamamın sebebi sanırım. Hiç istediğim gibi olmamıştı. Bunu düşünüyorum. Bazen bir fırt daha kalır yetmez. Bazen süngeri çekersin ağzında kötü tat kalır. Bazen yeni paket almışsındır ve israf haramdır. Bazen de arkada çalan müzik uygun değildir. Ve bazen düşündüğün şeyler bırakmaya değmezdir. İşte bazen de her şey uyumludur. Bugün oldu sanırım. Bıraktım.

  Şimdi de o içtiğim son sigara çok iyiydi diye başlarım belki. Başlarsam yazarım onu da. Huzur içinde yat sigaram. Artık seni rahatsız etmeyeceğim. Artık beraber güzel şeyler yapamayacağız. Yemek arkasında yoksun artık. Çayın yanında yoksun. Dostlarla masada otururken yoksun. Bir kişi eksiğim artık. Sabahleyin de yoksun mesela. Başım ağrıdığında yoksun. Gece derdime derman değilsin. Hiç oldun mu onu da bilmiyorum gerçi. Anca sustun Yanımda benle yandın. Belki bu yeterliydi.

  Görüşürüz sigaram. Daha şimdiden deliler gibi özledim. Bu hayatta kendim için hiçbir şeyim kalmadı sen de gidince. Sıfırdan başlıyorum. Daha temiz belki ama daha yalnız bir hayata. Tek tek kaybettiğim inançlarıma seni de ekledim. Seni de bıraktım. Elveda.
 • Sonraki süreçte 8-9 saatlik nikotin stresine girme sürecinin bir adımıdır. Profesyonel yardım almayan çoğu kişi bu evreyi geçemez.
 • İçmeyi unuttuğum sigaradır.
 • 2 yıldır sönmedi...
 • 7 gün barajını 1 saat sonra aşıyorum. Ve aklımda keşke biriyle iddiaya girseydim net kazanırdım düşüncesi dönüyor. Ama iddiaya girseydim kazanmanın verdiği keyifle yakardım.

  Yoksunluk çekiyorum arada. Yanımda sigara içenlerin elinden kapıp içesim geliyor. Sinirlenip dışarı çıkıyorum. Ellerimi yumruk yapıp yürüyorum. Arada bir şeylere vuruyorum.

  Ve tam da şu anda uyku tutmamasının düşüncelere ittiği bu saatlerde yakabilirdim bir tane. Kuru ağzımı ıslatan tükürüğün üstüne de aynı sabah kalktığımda içtiğim ilk sigara gibi tat verirdi. Neden kendime bunu yaptığımı sorgulamaya başladım.

  Başka neyim vardı böyle bilmiyorum. Lüzumsuz para harcamam. Bir tek sigara vardı. Yapmaktan zevk aldığım bir aktiviteydi. Spor yapmak gibiydi, arkadaşlarla dışarı çıkmak gibiydi. Mutlu olmak gibiydi.

  Bir halısahada 5 dakika koştuğumda fark ettim ama. Eskiden bir depar atardım var ya üff. 1 saat durmadan koşardım bi bok olmazdı. Götünde motor mu var derlerdi. 5 dakika koştum, yaktım bi sigara, gram zevk almadım yarıya bile gelmeden attım. Üstüne de bi güzel kustum. 2-3 ay oluyor bu.

  Kilo almamam lazım şu an. Zaten zayıfcacık bir insandım ayı gibi oldum. Geçen boydan bi fotoğrafta fark ettim baya ayı olduğumu. Lan zayıftım ne güzel. Acıtıyor bu beni. Bir de üstüne sigara bıraktım. Umarım değer. Umarım eskisi gibi koşabilirim. Bu beni sigara kadar mutlu eder. Koşmayı seviyorum.