sigara

 • sigarayı bırakalı 2 yıl kadar oldu. bu seferde puroyla nargileye sardık iyi mi. her gün içmiyorum ama bana nakit olarak bir şey kazandırmadı. hatta tütün oranı fazla olduğu için haftada bir içsem bile haftalık sigaradan aldığım nikotini tek seferde alıyorum. bu nasıl bir yaman çelişki, bataktayım dostlar

  edit: captain black dark crema & pişmiş şeftali, karpuz, ice
 • bırakmak isteyenlerin Allah yardımcısı olsun, bırakmak ile ilgili bir film var isteyene link verebilirim
  sanırım burdan paylaşırsam telif sorun olur. faydasını göreceğinizi düşünüyorum
 • mentollü olanlar kalktığından beri marlboro double fusion, lucky strike 4 mix, captain black çikolatalı gibilerine normal paketin iki katı para verdiğim hafif bağımlılığım. ayda bir pakete düşürdüm param bitmesin diye, iyi oldu.
 • eskiden günde 3 paket tükettiğim şimdi ise günde 3 tek içtiğim zıkkım. Bırakırsam mükemmel olacak.
 • geçen gün sigarayı bıraktım,bırakmanın şerefine bir tane daha yaktım
 • 1 ay oldu bırakalı. 1 ayda 1000 liraya yakın para koyunca kenarı insan şok geçiriyor. Sigaranın masrafı sadece sigara değil ki. Yanına iyi giden her şeye para harcıyordum. Son zamanlarda iyice abartmıştım ve şu corona sebebiyle bıraktım. Sizi motive edecek bir şey bulursanız daha kolay bırakırsınız.
 • 4ay 3 hafta 6 gün 14 saat 32 dakika oldu bırakalı. ne zaman içtiğimi bile hatırlamıyorum :/

  şaka bir yana dostlar bırakmak isteyen arkadaşlarım sorularını sorabilirler. o sayma işini ben değil telefonum yapıyor. gün gün takip etmiyorum. kendim saymıyorum yani ne kadar oldu içmeyeli diye.. maksadım sağlık güncellemelerini takip etmek; kan dolaşımınız normale döndü vs gibi...

  Bırakma niyeti olan dostlar şunu söylemeliyim ki kolay değil! bırakmak niyetin varsa öncelikle bunu kabulleneceksin. orda burda toz pembe yazılarla motive edici paylaşımlara kanıp hayal kırıklığı ile sonuçlanan başarısızlık hikayesi bier miktar daha bağlıyor sigaraya.

  bak kardeşim! eğer bu sigarayı bırakacaksan 2 hafta kesintisiz ızdırap çekeceksin. buna kendini motive ettiğin zaman buna kendini hazırladığın zaman bırakabilirsin! bu süreçte bi tanecik yakıvereyim gibi düşünceleri aklına geldikçe uzaklaştıracaksın.

  ben iki defa bıraktım. ilkinde 6 ay içmemiştim. ne aklıma geliyor ne de içme isteğim oluyordu. nasılsa bıraktım bi taneden birşey olmaz kafasıyla iğrenerek içmiştim. ne mi oldu? evet tekrar başlamadım tek sigarayla ama sigara artık arada tek tük içsem zararı olmayacak tekrar başlamayacağım bir şekil almıştı kafamda. sonrası mı? zaten biliyorsunuz!

  bırakmak isteyen arkadaşlarım fikir alabilirsiniz...
 • Sözlüğe ufak bir ricam lütfen şununla ilgili başlık falan açmayın.. Paçayı zor kurtardım aklıma geliyor.. Bu gece rüyamda gördüm sigara içiyordum ya :/
 • Vazgeçemediğim tek şey diyebilirim. Dertten kederden falan değil tamamen zevkten içiyorum. Kötü bir şey ama işte.... İçmeyen hiç başlamasın bence gerek yok. Heves falan etmeyin yani. Cidden bırakılmıyor zaman geçtikten sonra
 • Dolu mu boş mu ?
 • Belki de en kötü kokan şeydir.
  Bırakmaya karar verdiğimden beri 136 gün olmuş. Eskiden bu saatler balkona çıkıp bir tane içer, düşüncelere dalardım. Biraz önce yaktım bir tane, hiçbir keyfi yok. Bitiremedim, yarısında söndürdüm. Bir boşluğu doldurmaya çalışıyorum ama sigara ile dolmayacak elbette. Canımı hayli sıktı bu durum.
 • ilkokuldayken öğretmenimiz bir ödev vermişti, "herkes evine gidip annesinden ya da babasından bir nefes sigara çeksin" diye. "göreceksiniz ve tiksineceksiniz" diye de eklemişti.
  eve gidince annemi sigara içerken görünce "hoca şöyle şöyle dedi" diyerek sigaradan bir nefes almıştım. öksürmem ve tükürmem bir olmuştu.

  ondan sonra sigarayı pek sevememiştim. ortaokul sonda, ergenliğimizin başlarında arkadaşlarla içki içtiğimiz zamanlar oluyordu. benden birkaç yaş büyükler de vardı, büyük hissetmek için mi içiyorduk, yoksa bizi özel kıldığı için mi, hala da bilmem. yapıyorduk bir takım ergenlikler. üzerine düşünmek gereksizdi.
  o zamanlar da birkaç kez içmiştim, toplasan 5 dalı geçmezdi tabii, ama içmiştim içte.

  lisede arkadaş çevremin çoğu sigara içmesine rağmen ben hep uzak durdum. gerçekten lise dönemimde sigaraya bir iki nefes dışında -ki bundan bile emin değilim- ağzımı sürmemiştim.
  lise sonun başlangıcında ve lise son sırasında yaşadığım bir takım olaylar ve karanlık geçmişimi fazlaca düşünmemden ötürü, melankolikleşmiş, düşünceli bir ruh haline bürünmüştüm. kafam çok fazla doluydu, şarkılar ve içki dışında bana yardımcı olabilen bir şey yoktu. biri de yoktu. hiçbir şey yoktu gerçekten.

  üniversiteye başlayınca bir dönem bu düşünceler daha da şiddetli ve derin bir hal alınca, arkadaşlarla yaptığımız ortamlarda otlanmaya başlamıştım. bir gece, hayatında neredeyse hiç ağlamamış biri olarak, düşüncelerimden, geçmişimden ve ruh halimden ötürü ağlayacak seviyeye geldiğimde montumu alıp sahile inmeye karar vermiştim. geceydi ve soğuktu. yolda tekelden bir paket sigara aldım ve sahilde oturup içmeye başladım. bir dal, bir dal daha, bir dal daha, daha ve daha. o geceden sonra bir süre aramadım sigarayı. o geceden kalan paketi de saklamıştım, daha sonra olur da içerim ya da arkadaşlar gelince ikram ederim diye. sonra birkaç şey daha oldu, birkaç şey daha yaşadım. içtim yine, önce kalan 8 daldan 4'ünü, bir iki gün sonra da bir akşam yine 4'ünü içtim. yetmeyince gidip paket aldım. ondan da içtim.

  içki alacak kadar param olmadığı bir zaman diliminde, bana gayet iyi gelmişti sigara. ama öyle keyiften ya da alışkanlığımdan içmiyordum, kafamın dağınık olduğu ve çaresiz hissettiğim zamanlarda imdadıma koşan bir şey olmuştu benim için. hala da öyle. aynı şekilde devam ediyorum, ne çok sık ne de çok nadir oluyor sigaraya sarılışım. ayarında desem daha doğru olur sanırım. halı sahalarda biraz zorlamaya başladı ama olsun, idare ederiz.
 • Dertliyken babanın güzel bi şarkısıyla ne kadar içtiğimin hesabını yapamadığım, dumanında hayallere daldığım şey.(bkz: Müslüm Gürses)
 • (bkz: tütün)
 • 1 hafta önce bıraktığım meret. Canım çekiyor mu ? Evet çekiyor. Akşam yemeğinden sonra çok güzel giderdi çayla birlikte ama bıraktım kararlıyım.
 • Elime degdirmisligim bile bulunmadigi halde ruyalarimda sık sık kendimi icerken gordugum, aliskanlik yapan madde. Keyfim yerinde demekmis, oyle diyorlar. Allah hayirlara cikarsin ne diyelim.
 • Kokusu böyleyse tadı kim bilir ne berbattır diye düşündüren, hiç tatmadığım, deneme gereği de duymadığım tirkayi edici meret.
  Yakın çevremde kullanan yok ama biraz bile tanıdığım bırakamayan insanlara, tüm kaprislerini çekme, karışık çerez başta olmak üzere bilimum abur cubur masraflarına imkanım nispetinde destek olma vaadinde bulunuyorum.
  Henüz kurtarabildiğim olmadı. Zaten kurtarıcı olmak neymiş de. Yine de ne bileyim keşke içmeseler.

  İki gün önce kasvetlendim, parka gittim çocukları seyretmeye. Tam iyi hissedeceğim ne yana baksam annelerin babaların elinde sigara. Fosur fosur içiyorlar. İçerken de bi havalar. Ulan çocuk parkı be. Sakız kadar çocuklar. Açık havada içtiğiniz için dumanınızdan zehirlenmediğini düşündüğünüz çocuklarınızın zihinlerini kirletiyorsunuz farkında olmadan.
  Sakin kalmaya çalışarak uyardım uyarmasına ama belki de tamamen reflekssel olarak o anda söndürdüler sigaraları. Farkındalık yoksa hiçbir kıymeti yok.
  Günün sonunda, çocukların neşesinden nasiplenmeye gittiğim parktan, sahip olduğum birkaç damla umuttan da olarak döndüm.
 • (bkz: Bir taneden bir şey olmaz)
 • Yakılarak içilen zevk verici bir içecek. Eskiden sigaralar siyasi parti ve kurum adlarıyla da üretilirmiş.
  Cumhuriyet Halk Partisi Sigarası
  Silahlı Kuvvetler Sigarası
  Galatasaray Sigarası
  Cumhuriyet Sigarası
  Diğerleri için şuraya.
  Not: Sigara Öldürür!
 • İçmeyin dediğim , başkası içerken dumanından
  Rahatsız olduğum Ama yinede (bkz: Köpek) gibi içtiğim zamazingo .
/ 3