sex education

 • Netflix'in hızlı tüketim dizilerinden birisidir(Netflix tarafından üretilip bu amacın dışında kalan çok az dizi var maalesef). Klişe Amerikan ergen dizi absürdlüğüne bir level daha aldırmışlardır bu dizi ile. Yalnız şöyle bir farklılığı var dizinin öteki cinsel içerikli ergen dizilerinden: dizide cinsellik farklı anlam ve farklı bakış açılarıyla ele alınmış. Yani örnek vermek gerekirse, bu tip dizilerde klişeleşmiş "bekaretini kaybetme" muhabbeti yine var ama bunu yapabilenlerin altında farklı psikolojiler, yapamayanların altında farklı psikolojiler yattığını da gösteriyor.
  Dizide hoşuma giden bir ayrıntı, karakterlerin anormalliklerinin/farklılıklarının gayet olağan karşılanması pek çok durumda.
  Dizide farklı gelen ayrıntılar:
  - psikolog bir annenin kendi çocuğuna davranışı,
  - terzi kendi söküğü dikemez sözüne örnek oluşturabilecek birkaç olay,
  - metalaştırma olayının kadınlar için kırıcı olduğu kadar erkekleri de kırabileceğinin gösterilmesi,
  - kendi bedenine nefret/korku duyma probleminin ne kadar çok olduğuna değinmeleri,
  - bazı insanların cinselliği sadece özentiliklerinden dolayı yaşamaları(daha önce bu tip bir dizide bunun direk ifade edildiğini görmemiştim, alt metinden çıkarmak isterseniz çıkarıyordunuz)
  - cinsellik anlayışının kişiden kişiye göre çok değiştiğinin, geçmişten, düşüncelerinden, korkularından çok etkilendiğinin vurgulanması

  Aklımda kalanlar bunlar. Derince bahsedilmemiş bu konulardan da, bu sebeple zaten kolay izlenebilir bir dizi. Bu bahsettiğim güzel noktalar dışındaki kısımları klişe; gotik bir cool kız, gey arkadaş, okulun başarılısı sporcu çocuk, nerd ve görünmez bir baş karakter, zorba yan karakterler, zorbalıktan tiksinmiş ama zorbalık yapan yan karakterler, karakterlerden birinin uyuşturucu satıcısı akrabası ve açtığı belalar, fon müziği olarak bolca eski şarkı vb.

  Peki diziyi tavsiye eder miyim? Dizi güzel olsa da çok ciddi bir değişime sebep olmuyor, boş vakit varsa izlenir.
 • youtube reklamlarında olan dizi
 • netflixde yayınlanan ve isiminden ötürü biraz itici kalan ancak benim beğendiğim dizidir.
 • Netflix'de sürekli reklamını gördüğüm fakat izlemeyi düşünmediğim dizidir.