şeriat

 • tez zamanda türkiye'ye, cumhur-u reisimiz recep tayyip erdoğan tarafından getirilecektir inşaallah, amin.

  şu anki sistem, bize batının empoze etmeye çalıştığı ve başardığı, ahlaksızlık sistemidir.

  eğitim kisvesi adı altında çocukların beyni yıkanıyor, bu bir gerçek.

  o yüzden çocuğunuzu kur'an-ı kerim kurslarına, özellikle yatılı olanlarına göndermeniz konusunda ricada bulunuyorum. çocuklarınız islam inancıyla büyüsün, ateizm ile değil.
 • en büyük şeriat devlettir, aksini iddia eden namerttir
 • laik demokratik ülkede yaşayıp şeriatı savunan insanları gülünç buluyorum. düşünme yetisini kaybetmiş zavallı olarak görüyorum.

  şeriat isteyenleri şöyle iran'a yönlendiriyorum. yok o şeriat beni kesmez bana daha esaslı şeriat lazım diyorsanız sizi suudi arabistan'a, yemen'e, sudan'a yönlendiriyorum. orada şeriatın her türlüsünü bulur, mutlu mesut yaşarsınız.

  muhteşem yönetim şekli şeriatta kadına verilen değere bakalım.

  Kanunlara göre kadın hakları şöyle:

  *Her türlü motorlu vasıta kullanmanız yasak.
  *Bisiklete binmeniz yasak.
  *Yelkenli kullanmanız yasak.
  *Sokaklarda başınız açık gezmeniz yasak.
  *Bir topluluk içinde konuşmanız yasak.
  *Erkeklerin elini sıkmanız yasak.
  *Kocanız sizi döverse şikayet etmeniz yasak.
  *Siyasete girmeniz yasak.
  *Derneklere üye olmanız yasak.

  Kocası veya aile büyüğü erkeğin izni olmadan hanımefendiler şunları yapamıyor.

  *Seyahat etmeniz yasak.
  *Otelde veya kiralık bir evde tek başınıza kalmanız yasak.
  *Çocuğunuza istediğiniz adı vermeniz yasak.
  *Bir işte çalışmanız yasak.
  *Çarşafınızın rengini değiştirmeniz yasak.
  *Orta öğretim, lise veya üniversitede okumanız yasak.
  *Yüzünüzü göstermeniz yasak.
  *Kocanızdan boşanmanız yasak.
  *Sevdiğiniz kişiyle evlenmeniz yasak.
  *Boşandıktan sonra çocuklarınızı görmeniz yasak.
  *Sosyal toplantılarda konuşmanız yasak.
  *Kocasının ikinci bir kadınla evlenmesine itiraz etmesi yasak.

  bunları öğrendikten sonra halen şeriat isteyen kadın varsa buyursun şeriat ülkelerine.

  yazımı türk ulusunu reayalıktan kurtarıp hak ettiği konuma ulaştıran benzersiz kahraman Gazi M. Kemal Atatürk'ün şu sözleriyle sonlandırıyorum.

  Bugün ilmin, fennin bütün kapsamı ile medeniyetin ışığı karşısında filan veya falan şeyhin uyarmasıyla maddî ve manevi mutluluğu arayacak kadar ilkel insanların Türkiye medeni toplumunda varlığını asla kabul etmiyorum.

  Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en gerçek yol, medeniyet yoludur. Medeniyetin gerektirdiğini yapmak insan olmak için yeterlidir.
 • Allahın hükmü ve vaadi gerçektir
 • islam dinine inandığını söyleyen birinin, şeriati istememesi tam bir ikilemdir. çünkü Allah'ın kulları için belirlediği düzen budur. ben illa da isviçre medeni hukukundan öğreneceğim nasıl yaşamamız gerektiğini diyebilirsiniz ama bunun islam ile çeliştiğinin farkında olun.

  şeriatin ne olduğundan bile haberi olmayan insanların durmadan "iran'a baksana çok mu güzel vs" demesi oldukça komik, iran'ın şeriati uygulayabildiğini size kim söyledi ki? suud ve iran'ın birçok uygulamasında şeriatin ş'si bile yok. onlar anca kadınlar şöyle giyinsin kadınlar buraya gitmesin diye işkembelerinden kural sallasınlar ve buna da şeriat desinler, siz de inanın.
 • türkiye cumhuriyeti'nde gerçekleşme imkansız olan şey. anayasanın 2. maddesine alenen aykırı:

  türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde,
  insan haklarına saygılı, atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan,
  demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

  yani bu ülkeye şeriat getirmeye çalışanlar anayasaya karşı gelmektedirler. dağdaki teröristlerden herhangi bir farkları da yoktur benim gözümde.
 • Tam demokrat bir ülke olamadığımız gibi şeriatla da yönetildiğimizi düşünmüyorum. Şeriat ne demek? Demokrasi ne demek? Siyasetçiler yeterince özgün mü? Düşünce özgürlüğü var mı? Siyaseti hakkıyla yapanlar konuşturuluyor mu? İslâm kaidelerinin kaçı devlet tarafından uygulanıyor? Cezalarda esas alınan ölçüt ne?
  Biraz da bunları konuşalım. Bunlara cevap verelim. Bunların cevabı verildiğinde her şey ortada olmuş oluyor zaten.
 • Genelde kadınlar araba süremez, toplu taşımaya tek binemez, kocası olmadan dışarı çıkamaz şeklinde uygulanan hukuk sistemi ve insanın günah-sevap işleme iradesini engellediğini düşünüyorum.
  Ekleme: bakara suresi 256. Ayetin ilk 2 cümlesi: Dinde zorlama yoktur. Doğru eğriden açıkça ayrılmıştır.
 • Burada şeriat güzellemesi yapmayacağım, devlet yönetimine dinin karıştırılmasına kâti bir şekilde karşıyımdır. Orası ayrı mesele, fakat neden dönem dönem şeriat meselesi tartışılıyor ve toplumda savunan insanlar çıkıyor akıl sır erdiremiyorum. Şeriatle yönetilen ülkeler çok mu mutlu? Şu an ki sistemleri sizce ideal demokrat dönem mi? Toplum yapımızın buna uyacağını mı sanıyorsunuz? Baskıcı rejim veya baskıcı rejimlerin çok sağlıklı olduğuna nereden kanaat getirdiniz? Bu gibi soruların cevapları yok kimse de. O sebeple tartışmaya bile gerek yok.
 • şeriat nedir? önce bunu çözmek lazım. ben hep derim dinler devletlere inmez, bireylere iner diye. kuranı açıp okuyun, devlet yönetimiyle alakalı kaç hüküm göreceksiniz? adalet, liyakat, hırsızların elinin kesilmesi gibi toplamı bir elin parmaklarını geçmez. recm yani zina yapanın taşlanması bile geçmez kuranda.

  peki sorun nereden çıkıyor? şimdi bakalım bu örnekten, süneni ibni mace diye bir kitap var bugün sünnilerin kuran kadar saygı duyduğu kütübi sitte dediğimiz 6 hadis kitabından biri. illaki bunu okuyan sünni müslüman vardır. şimdi kafanda beni silmeden dinle kardeşim, bu kitaba inanıyorsun değil mi?

  bu kitapta bir hadis var ayşeye atfedilen. diyor ki biz recm (yani zina edeni taşlama ayetini) odada unuttuk. keçi geldi yedi bu ayeti. aynen böyle. numarasını ezbere değilim ona da bir zahmet bakıver. ne diyor burada? bir kuran ayetini keçi yiyor ve bu ayet kayboluyor.

  peki sünni inancı ne der? kuran değiştirilmemiştir, kıyamete kadar da kalacaktır cart curt. e şimdi hangisine inanacaksın? ikisini de dene tarafını seç. * bu şeriat denen olayı da bu bizim tarikatçı cemaatçi sünnimiz elli kitabı birleştirip ağlar bize işte şeriat bu diye. e o kitapların hepsi kuranla çelişiyor ona ne diyeceğiz?

  eğer islama inanacaksanız kurana inanın. bu müslümanlar için. yok ben tarihi olarak bakmak istiyorum olaya biraz objektif olsun derseniz de kuran osman döneminde yazılırken neler yaşanmış, osman neden diğer sahabelerin kuranlarına el koymuş, kuranı yazdırdığı komisyona neden zeyd bin sabiti almış da ibni mesudu kovalamış bunları biraz araştırmanızı öneririm.

  edit: imla
 • bu memlekete şeriat gerekli, başkası paklamaz artık. yanlış yapanların bunlar gibi bir kaç tanesini asacaksın taksim meydanına bak bakalım bir daha oluyor mu ;)
 • islam hukuku, dini ne olursa olsun bir ülkenin başına gelebilecek en iyi şeydir, sudi arabistan ve iran gibi şeriati asla kavrayamamış ve uygulayamamış ülkeler yüzünden vahşet olarak algılanmaktadır ancak gerçekte bununla bir ilgisi yoktur.

  toplum düzeni ve adalet sağlamak için kuran ve sünnet esasına dayalı hukuk kuralları bütünüdür. kişisel günahlarla, evinizde ne yapıyor olduğunuzla ilgilenmez. bir başkasının hakkı gasp edilmediği veya toplumda bir kötülüğü yaymak için provoke amaçlı eylemlerde bulunulmadığı sürece şahsi tercihlerinden, günahlarından ötürü hiçkimse yargılanmaz.

  bunun yanında şeriat sisteminde devlet, kişileri suça götüren her türlü yolu kapatmakla yükümlüdür. örneğin; aç insan bırakmamalıdır, açlıktan dolayı yiyecek çalan birine ceza uygulanmaz, yahut zinanın önüne geçmek için gençlere evlenmeleri konusunda yardımcı olmalıdır, kötülüğe özendirici her türlü reklam unsurunu ortadan kaldırmak zorundadır. bu şekilde tüm unsurların ortadan kalkmasına rağmen hâlâ ısrarla suça bulaşıldığında suçun mahiyetine göre ceza verilmektedir.
  hristiyan ve yahudi vatandaşlara kendi dinlerinin şeriatına göre veya tercih ederlerse islam şeriatına göre ceza verilmektedir.

  şeriat konusunda en çok tartışılan konulardan biri de "dinden dönene ölüm cezası uygulanması" efsanesidir. normal şartlarda dinden dönen kişiye hiçbir ceza verilmez, çünkü inanç zaten zorla olabilecek bir şey değildir. ancak bu kişiler toplum huzurunu bozacak, toplumun örfüne ters düşecek davranışları kamusal alanda yapmaları, dinsizliği yaymaya, halkı kışkırtmaya çalışmaları halinde kısa süreli hapis cezasına çarptırılırlar. serbest kaldıktan sora davranışında ısrarcı olması üzerine bu kez daha uzun süreli hapis cezası verilir. tekrar serbest bırakıldığında devam ediyorsa sürgün edilir, sürgün edildiği beldeden bir şekilde geri gelir ve halkı kışkırtmaya devam ederse bu kez idam edilir.

  özetle şeriat hukuktur. kimsenin imanıyla günahıyla sevabıyla uğraşmaz, yalnız toplum düzenini korumaya gayret eder ceza verecekse yalnız bu gerekçe ile verir.
 • "şeriat'ın kestiği parmak acımaz" şeklinde bir atasözümüz var ki en nefret ettiğimdir. bazı insanlarımız da bi hevesle şeriat gelecek şeriat gelecek diye seviniyorlar bu bilgiyi nereden alıyorlarsa !? şeriat gelsin de görün diyesim geliyor.
 • Bir ülkenin başına gelebilecek en kötü şeydir. İnkar edenler iran, sudi arabistan gibi ülkelere bakabilirler.
 • Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ilkesine aykırıdır
 • almanya'da şeriat polisi teşkilatı kuran bir imam gözaltına alınmış. ışid'ci olduğu tespit edilince de vermişler hapsi. git
 • Kur'an'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku.

  kaynak: tdk

  "Şeriat (Arapça: الشريعة), İslam hukuku anlamında İslam'daki farz kabul edilen ibadetler, muameleler ve cezalarla ilgili, dinî hukuka ait tüm kavram ve kurallara verilen isimdir. Fıkıh ise şeriatta bu kanun ve kuralların teorik ve pratik uygulama çalışmaları ile ilgilenen, bir anlamda şeriatın ne olduğunu belirleyen çalışmalara verilen isimdir. Dini terminolojide şeriat ayet ve hadis gibi dinin kaynağı kabul edilen Allah ve hz. Muhammed'e ait sözlere, fıkıh ise dini otoritelerin bu kaynaklara ait sözlere ve fiiller getirilen yorumlara ve bunun ekollerine işaret eder."

  kaynak: wikipedia