sapıklık salgın mı

  • kitlesel şizofreniyi araştırırken, aslında psikolojik vakaların moda gibi yayılabildiğini gördüm. taciz vakalarındaki artış. kaynak haber
    savaşların ve göçlerin çokluğu (şizofreni sıklığı ile göç ilişkisi) bunların ardında bıraktığı travmalar. medya hatta bilinçli projeler (lavrance'in eşicinsel ve tecavüz olayları) aytunç altındal'ın "anadolunun zihin haritası çıkartılıyor" beyanı. bütün bunlar ve vaka artışı tedirgin edici. ciddi müdahale istiyor.
  • 2016'da gerçekleştirilen ABD Başkanlık seçimlerinde Rusya'nın üç büyük teknoloji şirketi Facebook, Twitter ve Google vasıtasıyla seçim kampanyasını manipüle ettiği iddia edilmişti. netflix'te yayınlanan the social dilemma belgeselinde de bu konuya değiniliyor. şirketler, hatta ülkeler bu platformlar üzerinden etkileyebileceği kesimlere manipülasyonlarda bulunarak seçimleri dahi etkileyebiliyor. dolayısıyla sosyal medyada kişilerin bilinçaltına sızarak bazı şeyleri yapmaları yönünde kişilerin yönlendirildiğine inanıyorum. sapıklık elbette kişinin içinde olan bir şey de olabilir ama bu kadar artmasında dış etmenlerin de etkisi bulunuyor diye düşünüyorum.