sakatat

 • Özümüze döndüğümüz besin kaynağıdır.

  (bkz: Kolajen )
 • sakatat yiyenin yarasa yiyenden farkı yok ya
 • kesimi yapılan büyük ve küçükbaş hayvanların kasları dışında kalan yenilebilir yürek, karaciğer, böbrek, işkembe, bağırsak, dalak, dil, beyin, baş, ayak gibi kasaplık olmayan kısımlarıdır. Vücut depo organı olarak işlev yaparlar. Vitamin A, B12, B2, B1, B6, niasin ve sodyum, potasyum, demir, fosfor, selenyum gibi birçok vitamin ve mineral açısından oldukça zengindirler. Kırmızı ete oranla daha az oranda yağ içermeleri ve enerjilerinin daha düşük olması ve yine kırmızı ve beyaz ete oranla daha uygun fiyatlı olmaları bakımından tercih sebebidir.

  Sakatatlar kırmızı ete oranla daha az yağ içerdiklerinden kalori değerleri düşüktür. En fazla enerji değeri olan organ dildir. Protein miktarı ise beyin hariç diğer iç organlarda çizgili kas dokusunun protein değerine yakındır.

  Sakatatlardan karaciğer, dalak, beyin, böbrek ve yüreğin hazırlanması ve servis edilmesi oldukça kolay olmasına karşın kelle, paça ve işkembenin hazırlanması oldukça vakit alıcı ve zordur. Bu nedenle öncelikle çok iyi temizlenmesi, pişirilme yöntemlerinin iyi bilinmesi, çiğ veya az pişmiş sakatatın tüketilmemesi, uygun koşullarda ( maksimum 3 C) muhafaza edilmesi, sunulması aşamasında sebzelerle temas etmemesi, çiğ ve işlenmiş sakatatın ayrı ayrı depolanıp muhafaza edilmesi, sakatat ve etin aynı depoda, dolapta muhafaza edilmemesi oldukça önemlidir. Ete nazaran çok daha çabuk bozulabilen ve doğal niteliğini kaybeden sakatatları alır almaz hemen tüketmek yoluna gidilmelidir.

  http://gidabilgi.com/Makale/Detay/her-yonuyle-sakatat-f27fa4#.XqNAHYBzlBo.link
 • Korkum olan tek yiyecektir. Hayvanın en iyi yerinden, en güzel şekilde pişirilmiş bir eti önüme getirin ve bu ciğer deyin. Ben o etten ciğer kokusunu alıyorum ve yediğim anda kusuyorum. Denedik yanı denemişler. Kustuktan sonra söylediler.
 • Hayvanın et harici değerlendirilen kısımları
  Fazla abartmadan aramasamda denk gelirsem yerim ,Kokoreç , ciğer şiş , kelle paça ve işkembe çorbası
 • kokoreçi muaf tutarsak, sakatat yemek ve içeceklerinden pek hoşlanmıyorum, damağıma hitap etmeyen beslenme şekli.
 • Kokoreç haricinde hiç sevmediğim yerlerdir. Özellikle kokudan dolayı yiyemiyorum.
 • çok severim kendilerini. kokoreç, mumbar, beyin salatası, ciğer tava, ciğer şiş, yürek, böbrek... gibi bilumum güzel gıdaların ham maddelerine verilen isimdir.
 • (bkz: sakat at) (:
 • hayvanların dombili etleri dışında kalan yencek kısımlarıdır.
  misal ciyer böbrek dalak falan hep sakatattır.