saç

 • Keratin adlı protein türünden oluşmuş kılların binlercesinin bir araya gelip insan kafasının üzerinde oluşturduğu kıl kümesidir.
 • bol bol dökülen hede
 • Üniversite yıllarında çokluğuyla sevindiren, meslek hayatında terk-i diyar eyleyen, onunla da olur onsuz da diyebilme rahatlığını gösterdiğinde her şeyin yolunda gittiği kafa kıllarıdır.
 • annemin sürekli bıktım şu kıllarınızdan deyip sinirlenmesi. ne yapayım yani kafamı sıfıra vurdurup ağda mı yaptırayım
 • saçlarımızı severiz, saçlar kadınları güzel yapar, arzu nesnesidir bir yerde. sırf bu tellerle uğraşmak için kocaman bir endüstri oluşmuştur boyası vardır, şampuanı, kremi, jölesi binbir türlü şey...sırf bu tellerle uğraşan meslek dalları vardır, hergün onlarca saç ellerler başkalarının kafasında. anneler çocukların saçlarını şefkatle tarar, sevgilinin saçı sevilir mesela, öpülür, koklanır. sonra birgün o saç tellerinden bir tanesi özgür olmak ister ve yola düşer. kendini bilinmedik diyarlarda bulur. sonra ne mi olur? birden "ayy yemeğimden saç çıktı iğreeeenççç" cümlesiyle kendine gelir. o kadar emek,boyalar, şampuanlar, milyar dolarlık endüstri boşa boşa gitmiştir, "e demin öpüp kokluyodun noldu şimdi?" bile diyemez zavallı saç teli. anlar ki yalnızken hiçbir anlamı yoktur...
 • 35 yaşında, çocuklu çombalaklı bir hatun kişi olarak, 1 seneye yakin bir süredir makineye vurmak suretiyle cilesinden kurtuldugum ancak yine de zaman zaman omuzumun üzerinden savurmayi özlediğim, başımın üstünde besledigim kıl topluluğu.
 • (bkz: döküldü ya la)

  Oğlumun kıvır kıvır saçlarına taktim bu ara. Sürekli saçını oksadığımdan velet beni görünce elleri başının üstünde bağırarak kaçıyor.
 • yazları yüzünüze boynunuza falan yapışıp çok rahatsız eden organdır.
  ya topuz yapılmalı yada kısa kestirinmelidir.
 • Ne oglanlarin ne de kizlarin ekvatorun yaricapi kadar uzatmalarina anlam veremedigim kil toplulugu.
  Neyse. Simdi size saç şekillendirmek adina harika bir tuyo verecegim. *
  Sacim bu kadar uzamadan once sac sekillendiriciyle arkaya dogru attiriveriyor, saclarimin havadar durmasini sagliyordum. Lakin saclarim bir santim falan uzadigi icin * bu is o kadar basit olmuyor. Cunku uzadikca bukle bukle dalgalar olmaya basliyor. Ben de bu yuzden sacimi sekil verecegim tarafin tersine kurutuyorum, sekil verirken de sacimi oldugu gibi obur tarafa dogru attiriyorum. Eskisi gibi havadar duruyor. *
  Bu formulu on gun once falan kesfettim. Cok mutluyum. Ve kendimle gurur duyuyorum ya, sahiden. (bkz: blog sözlük itiraf)
  Bu arada, sac muhabbeti yapmayi cok sevirem. Gn.