sabahattin ali

 • türk roman ve hikaye tarihinin gelişimi içerisinde, en gerçekçi yazar olarak nitelendirilen usta bir isimdir.
  Ayrıca severek okuduğum kürk mantolu madonna kitabının yazarıdır.
 • üslubu ile beni benden alan yazar. sayesinde bir çok kelimeden haberdar olduğum, öykülerinde başka diyarlara gittiğim ve genellikle ağlayarak okuduğum yazar . değirmen kitabındaki öykülerini neredeyse her fırsatta anlattığım ve herkese tavsiye ettiğim değerli kişi.
 • Bir eser okunduğunda kelimeler kişiye el uzatıyorsa, kelimelerin gücü daha doğrusu yazarın gücü anlaşılır.
 • "bahar vaktinde kırılan daldır..." ilgilenenler için hakkında uzun ve çok emek verilmiş yazılar...sabahattin ali 1sabahattin ali 2
 • (bkz: kürk mantolu madonna)
 • sinop cezaevinde yattığı koğuşu gördüğümde orayı anlattığı öykülerini daha da sevdiğim yazardır . çoğu kitabını okuduğum yazarın Kuyucaklı Yusuf' u kalbime taht kurmuştur . Çok sevdiğim başka bir yazar olan Nazan Bekiroğlu' nun da diline hayran olup bir gün kuyucuklı yusuf' un girişi gibi bir kitap yazmak istiyorum diyerek Mücella' yı yazması beni ayrı bir mutlu etmiştir.
  şu sözünün ben de yeri başkadır. " Kitapları sevmeyen insanları da sevemedim hiçbir zaman "
 • Yoğun düşünceleri oldukça duru bir dille yazabilen güzel bir yazardır.
  sabahattin ali kimdir?
  Sabahattin Ali'nin şiirleri olan 10 meşhur şarkı
 • Kitaplarda okuduğun depresyon kelimesine bir cankurtaran simidi gibi sarılırsın.Çünkü nedense hepimizde, maddi olsun, manevi olsun, bütün dertlerimize bir isim takmak merakı vardır, bunu yapmazsak büsbütün çılgına döneriz.
  ~(bkz: içimizdeki şeytan)~
 • "Benim beklediğim aşk başka!
  O bütün mantıkların dışında,
  tarifi imkansız ve mahiyeti bilinmeyen bir şey.
  Sevmek ve hoşlanmak başka;
  istemek bütün ruhuyla, bütün vücuduyla, her şeyiyle istemek başka...
  Aşk bence bu istemektir.
  Mukavemet edilmez bir istemek!."
  (bkz: kürk mantolu madonna)
 • Bugün doğum günü olan Türk yazar. *
 • sinop cezaevini(şuan müze) gezdiğimde bir kere daha üzüldüğüm yazar.
  sinop cezaevinin bulunduğu sokak sabahattin ali sokağı, koğuşun adı gene sabahattin ali koğuşu. ne büyük ironi. yaşadığı zaman vatana ihanet mantığı ile o cezaevinde bir suçlusun ve yıllar sonra oralara adın veriliyor. aynı zamanda yazdığın kitaplar yaşarken yasaklı, öldükten sonra en çok okunan kitap oluyor. ülkenin ne büyük çelişkilerle dolu olduğunu da gösteren bir kanıt. sadece sabahattin ali için de değil yaşarken kahraman ölürken hain, yaşarken hain öldükten sonra kahraman olan bir çok karaktere sahip bir ülkeyiz. üzücü.
 • Ahmet kaya'nın "karayazı" şarkısının sözleri de ona aittir. Roman ve öykü bir yana şiirde de iyidir kendileri. Ruhu şad olsun.

  "... Ey gönül gene bu gece
  Kederim geceden yüce
  Gel susalım beraberce
  Böyle imiş karayazımız "
 • içimdeki melun şeytanı boğacağım....
 • kendisini kuyucaklı yusuf kitabıyla tanıma fırsatı bulduğum mükemmel bir yazar.
 • ---Bahtiyar Köpek---
  Niçin hep acı şeyler yazayım? Dostlar, yufka yürekli dostlar bundan hoşlanmıyorlar. "Hep kötü, sakat şeyleri mi göreceksin?" diyorlar. "Hep açlardan, çıplaklardan, dertlilerden mi bahsedeceksin? Geceleri gazete satıp izmarit toplayan serseri çocuklardan; bir karış toprak, bir bakraç su için birbirini öldürenlerden; doktor bulamayanlardan; hakkını alamayanlardan başka yazacak şeyler, iyi güzel şeyler kalmadı mı? Niçin yazılarındaki bütün insanların benzi soluk, yüreği kederli? Bu memlekette yüzü gülen, bahtiyar insan yok mu?"
  Hiç olmaz olur mu? Arayıp, bulup görmek lazım. Bunun için de kenarı köşeyi araştırmak istemez. Her şey apaçık ortada, göz önünde. Sade güler yüzlü, bahtiyar insanlar değil, bahtiyar köpekler bile var.
  (bkz: sırça köşk)
  (bkz: kitaplardan güzel alıntılar)
 • Son günlerde kendisiyle ilgili hazırlanan bir projede çalıştığımdan başlığı görünce çok heyecanlandığım yazardır. Hayat kendisine zorlaştırıldıkça ayakta durmaya çalışmış ve fakat hayattan çekilip çıkarılmıştır.
 • orhan veli, yanlış hatırlamıyorsam, sabahattin ali'nin ot ticareti yaptığından bahsediyor. nahid hanıma yazdığı mektuplarda. ikisi de nahid fıratlı'ya aşık olmuşlar zaten.

  gerçekçi edebiyatın yakınından bile geçemeyen, kendi halinde türk edebiyatının yozlaşmışlıklarını dile getirmeye çalışmış yazar. kürk mantolu madonna'daki raif ve daha sonra içimizdeki şeytan'daki ömer'de kendisini yazmıştır. aynen bu karakterler gibi, zaıf iradeli, olmayan dertler edinen, hayatı pişmanlıklarla geçmiş, gözlemi kuvvetli, ahlaki değer kavrayışı yüksek olsa da uygulamada pek iyi sayılamayacak yazarımızdır.
 • kürk mantolu madonna kitabının 2000'lerde nasıl yeniden okunur olduğu uluslararası ölçekte dikkat çekmiş olan yazar. Sabahattin Ali’s Madonna in a Fur Coat – the surprise Turkish bestseller
 • "geçmedi yare sözümüz
  yollarda kaldı gözümüz
  yere sürüldü yüzümüz
  böyleymiş kara yazımız.

  çiçekler açılmaz oldu
  pınarlar içilmez oldu
  yar bize gülmez oldu
  böyleymiş kara yazımız.

  yalnız ona yar demiştik
  onda bir şey var demiştik
  o bizi anlar demiştik
  böyleymiş kara yazımız.

  hey gönül gene bu gece
  kederim geceden yüce
  gel susalım beraberce
  böyleymiş kara yazımız"

  (bkz: kara yazı)
 • Ölüm yıldönümü olan yazar. Mekanı cennet olsun.

  “sonra çıkıyorsun dışarı bakıyorsun güneş hala tepede. Bir cigara yakıyorsun ve yıllardır kurduğun cümleyi bilmem kaçıncı kez kuruyorsun; N’apalım kısmet değilmiş.”
/ 2