rize

 • yeşil, mavi doğa ve doğallığın tüm haline ait cennetten inme ilimiz. Rize güzel memleket çay kokar, çiçek kokar, toprak kokar her yanı...
 • çay, ayder balı ve ayder yaylasıyla bilinen yeryüzündeki cennet
 • ...Gökyüzüne baktığın zaman bulutlarla dağlar rakseden burda. Sert bir rüzgar eser, bir yağmur yağar; sular akar gökten toprağa, gözyaşları yükselir topraktan göğe.
  Toprak seninle yaşar, sen toprakla. hüznünde teselli eder, sevincinde seninle horon eder. Toprak senin elinden tutar her defasında. İşte o Zaman yaşadığını anlarsın. Gökle yer arasında kaldığın Zamanlarda toprağı tercih edersin. O seni Nasıl olsa gökle buluşturur.

  Çember takan, yaşmak takan, peştemal giyen, ayağı yün çoraplı kadınların; başlık takan, taka takan, mintan giyen, ayağı çarıklı, çarığın üzerinde çapulalı erkeklerin izleriyle doludur toprak burda.
  Toprak kadar doğal insanlar Yaşar. Ilgaz yükselir gözlerinde. Kah bir orman kah bir yalnız çam. Nefesleri kaçkar kokar. Ciğerlerinde taşıdıkları toprak kokusunu bir alırlar Bi verirler. Doğayla alışverişleri ayla Denizin birbirlerini çekmesi gibidir. Yerle göğün dans etmesi gibi, her gün ve gece. Hayat hep bir med ve vezir halidir. Gidersin ve gelirsin. Gidersin gelirsin.
  toprak yoğurmuştur insanı burda. İnsan da bunu kabullenmiştir.
  Burası böyledir işte orda yaşanan ne varsa, varsa yoksa toprak kokusu...