recep tayyip erdoğan

 • (bkz: rte)
 • uzmanı olduğu konular;
  siyaset
  felsefe (özellikle islam felsefesi)
  filoloji
  tarih
  hukuk
  gazetecilik
  uluslararası ilişkiler
  mikro ve makro iktisat
  beslenme ve diyetetik
  aklıma geldikçe güncellerim listeyi.
 • (bkz: ömür törpüsü)
 • akp'nin 1.cumhurbaşkanıdır.
 • Eski bir entryimde kendisini sevdiğimi söylemiştim ama artık yeter buraya kadar.Özellikle düşünce özgürlüğü üzerindeki baskı beni çok yoruyor bunaltıyor.Bu arada yerel seçim tahminim akp 37-38 arası alacağını düşünüyorum.
 • adalet ve kalkınma partisinin genel başkanıdır. cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturur.
 • ana haber kanallarının taciz ve tecavüz haberlerini yayınlamasıyla ilgili şunları söylemiş;

  "Televizyonların yayınları da bu işi zıvanadan çıkardı. Buradan medyaya sesleniyorum. Lütfen bu yayınlarınızı kesintiye uğratın. Yoksa bu milleti çileden çıkaracaksınız"

  bunları engellemek için hukuku kullanacağına, bireyleri küçüklükten itibaren bilim ve medeniyet hedefiyle eğitecek bir eğitim sistemi inşa edeceğine, toplumun ahlak düzenini bozacak hareketlerden kaçınacağına, beyefendi yayınları kesip sansür uygulamakta buluyor çözümü. 21.yy'da diğer ülkelerin hükumetleriyle aramızdaki farkları soracak olurlarsa, işte bu örneği yüzlerine yüzlerine vurursunuz.

  alıştınız tabi her şeyi sansürlemeye, halının altına süpürmeye. kolay çünkü, önemli olan milletin bilmemesi. yoksa küçücük çocukların yaşadığı pislikler, o tecavüzcü aptal ibnelerin sokaklarda rahat rahat dolaşmasından kime ne değil mi?
 • Kendisi için öleceğini iddia eden tebaası olan, iktidar partisine üye cumhurbaşkanımızdır. Futbola yeteneği olan fakat babası izin vermediği için kariyerinde yükselememiş kişidir.
 • Dünya lideri olan Türkiye Cumhurbaşkanı
 • Her şeyden anlayan cumhurbaşkanımız var ne kadar şanslıyız değil mi?
  Öyle alanında yıllarca ihtisas yapmış insanlara gerek yok, şıp diye bir KHK oldu bitti. Böylece düşünmemize gerek kalmıyor. nasıl olsa bir hiçbir şey yapmadık, suçumuz yok değil mi?
  Böyle bir konfor var daha ne istiyoruz?
  Huzurla acun programı izlemek varken neden doçentlik, eğitim, ekonomi, etik, ahlak vb bok püsürü düşüneceğiz ki?
  Gerçekten çok saçma.
 • Doktoradan doçentliğe geçişteki yardımcı doçentlik aşamasının kaldırılması için yöke talimat verdiğini açıklamış olan cumhurbaşkanı.

  Peki neden?
  Hangi bilgi? Hangi gerekçe? Neden 5 sene önce değil? Sen alanında uzman bir akademisyen misin? Nasıl vardın bunun doğru karar olduğuna?

  Belki bu yeni karar türk üniversiteleri için inanılmaz faydalı olacak belki de bi boka yaramayacak. Bununla ilgili bir fikrim yok. Ben sadece karar alan arkadaşın gerekçesini merak ediyorum.
 • Yaptığı her açıklaması ile olay olan cumhurbaşkanı.
  --- spoiler ---
  Boğaziçi Üniversitesi, milletin değerlerine yaslanmadığı için uluslararası alanda beklediği yere gelemedi.
  --- spoiler ---
 • Cumhurbaşkanıyla ilgili ilginç bir rüya gördüm.Cumhurbaşkanına biri camilerle ilgili bir soru soruyor,Cumhurbaşkanı bizim işimiz yıkmak değil yapmak dedi ,o arada makam koltuğuna ben geçtim,biraz ilerleyince karanlık bir yere girdik,yol banklarla daraltılmışdı,aklımda tek bir soru neden önümüzde araç gitmiyor,karanlık yerden çıkınca yavaşladım ki konvoy bize yetişsin,biraz ilerleyince gri üniformalı biri el feneriyle sağa çek dedi,o an aklıma gelen tek şey suikastti,hemen arabayı çevirdim,iki yüz üç yüz metre sonra konvoy karşımıza çıktı,konvoyun içine girmek için hamle yaptığımda rüya bitti.
 • esad'ın danışmanı shabban'ın hakkında ağır açıklamalar yaptığı, en son barzani tarafından kandırılan asrın lideri.

  okumak için
 • chp lideri kemal kılıçdaroğlu'nun başlattığı adalet yürüyüşünden dolayı tabanını da kaybetmeye başlayan akape genel başkanı ve cumhurbaşı.

  emperyalistlerin sağlam gazetelerinden new york times kendisiyle ilgili bir makale yazmış.

  'türkiye'nin demokrasisini yıpratan biri olarak gören kentli, liberal, laik türklerin harekete geçmesine hizmet etti"

  çeviri
 • blogsozluk.com'a tib engeli getirebilme potansiyeli olan başlık.
 • bugün yapmış olduğu amerika ziyaretinde trump ile konuşurken çevirmen konuştuğunu yanlış çevirdi.

  şimdi değinilmesi gereken 2 nokta var.

  1- çeviri kasıtlı olarak mı yanlış lanse edildi? çünkü atlanan noktalar önemliydi. bu erdoğan'ın kontrolünde mi oldu? takip eden türkler zaten ingilizce anlamaz, ben laflarımı söylemiş olayım, çevirmen amerika'nın istediği şekilde tercüme etsin diye mi düşündü yoksa gerçekten bir hata mı oldu?

  2- hata gerçek bir hataysa yani bilerek yapılmadıysa böyle önemli bir noktada dil bilmeyen birinin işi nedir?

  2.nin olduğunu sanmıyorum. büyük ihtimalle çatır çatır konuştum izlenimi yaratmak için istediklerini dedi, tercümana da söylemesi gerekenleri önceden söyleyip amerika'nın hoşuna gidecek şekilde aktarmasını istediler. yani ikili oynadılar. türkçe kullanırken türkiye'nin hoşuna gidecekler söylendi, ingilizce aktarılırken de amerika'ya yarandılar.

  bu noktada hatalı tercüme edecek bir çaylağa güveneceklerini sanmıyorum.

  şunun gerekirse her dilde aktarılması lazım: türkiye'nin bütünlüğüne karşı olan, türk ulusunun huzurunu bozmak için birçok yol deneyen, gerek silahlı gerekse uluslararası arenadan destek alarak bunu yasal kılmaya çalışan istisnasız her örgüt türkiye'nin düşmanıdır. bu islamcı bir örgüt olabilir, ypg/pyd gibi karma bir örgüt olabilir, ülkenin içinde örgütlenen ve doğuyu mesken bellemiş pkk olabilir. isimlerin önemi yok.
 • savaş görmeden başkomutan olan türkiye cumhuriyeti'nin halihazırda görevde bulunan ama tarafsız kimliğe bir türlü bürünemeyen cumhurbaşkanı koltuğunda oturan isimdir.
 • 86 doğumluların bile kendisinden başka başbakan hatırlamadığı politikacı
 • 15 yıllık iktidar olan hükümetin kurucusu ve cumhurbaşkanı.

  15 yılda;

  Ülke yasama-yargı-yurutme cooook başarılı düzeye gelmiştir. Cooook bağımsız coook mükemmel.

  Gazeteciler, akademisyenler hep icerideler çünkü onlar büyük resme engel olanlar.

  Döneminde hiiic tanımadığı tanışmadığı kişiler tarafından darbe girişimi olmuştur. Gerçekten arkasindan hiiic tanımadığı kişilerce kuyusu kazilmistir.

  Döviz kuru kendisinin ve partisinin hiic suçu yokken tamamen muhalefetin yüzünden 4 lirayi görmüştür. Hala kiliştaroglu yüzünden bu seviyelerdedir.

  Komşu ülkeler ile sorunumuz vardır ammma bu sorun tamamen onlardan kaynaklıdır. Zira bunca yıldır hiic sorunumuz yokken sayın cumhurbaskanimizi cekemeedikleri için bi takım oyunlar yaparak sorun yaratmışlardır. 81 düzce 82 musul 83 neresiydi bilmiyorum.

  Üniversite diplomasi bi takım insanlar tarafından bizden gizlenmek icin yakılmış yıkılmıştır. Saçmalamayın diplomasız cumhurbaşkanı mı olurmuş? Hep kiliştaroglu yüzünden.

  15 yıldır tek alanda yönettiği ülkeyi ? daha daa mükemmel?muhteşem? muazzaaam? yönetilmesi için başkanlık istemektedir? Bunu bende anlamadım ama suç yine kiliştaroglunundur.

  Velhasıl-kelam bi dönem sonra hatırlanmayacaktır. Bu hakkındaki herşeyi özetler.
/ 3 »