psikoloğa gitmek

14 entry daha

 • türkiye'nin tamamının yapması gereken eylem.
  farkında olduğunuz ve olmadığınız büyük, küçük herkesin problemleri var. evet senin de var.
  kayda değer konularda bilmediğinizi bilmemek nasıl korkutuyorsa sizi; haberinin dahi olmadığı zihinsel sorunlarından da o derece korkmalısın.
  tabi ki psikolog seçimi çok önemli. imkanı olan parasına kıymalı. sonuna kadar değer.
  yaşam koçlarından da uzak durun. *
 • Bana kalırsa bu devirde herkesin gitmesi gerekir. Çünkü çoğumuz mutlu gibi gözükmeye çalışan gösteriş meraklısıyız. Sosyal medyanın bunda payı oldukça fazla. tatmin olmuyoruz hep daha fazlasını ve hep daha iyisini istiyoruz. Bu da bizi az insan yapıyor. Diğer çoğunluğun ise gerçek dertleri olduğu için böyle dertleri yok. Sonuç olarak herkesin gitmek için kendince sebepleri var. Bir kere gittim çok da bir fayda sağladığı söylenemez. Tekrar gider miyim belki çok önerilen birisi olursa. Çünkü bazen yargılanmadan dinlenilmeye ihtiyaç olabiliyor.
 • Psikopat insanların normal insanlarda oluşturduğu etki nedeniyle gidilen yer....psikolojisi bozuklar gitmez yani :)Ürünleri gider Saçma olsada gerçek bu
 • psikiyatrist e gidin tedavi olun psikoloğa gidecene mahalledeki falcı daha iyi
 • psikologdan aydınlanma beklemek... aynı şekilde diyetisyenden de mucize bekleyip bir haftada yıllarca aldığı kiloyu vermeyi bekleyen kesim. kendi hastalarımdan biliyorum.
  fizyoterapistten de bir haftada kısmı felçli dedemin koşarak oradan ayrılmasını bekliyorduk biz. ama evde asla yapmıyordu egzersizlerini dedem. ama bekliyoruz. nitekim olmadı.

  doğuda çalışırken hastanemiz büyük olmasına rağmen psikologla aynı odada hasta baktım. onun hastası gelince ben çıkıyordum benim hastam gelince o.

  bir yerden sonra beni de psikolog sandı hastalar, kışın soğuğunda odadan çıkmakta pek işimize gelmeyince kalıp dinlemeye başladım bazı hastalarda bende sessiz sessiz.

  öncelikle çok ilginç vakalar var. senelerce ben de antidepresan kullandım bir dönem. ama bazı vakalar ilaçla geçecek şeyler değil. benim ki anksiyete kaygı bozukluğu ki bazen de doğrusu sağlıkta çalışanlar kafamı rahat olsun gibisinden çok rahat antidepresana yönelebiliyoruz.

  ama hasta durmadan el yıkıyor. obsesif kompulsif bozukluk. ilaç tedavisi bazen gerek duyuluyor ama psikologluk iş. ona ödevler veriyordu arkadaşım. geldiğinde 30 dakikalık terapide bile başta 2 dakikada bir el yıkayan ve benim of darlandım dediğim hasta 30 dakika da 2 kez el yıkayınca nasıl mutlu oluyordu arkadaşım.

  sonra altını ıslatan bir çocuk. psikolog desteği ile bundan kurtulmuştu.

  benim de çocukluk travmalarım için terapi yapalım mı diye konuştuk açıkçası arkadaşım ilk seyansta bıraktı. tanıdık olunca duygusal bağ da etkili olunca faydalı olamam diye.

  yani psikoloğa herkes, hayatın anlamını arıyorum. sence sevgilimden ayrılayım mı ki bu soruyu da çok duydum arkadaşıma sorulurken. psikolog size fikrini söylemez. sizin için en doğru hangisi olacaksa şartlar doğrultusunda ona yönelmenizi sağlar.

  misal kocasını aldatan sevmeyen bir kadına batıda olsak rahatça boşanmasına yönelik bir yol gösterirken türkçesi sevmiyorsan boşan kardeşim iken , boşanırsa doğuda o kadın başkasını seviyorum diye öldürülür ne yazık ki. yani bir kadının ölmesine engel olmuş veya ötelemişti o psikolog arkadaşım. bir nevi yuvası kurtulmuştu.

  yani bu başlıkta diyetisyen zayıflatır yeme der bir kağıt verir diyenlerin de psikologa sadece arkadaşına anlattıklarını anlatıp onun da aman bee takma kanka diyeceğini sananları görmüş oldum.

  milletin ne dertleri var görseniz, bizim hayat gayemiz, aşk acımız tırı vırıymış dersiniz. (doğuda tırı vırı denilen bir olta çeşidi ile balık tuttuğumuz günler de aklıma geldi bakın şimdi.)
 • falcılıktan bile bahsedenler olmuş. gerçekten çok yazık. bu mesleğin ne gibi etik gereklilikleri var maalesef hiçbir fikrinizin olmadığı halde savunduğunuz yargıları görmek üzücü. yararlı olmak zarar vermemek aynı doktorların edindiği temel prensip gibi bizim de temel prensibimizdir. eğer kişinin fayda görmeyeceğini düşünüyorsak gerekli yönlendirmeleri yapmakla yükümlüyüz. lütfen ihtiyaç duyduğunuzda başvurmaktan çekinmeyin. işin aslını anladığınızda karalamaların hiç de gerçekçi olmadığının farkına varacaksınız. Psikolog yol gösteremez gösterirse bilin ki gerçek psikolog olamaz. Kişi doğru yönlendirmelerle kendi doğrusunu ve gitmek istediği yolu bulur. Terapilerin amacı budur, bir reçetesi yoktur. Her birey biriciktir bu nedenle kişiye göre planlama çizilmektedir formülasyonu oluşturulmaktadır. Bireylerin psikolojileri basamakları sonsuz birer merdiven gibidir bu merdivenleri tırmanırken danışanın özverisi en önemli faktördür. Bir mucize beklemek yanlıştır, ha ama ben mucize bekliyorum diyorsanız bir falcıya danışabilirsiniz.
14 entry daha