prag

 • çekya'nın başkenti ve en büyük şehri.
 • Akla direkt Franz Kafka'yı getiren şehir.
 • Kafka milena aşkının geçtiği yer.
 • 10 yıllık bi süreç içinde oturma planı kurduğum şehir. 15-20 yıllık bi süreç içerisinde de çekya vatandaşı olmayı planlıyorum.

  her yerden müzik sesi duyabileceğiniz, hem tarihin izlerini korumuş, hem de içki kültürüyle zirvede olan, insanda yaşadığını hissettiren efsane şehir.
 • Sokakları tarih kokan şehir.
  Prag ziyaretim sonrası bir kaç öneride bulunmak istiyorum. Eğer yolunuz prag'a düşerse;
  1- Astronomik saatin gösterisi izleyin.
  2- Kafka hayranıysanız kesinlikle kafka müzesini ve bir zamanlar kitaplarını yazdığı Altın yolda yer alan 22 numaralı evi gezin.
  3- Kendilerine has biralarından tadın. Şehir merkezinde Krćma adlı bir mekan var. Orada çeklerin ünlü yemeği olan gulaşı ( menüdeki ismi : Kraví guláš s chřenem, domacje vošouchy, celtový knedlec. ) deneyebilirsiniz.
  4- Karl köprüsünde yürüyüş yapıp, fotoğraf için güzel kareler yakalayabilirsiniz.
  5- Prag kalesinin içinde yer alan St. Vitus katedralini ziyaret edebilirsiniz. Gerçi içinde pek bir numara yok.Lakin dış görünüşü büyüleyici.
  6- Prag kalesinin içindeki Altın yolda yer alan, ortaçağ işkencelerinin yapıldığı mağaraları ziyaret edebilirsiniz. Hatta bununla ilgili blogumda bir yazı paylaşmıştım. Okumak için link burada.
 • Nazım Hikmet'in sürgündeyken dönemin edebiyatçılarıyla beraber absinth içtiği bir cafe bulunduran şehir. Vlatava Nehri kıyısındaki bu cafede kendisinin bir fotoğrafı da Bulunmaktadır
 • ciddili tarihi şehir, sağından solundan gökdelen çıkanlarından değil. o kaleye gidin, ama yürümeden gitmenin bir yolunu bulun, meşhur köprülerinin dibindeki irish publara girin 1001 çeşit biralarından için, akşam peşinize takılan siyahi abilerin fike fike fike fike diye peşinizden gelmelerini yaşayın, paso yürüyün, sokak sanatçılarına takılın, evsizlerle satranç oynayın, çok memleket hasreti çekerseniz kumarhaneye girin kesin en az 3 türk ile karşılaşırsınız.

  (bkz: bir budapeşte değil)
 • o katedrallere, striptiz klüplerine, kumarhanelere zaten gideceksiniz. hey sen okuyan, eğer bir gün yolun buraya düşerse cross club diye bir yer var. ne yap et oraya uğra! s. et katedrali, operayı falan. sanat manat bir yere kadar. onları zaten görürsün ama o ortamı gör. bahçesi falan yazın çok güzel oluyor. dibinde üniversite ortamı var. git ve üniversite nasıl yaşanırmış gör, kaldığın yere büyük ihtimalle metroyla döneceksindir, dönerken bolca ülkenin sistemine söversin. unutma orayı. beyaz tavşanı takip et!
 • Seyahat planlayanların şehir içi ulaşım detayları için bu yazıyı okudukları şehir.
 • meb'in zamanında bana yaptığı en büyük iyilik prag şehrine ücretsiz 15 günlük gezi düzenlemesiydi herhalde. liseden seçilen 14 arkadaş istisnasız hayatlarının en güzel anlarını burada geçirmiştir. üzerinden 4 sene geçmesine rağmen hala daha fotoğraflarına bakar, iç çekerim.
  prag... sen mi büyüksün ben mi?!