person of interest

 • 2011-2016 yılları arasında CBS ekranlarında yayınlanan kurgu, suç ve dram türündeki dizidir. Jonathan Nolan tarafından yaratılmış ve senaryosu yazılmıştır. kısaca konusu ise, Harold ve Nathan her insanı kameralarla takip edip, planlanmış terör girişimlerini bildiren bir yapay zeka (the machine) yaratırlar. her bölümde farklı bir olayı çözmeye çalışırlar. dizinin son iki sezonu, diğer sezonlara göre daha çok aksiyon barındırır.

  imdb

  trailer
 • yapay zekanın da duygusal olabileceğine bir örnek olan dizidir. bir hacker'ın bir cia ajanını kiralamasıyla başlar. bu 2 yoldaş dizi boyunca insanları kurtarır, bazılarını öldürür. "irrelevant" yani devletin ilgilenmediği suçlara engel olurlar. 5 sezon. final efsanedir. ağlamayan adamı ağlatabilir.
 • bu dizi ile ilgili burada belirtmeyi kendime farz gördüğüm iki husus var efenim:
  1-)Lütfen ilk sezonu izleyip sonra "bu ne yea her taraf filler bölüm bunu nasıl got ile karşılaştırıyorlar çöp bu dizi ıyeağkk" demeyin. sadece devam ediniz. ikinci sezonun ortalarına doğru feci saran bu yapıt, üçüncü sezonda halay çektirir, son iki sezonda da gözünüz yaşlı bir biçimde, "applause" eşliğinde kendinizi bulursunuz. Tam bir başyapıttır efenim. İzleyin, izlettirin, birilerine şiddetle önerin etc.
  2-)CBS, allah belanı versin.

  edit: imla
 • her bölümüne oscar verilir, ama final bölümüne 50 kuruş verilmez.

  edit: cbs, allah belanı versin +1
 • acayip kompılolu dizidir.
  izleyince her kameradan tırsar olursunuz.
 • İzleme listemde biraz gerilerde olmasına rağmen Öneriyle öne alıp izlemeye başladığım dizi.
  Sadece 5 sezonu var. Bu yüzden yavaş izlemeyi tercih ediyorum.
  Baya güzel sadece başlangıç sözleri için bile izlenebilir.

  --- spoiler ---
  "You are being watched. The government has a secret system: a machine that spies on you every hour of every day. I know because I built it. I designed the machine to detect acts of terror, but it sees everything. Violent crimes involving ordinary people, people like you. Crimes the government considered irrelevant. They wouldn't act, so I decided I would. But I needed a partner, someone with the skills to intervene. Hunted by the authorities, we work in secret. You'll never find us, but victim or perpetrator, if your number's up...we'll find you."
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---
  Az önce 4. Sezon finalini izledim ve makinenin harold ile konuştuğu sahnede içim acıdı. Kendisini ufak bi çocukmuş gibi sevesim geldi.
  Welcome to the machine

  Mükemmel bi dizi.
  --- spoiler ---
 • İlk izleyişte son bölümlerde ağlarsınız. 2. İzleyişte her bölümde. Wait for me
 • Benim için iki efsaneden biridir (diğeri fringe).
 • ana teması yapay zekanın kameralar vasıtası ile topladığı bilgilerden yola çıkarak suçlu ya da kurbanı önceden tahmin edebilmesi üzerine dayanan dizidir. bu teknolojiyi kullanarak suçu önlemeye çalışan ekibin her seferinde tere yağından kıl çeker gibi işleri yola sokmasından dolayı zaman zaman sıkıcı olsa da; gerek oyuncular ile kurulan bağdan gerekse ilerleyen bölümlerde dizinin bambaşka bir yola girmesinden dolayı kendisini seyrettiren bir dizi. dizinin son bölümü gelip çattığında içimde burkulma olmuştu.
 • Bittiğinde üzülmüştüm yalan yok.
  Öyle uzun uzun yazmayacağım bir cümle ile özetleyeceğim.

  " İzleyin, pişman olmayacaksınız. "