papatya

 • Naif bir çiçek, kuzenimin lakabı, sakinleştirici bir çay türü ve efsane teoman şarkısı.
 • sarı ve beyaz renk uyumunu dile getiren, doğada çokça bulabileceğiniz çiçek türü.
  eskiden 12 tanesini bir araya getirip'*' anneme götürürdüm, ancak onların da canı olduğu düşüncesi zihnime yer ettiğinden beri çiçekleri hatta yaprakları dahi koparmamaya özen gösteririm.
  ***
  papatya dolu kırlarda koşardık çocukken; hatırıma geldi şimdi hasretle karışık huzur doldum. sahi nereye kayboldu o kırlar?
 • Çok şirin ,kibar, tatlı bir çiçektir. Diğerlerine benzemez.
 • naifliğin bir sembolüdür bence. ve bu başlığı görünce üç şarkı birden canlandı zihnimde.
  papatya gibisin
  ah şu papatyaa fallarııı
  ve tabi ki teoman
 • Seviyor sevmiyor diye canından etme papatyayı
  Dalından ayrılanın bilirim bitmez tükenmez âhı...
 • çok seviyorum
 • teomanın seslendirdiği şarkı özlem tekin vokaliyle. o şarkı için saçlarımı kısacık kestirip sigaraya başlamıştım. severim çok
 • Sana nice aşk dolu sözler söyleyebilirim.
  Lakin sen şimdi bir gülümsersin, başım döner, nutkum tutulur, düşer bayılırım diye endişeliyim."

  Gülümse, çünkü o zaman anlaşılır buraların cennet olduğu. Hiç görmedim, gözlerimi odakladım saçlarının tellerine ve bekledim usulca. Anlattıklarına göre çok güzeldi, yeri ayrı ve özeldi. Hatırlarım, Gözlerimin gamzelerinde hatırı kalır. Bakışların bazen iki cümle, bazen koca şiire onlarca satır. Gözbebeklerime ninnidir sesin, duyamadım uykusuzum. Seni kaç farklı şekilde sevebilirim ki papatyam. Hiç görmeden, hatta sesini duymadan nasıl sevebilirim. İnan çok iyi biliyorum, çok iyi ezberledim beklemeyi, hatta görmeden sevmeyi. Saçlarının kıvrımlarında kaybolan zamana bıraktım kendimi. Ne sana gelebildim ne senden gidebildim. Gülüşlerinin arasına sıkıştım ve sen oldum. Aylarca arandım, tarandım, gözlerine karardım. Beni bende bulamadım, sen de yoktun. Güneş bugün hangi acıdan vuruyor odamın kirli penceresine. Aslında hiç kalkmak istemiyorum uykudan. Bu bir rüya, bu bir sen, bir bilsen. Asırlarca uyumak isterdin. Tıpkı asırlarca sana uyduğum gibi. Hafta sonlarını, hatta sonlarımı bile sana ayırdım. Hafta içlerini, şehrin piçlerini yollarından sıyırdım. Önüne engel olmasın, güneş o gün doğmasın. Sanki sesini duydum papatyam. Pardon, gök gürlemiş. Korktum bir an seslendin diye, ne cevap vereceğimi bilemem ki. Birkaç yıl mühlet ver. Sana cevap vermek bile zor. Ya bir anda sesim yükselir de kulakların ağrırsa. Ya tokalaşırken elini sıkarsam, parmakların acırsa. Seni sevmek bile zor iş be. Baksana herkes saçlarının ardına saklanıyor. Güneş allanıyor pullanıyor. Seni görünce dünya yerinden oynuyor. Biraz gülümser misin? İhtiyacım var sana, ellerine gözlerine. Seni bilmem ama ben hasretim sözlerine. Belki de aşığım, kim bilir. Sen onlarca cümle ederken, kimse bir sen etmedi. Güneş kurudu, mevsimleri getir. Öyle bir zamanda çıktın ki karşıma, melekler şahittir. Sahi nasıl girdin arşıma, Binlerce dönüm toprak kıyaslanamaz senin bir karışına. Bak sen şu işe, hastalanmışsın. Pılını pırtını toplasın sağlığım ve sana gelsin. Teşekküre gerek yok. Sensin teşekkürüm. Canın acımış, kıyamam. Ben de neden bugün yağmur yağdı diyordum, meğer ağlamışsın. Kurumuş dünya üzerindeki tüm güzellikler. Tek eksik gülüşlerin. Saçlarında başlıyor aşk. Parmak uçlarında son buluyordu. Gözlerin, evet o güzel gözlerin. Baktıkça yüreğimi yoruyordu. Seni seviyorum anlasana artık, baksana acizliğime. Baksana çöküntüme, günden güne sana eriyorum. Bulamıyorum, bulanıyorum. Aslında ben sana değil de sona geliyorum. Bir gün öyle bir gülümse ki, tüm yapraklar dallarından asılsın. Sen, uzun saçlarınla bu dünyaya düşen asırsın.
 • Ezginin Günlüğü'nün "Aşk Yüzünden" albümünden kısa ama çok hoş bir şarkısı.

  Boynu bükük bir papatya
  Olduğuma bakıp da
  Senden vazgeçtim sanıp
  Sakın aldanma
  Yedi kat yerin altından örgütlenip
  Takılıverdim saçının arasına.

  Ezginin Günlüğü - Papatya
 • Bilimsel adı Matricaria Chamomilla.
  İngilizce, Fransızca gibi dillerde de chamomille diye geçer. Bizim literatüre kim neden “papatya” diye kaydetti inanın bilmiyorum.
  Yıllık, otsu, narin bir bitki efendim. Yüzden fazla çeşidi bilinmekte.

  Bunun yanı sıra pek çok sevda şarkısına, şiirine ve hatta filmlerine konu olmuş. Yetmemiş popüler kültürün vıcık vıcık aşk öğelerine de meze olmuş kendileri. Üzdü.

  Oysa ne güzel salınır çayırlarda nazlı nazlı. Koparmayın vicdansızlar. Yolmayın boşuna; sev-mi-yor işte!
 • Son zamanlarda Papatya çayı genellikle kadınlar tarafından bir hayli tüketilir oldu. Papatya çayının hazırlanması son derece kolaydır: 1 tatlı kaşığı papatya kaynar suyla haşlanır ve 10 dk demlendirilip süzüldükten sonra içilir. Günlük 2-3 bardak içilebilir. Tesirini yitirmemesi amaçlı kaynatılmadan hazırlanır.
 • İlkbahar papatyaları toplanıp suda kaynatılır,biraz ılındıktan sonra saç bu suyla güzelce yıkanıp güneşe çıkılırsa saçları gem besleyen de hem de rengini açan çiçektir aynı zamanda.
 • lavantadan daha az gülden daha çok sevdiğimdir
 • Teoman'ın bir şarkısı
 • gibisin, beyaz ve ince!" müthiş bir tango!