orhan pamuk

 • Beyaz kale kitabı ile tanıdığım, sonrasında okuduğum kitaplarında aynı tadı aradığım ancak hüsrana uğradığım, nobel ödüllü yazarımız
 • Devleti kürt katliamcısı olarak nitelediği için nobel verilen Türk yazar
 • önceleri pek bir ön yargı ile yaklaştığım yazar. "kafamda bir tuhaflık"ı okuyuNCA BÜTÜN FİKRİM DEĞİŞTİ. HİKAYE DE ANLATIM DA ÇOK GÜZELDİ. ÜZERİNE "cEVDET BEY VE OĞULLARI" KAFAMDA İYİCE PEKİŞTİRDİ. ŞİMDİ SIRADA DİĞERLERİ VAR. AMA NEDENSE ELİM HALA "KAR"A GİTMEZ, KÜTÜPHANEMDE ÖYLECE DURUR KENDİLERİ.
 • "Kar" en iyi kitabı diyebilirim yeni çıkanlar dahil hepsini okumuş biri olarak. Ayrıca dünyada yaşayan bir kaç yazardan biridir.
 • (bkz: sessiz ev)
 • Kırmızı Saçlı Kadın ile tanıdım. Anlatımını beğendim diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum ama bu kitabın Haruki Murakami' nin Sahilde Kafka kitabından esinlendiğini düşünüyorum
 • bu zamana kadar bi tane bile kitabını okumadığım için utandığım nobel ödüllü yazarımız. masumiyet müzesi ile baslayayım dedim hikayenin basitliğini anlatımın kuvveti örtüyor fakat kitapta bir ölüm sonrası mozart'ın bestelediği cenaze marşının bandoyla çalındığından bahsediyor. birincisi mozartın cenaze marsı yoktur. ölmeden önce ayin tarzında bir bestesi vardır ki bu bestenin bandoyla çalınması olasılıksız. bahsettiği cenaze marsı hepimizin bildiği türk filmlerinde bile çalan chopin'nin bestesidir. böyle basit bir hatayı nasıl yapmıs hayretler içinde kaldım. yanılıyorumdur belki diye blogları arastırınca da bu hatayı yapması üzerine yazılan elestiri yazılarını okudum. mozart'ı chopin'i de geçiyorum hangi sıradan türk cenazesinde cenaze marsı calıyor.
 • türk edebiyatının en tartışmalı yazarı. postmodern edebiyatta oğuz atay'ın arkasından orhan pamuk'u sayarlar. hakkında kitap bile yazıldı. (nükhet esen - kara kitap üzerine yazılar , Engin Kılıç - Orhan Pamuk'u anlamak , Orhan Pamuk Edebiyatında Tarih ve Kimlik Söylemi , Pamuk Kadınlar Orhan Pamuk Romanlarında Kadının Temsili , 5 Sanattan 5 Kola Orhan Pamuk ,Yeni Oryantalistler
  Nietzsche'den Orhan Pamuk'a İslam'ın Postmodern Temsilleri )
  Bir kesim bunlar gibi kitap yazarken diğer kesim de Pamuk'un intihalci olduğunu , eserlerinin özgün olmadığını dolayısıyla Orhan Pamuk başarısından söz etmemizin yanlış olduğunu söylüyor. İşte böyle bir tartışmanın sebebidir kendisi.
 • Nobel ödülü alarak adını türkiye sınırları dışında da duyurmayı başarmış bir yazar. Ayrıca yazdığı bir kitabı ile İlber ortaylı'nın eleştiri oklarına maruz kalmıştır.
  link