oğuz atay

11 entry daha

 • İNSTAGRAMA KİTAPLARINDAN HERHANGİ BİRİSİYLE FOTOĞRAF ÇEKİP KOYAN 100 KİŞİDEN YALNIZCA 1 KİŞİNİN OKUĞU VE TUTUNAMAYANLAR İLE MEŞHURLAŞAN, ZAMANINDA KIYMETİ ANLAŞILAMAMIŞ ÇOK KIYMETLİ BİR YAZAR.
 • türkiye , oğuz atay'ı hakkıyla okuyup anladığı zaman çok başka şeyleri konuşur olacağız. daha 1970'lerde insana , insansızlığa ve hayata dair bütün zamanları kapsayan unutulmaz ve derin cümleler kurmuş bir büyük edebi beynin, yalnızca 43 yaşında beyin urundan ölmesine çok da şaşırmamak gerek...hayatın böyle tarafları da vardır çünkü...
 • Oğuz atay, hayata hep farklı bir pencereden bakmıştır. Ne hazindir ki onunda kıymeti öldükten sonra anlaşılmıştır.
  En sevdiğim sözü de ''zaman ilaç ise fazlası intihar değil midir?''
 • Bana kitap okumayı sevdiren adamdır.Ama keşke popüler kültürün ağzına düşmeseydi.Keske hep kıyıda köşede unutulmuş yazar olarak kalsaydı.Keske insanların sosyal medyasına malzeme olmasaydı.Keşke dizilere malzeme olmasaydı.Keske kahveli instagram fotoğraflarında değil de hep tozlu raflarda kalsaydı.
 • trt oğuz atay ile ilgili bir belgeselde kendisinin Turgut uyar , cemal süreya gibi zevk ü sefaya düşkünlüğü ile bilinen şairlerle birlikte "rakı sofrasında dünyayı kurtardığını" iddia etmişti. senin yapacağın edebiyat belgeseli bu kadar olur dedirtmişti.

  Meltem Gürle - ölülerle konuşmak
  yıldız ecevit - ben buradayım : oğuz atay psikolojisi
  yıldız ecevit türk romanında postmodern açılımlar
  kitaplarından ona dair başka şeyler de okuyabilirsiniz. İletişim yayınlarından çıkıyor hepsi.
 • •Oğuz Atay – Tutunamayanlar ★★★
  •Oğuz Atay – Tehlikeli Oyunlar ★★★

  Başucu eseriniz. Kürk Mantolu Madonna’dan sonra hayatınıza yön verebilecek diğer kitaplardan ikisi. Disconnectus erectus: Tutunamayanlar. Selim Işık, Turgut Özben ve Olric ile tanışın. Kitabı bitirdikten sonra arkadaşlarınıza dönün ve “bir gün bir kitap okudum hayatım değişti” deyin. İçimde hep Selim abiye söylenmesi gereken bir selam vardı. Selam Selim abi! İkinci kitaba gelirsek Poyraz Karayel sayesinde ününe ün katmış tekrardan kendini göstermeye başlamıştır. Hikmet Benol’un iç sorguları, Hüsamettin Albay’ım ile diyologları şeklinde duymuşsunuzdur bir yerlerden. Kişinin hayata ve kendisine karşı verdiği dayanılmaz savaşı hafifletmek amacıyla sığındığı “oyun”larda kayboluşunu konu alır. kaynak
 • oğuz atay hep yeni yetme bir yazar olarak sürdürmüştür hayatını. bu nedenle asla “bir şeyi” anlatmaya odaklanamadı, bu sayede de birçok şey anlattı. en büyük sıkıntısının yalnızlığı olduğunu söylerken bile acaba ondan kurtulması mı yoksa ona tutunması mı gerektiğine karar veremiyordu. oluşturduğu karakterler son derece basit ve kurguya girişleriyle hayret ettiren yavanlıkta. lakin bir kez girdikleri zaman, bir kez ellerine “tırnak” işaretini geçirdiklerinde sanki çoktandır o cümleleri kurmak istiyorlarmış gibi ardı ardına, hazır kıta, vura vura konuşuyorlar. oğuz atay suskunluk adamı değildi, o bir anlatıcıydı. işte bu yüzden oğuz atay’ı sık sık hatırıma getiririm.
  oğuz atay “geçmek bilmeyen ve geçtikçe yoran zaman” parodisini diyaloglarla işlemiş bir yazar. orta yaşlarına dek biriktirdiği 100-150 sayfayı hemencecik yazmıştır. ancak burada tıkanır ve bir yenilik arar. eğer çoğu yazar gibi 100-150 sayfa ile yetinseydi ne olric olurdu, ne ontolojik çıkarımlar. bir yazarın eserini okurken onu ne şartlar altında oluşturduğunu da hesaba katmak gerekir. tıkanmak oğuz atay’ın başına gelen en iyi şeydi. böylece turgut’a yeni yol arkadaşları yarattı. süleyman gitti, esat geldi, kadın gitti, karısı geldi, hegel’e yeni bir özgeçmiş uydurdu. evet, hegel!
  tutunamayanlar’ın 175. sayfasından itibaren hegel’in çok düşündüğü ve çok düşünmekten beyin kanaması geçirerek öldüğü yalanı veya alternatif hayatı işlenir. garip bir şekilde oğuz atay da beyin kanamasından ölmüştür, üstelik çok düşündüğü de bir gerçek. kendisi hakkında ne denilebilir bilmiyorum. kişiliği ile çok büyük farklılıklar yaratmaz. varlığıyla ise 20. yüzyıl türkçe edebiyatını bir daha asla eskisi gibi olamayacak şekilde değiştirmiştir. kendisiyle birçok konuda örtüşen yusuf atılgan’dan daha korkak ve az sosyolojikken daha derin ve daha melankoliktir. yazım biçiminde sıkça yeni tarzlarla karşılaşılırken diyaloglar arasında durum anlatımını hiç değiştirmeden devam ettirir. gidişatın öngörülmez hale gelmesiyle yeni bir karakter ortaya çıkarır. hiçbiri, ama hiçbiri kitabın sonuna dek var olmaz. böylece tutunamayanlara tutunulamayacağı gizliden gizliye anlatılır.
  diğer en sevdiğim eseri, eski demiryolu hikayecileri. özellikle yazanların ve yazarların halini merak eden okuyucuların mutlaka dinlemeleri gereken bir hikaye. okumaları demiyorum, dinlemeleri gereken bir hikaye. eğer imkanınız varsa, sizi kırmayacak bir dostunuzdan akşam ve sessiz vakitlerde hikayeyi okumasını rica edin. dev kitap tutunamayanlar’ın ne içsel şartlar altında yazıldığını daha iyi kavrayabileceksiniz.
  şahsen ölümsüz ve yok edilemez olsaydılar dünyayı iyi bir yer yapacağına inandığım üç insan var. bunlardan biri oğuz atay, öteki nietzsche, diğeri ise franz kafka. bu üçü birbirlerinin eksiklerini daima kapayan dostlar gibiler. oğuz atay size kendinizi anlatır. nietzsche karşınızdakileri. franz kafka ise yanınızdakileri. okumaya kendinizden başlayın. göreceksiniz ki karşınızdakiler çoktan size sırtını dönmüş, yanınızdakiler ise çok uzaktalar.
 • “Kafam cam kırıklarıyla dolu doktor. Bu nedenle beynimin her hareketinde düşüncelerim acıyor anlıyor musun?”
  Bugün ölümünün 39. Yıl dönümü olan yazar/üstat.
  Saygı ve rahmetle anıyoruz.
11 entry daha