öğrencilerin 8-9 zayıfla sınıf geçmesi

 • Eğitim sistemimizin batıklığını ve bitmişliğini gösterir.
  Suç öncelikle ailenin çocuğunun yeteneğini farketmeksizin matematik zorlamasıyla ve eğitim sisteminin bunu zorunlu hale getirmesiyle devam eder.
  Sorun ögrenci de değil sorun onun kişisel fikirleri ve hayatı bilinmeden ve ruh hali ögrenilmek istenilmeksizin ona dayatılanlar ve dayatanlar suçludur.
 • Öğrencinin problemleri ve gelişimiyle ilgili endişeye sahip olmayan sistemin öğrenci bizden çıksın nasıl olursa olsun mantığının sonucudur.
 • klasik türkiye gerçekleridir.

  ancak bana kalırsa daha korkuncu bir öğrencinin 8-9 zayıfla sınıf geçmesi değil, bir öğrencinin neden 8-9 zayıfının olduğudur. nedenini bilmeden, sonucuna odaklanmak bir şeyleri getirmekten çok götürür.
 • liseden veya üniversiteden de aynı şekilde mezun olup kendisini vasıflı sanan fakat vasıfsız olan elemandır. Böyleleri piyasada mimar,mühendis,öğretmen olarak niteliksiz işsiz olarak dolaşırlar. Böyle olmasındansa herhangi bir iş kolunda nitelikli işçi olarak yetiştirilmelidirler.
 • temel lise denen okulumsular buna en büyük örnektir. okula gitmeden ders geçenleri biliyorum. bu öğrenciler sadece sınavlara gidiyor ve hocalar tarafından notları şişiriliyor. neden? çünkü okul puanı üniversite sınavını etkiliyor. bu da özel okulların ve temel liselerin öğrenciye düşük puan vermesini engelliyor. yani öğrenci hakkından fazlasını alıp tembelliğe devam ediyor. çok yazık.