notre dame katedrali

 • Fransa'nın Paris şehrinin simgelerinden di , ne yazık ki bir pazar günü alevlere teslim olup ,o müthiş kulesi yangınla kül olup eridi..
 • Yıllık 13 milyonluk Ziyaretçi potansiyeli olan katedral. Yangına nasıl kurban gider şaşırdım. Neymiş ki yangın sebebi?
 • yapımı neredeyse iki yüz yıl süren* ve bir gecede göz göre göre harap olan eşsiz sanat eseri.

  bir yandan böyle bir eserin duman oluşunu izlerken bir yandan da böyle evrensel bir değerin yok olmasına sevinebilen canlıların var olduğunu görmek de hayret veriyor.
 • Adına şu şiiri vereceğim başlık:

  Henüz vakit varken, gülüm,
  Paris yanıp yıkılmadan,
  henüz vakit varken, gülüm,
  yüreğim dalındayken henüz,
  ben bir gece, şu Mayıs gecelerinden biri
  Volter Rıhtımı'nda dayayıp seni duvara
  öpmeliyim ağzından
  sonra dönüp yüzümüzü Notre dame'a
  çiçeğini seyretmeliyiz onun,
  birden bana sarılmalısın, gülüm,
  korkudan, hayretten, sevinçten
  ve de sessiz sessiz ağlamalısın,
  yıldızlar da çiselemeli
  incecikten bir yağmurla karışarak

  Nâzım HİKMET RAN
 • gotik dönemin en ünlü yapılarından biri/biriydi. Dün itibariyle geçmiş zaman eki geldi o birinin sonuna. İhmalkarlığın neden olduğu bir kazaya kurban gitti. Yanışını herkes üzülerek izlerken bazı sivri zekalılan osmanlı döneminde yok olan yapılar kaybolunca bu kadar üzülmediniz diye yazdı sosyal medya hesaplarına. Tarihi yapıların osmanlısı, fransızı mı olur? Tarih kokan yapıların, dünyanın neresinde olursa olsun yok olup gitmesi üzücüdür. Keşke o fasülye beyinlilere bunu anlatabilsek.
 • iddialara göre bu tarihi eserde restorasyon çalışmalarında çıktı yangın. fakat gerçekten böyle mi? insanın bir sorgulayası geliyor.