modern kölelik

 • her sabah işe gitmek için erkenden kalkıp, karanlıkla yola çıkıp, tüm gün onun bunun isteklerini yapıp, söyledikleri alçaltıcı şeyleri kulak ardı edip, arkadaşların kuyu kazıp üstünüze basarak kademe atlamasına seyirci kalıp, hem ruhen hem de bedenen çöküp, karanlıkla eve dönmektir. karşılığında kazandığınız para denen madde ile ertesi gün işe gittiğinizde veya arkadaşlarınızla buluştuğunuzda giyinmek için kıyafetler almak, en lüks restaurantlarda yemek yiyebilmek için tekrar çalışmak zorunda kalmanızdır.

  sistemin bir getirisi olan para kazanma olayı değildir aslında modern kölelik. kazandığınız parayı harcadığınız yerler, aldığınız hiç giymediğiniz elbiseler, yemek yediğiniz mekanlar, kullanmadığınız ev eşyalarıdır modern köleliğinizin en büyük göstergesi. 5 yaşında okula başlayan çocuğun 20 yıl boyunca okul sıralarında en güzel zamanlarını geçirip, hep daha iyi bir işte çalışıp, daha çok paralar kazanması üzerine kurgulanan bir hayattır modern kölelik. üretmeye izin vermez, tüketmeye yönlendirir. hepimizin içinde bulunduğu bir güruhtur.

  Walk Free Wakfı yayınladığı bir raporda modern köleliği "Bir kişinin sömürü amacıyla bedeni üzerindeki ve çalışıp çalışmama kararı hakkındaki özgürlüğünün elinden alması" şeklinde tanımlamaktadır. sanırım üst paragraflarda anlattığımdan pek bir farkı yok.
 • Eğitim görmek ve para kazanmak için ise gitmek neden kölelik olsun diye düşündüren başlık ve içeriktir.

  (bkz: soruyorum)

  Eğitim ve kariyerin yerine ne koyabilirsiniz, yerlerini neyle doldurabilirsiniz hayatınızda ?

  Fight club î hepimiz izledik, güzel filmdi, ama kişinin kendisini ikea kataloğundan eşya seçebilmek için yaşayan norton 'un yerine koyup alayına isyan moduna girmesi gerekir mi ?
 • para karşılığında umutların satın alınması. Çalışmanın karşılığında aldığın ücretin hiçbir şeye yetmemesi.